Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
MEGA FÖRETAGS EKON..
ALBERTSSON/BENGTSS..
230 kr
MEGA FÖRETAGS EKON..
ALBERTSSON/BENGTSS..
230 kr
MEGA FÖRETAGS EKON..
ALBERTSSON/BENGTSS..
230 kr
Fänad i helgade gr..
Daniel Möller
70 kr
Begagnad bokISBN: 9146204288
Idag 03:42

Latin - Kulturen, historien, språket Latin - Kulturen, historien, språketav Tore Janson
av Tore Janson
Wahlström & Widstrand. 2004. 264 s. Pocket. Mycket gott skick. Latin - kulturen, historien, språket är en presentation av språket latin och dess betydelse för Europas kultur och historia. I första hand handlar den om hur och när.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 2004. 264 s. Pocket. Mycket gott skick. Latin - kulturen, historien, språket är en presentation av språket latin och dess betydelse för Europas kultur och historia. I första hand handlar den om hur och när latinet användes och hur det efter hand påverkat andra språk. Men här finns också grundläggande fakta: om uttalet, om ordens former, en översikt av grammatiken samt en ordlista som även innehåller vanliga fraser och sentenser. Boken fungerar härmed både som en underhållande introduktion till latinet och som en uppslagsbok. Tore Janson har varit professor i latin och har publicerat flera böcker och ett stort antal vetenskapliga artiklar inom områdena latin, allmän lingvistik, fonetik och afrikanska språk.. minimera
Begagnad bok
Idag 03:41
Lutheri Evangelii-Postilla Lutheri Evangelii-Postillaav Luther, Martin
av Luther, Martin
Tryckt hos L.J. Hjerta, Stockholm. 1847. +1146 s. Inbunden. Halvfranskt band. 22,5x19cm. 1393 gram. Hyfsat skick. De första bladen saknas, men den håller ihop och ser ut att vara komplett i övrigt, men bindningen har tyvärr släp.. läs mer
Tryckt hos L.J. Hjerta, Stockholm. 1847. +1146 s. Inbunden. Halvfranskt band. 22,5x19cm. 1393 gram. Hyfsat skick. De första bladen saknas, men den håller ihop och ser ut att vara komplett i övrigt, men bindningen har tyvärr släppt i ryggen och den är nött i ryggen både upptill och nertill. När man bläddrat förbi de 52 sidorna med ?Företal? och ?Anmärkningar? kommer man till ett blad där det står ?D. Martini Lutheri Kyrko-Postilla öfwer De Årlige Evangelier Winter-Delen. Stockholm, tryckt hos L.J.Hjerta, 1847?, och 467 sidor längre fram står det samma text men gällande ?Sommar-Delen?. minimera
Begagnad bok
Idag 03:33
Psalmboken Psalmboken 1800-talets andra hälft. Inbunden. Skinnband. 12,5x8cm. 216 gram. Hyfsat skick. Större delen av första bladet saknas så det finns ingen uppgift om vilket år den är tryckt, men den håller ihop och ser ut att vara komplett i övrig.. läs mer
1800-talets andra hälft. Inbunden. Skinnband. 12,5x8cm. 216 gram. Hyfsat skick. Större delen av första bladet saknas så det finns ingen uppgift om vilket år den är tryckt, men den håller ihop och ser ut att vara komplett i övrigt, den är välanvänd så texten på ryggen syns knappt. minimera
Begagnad bok
Idag 03:27
Födelsedagsbok Födelsedagsbok A.W. Björcks Förlag. 1882. Inbunden. Dekorerat klotband. En liten bok med vackert dekorerade pärmar och bladen har guldkantad sida. 12x9cm. 128 gram. Gott skick. Boken är till för att ägaren ska kunna hålla rätt på när släkt och.. läs mer
A.W. Björcks Förlag. 1882. Inbunden. Dekorerat klotband. En liten bok med vackert dekorerade pärmar och bladen har guldkantad sida. 12x9cm. 128 gram. Gott skick. Boken är till för att ägaren ska kunna hålla rätt på när släkt och vänner fyller år. Varje datum har dessutom en liten vers. Den är ägarsignerad med sirlig handstil på ett av de första uppslagen. Det finns namn och födelseårtal införda på en del av datumen, personerna är födda ca 1820-1880. minimera
Begagnad bokISBN: 9174486543
Idag 03:21
Pojken som älskade Lyly Pojken som älskade Lylyav Wallin, Marie Louise
av Wallin, Marie Louise
En bok för alla, Litteraturfrämjandet. 1989. 169 s. Pocket. 17,5x11cm. 95 gram. Gott skick. Baksidestext: Göran är nyinflyttad från Stockholm, snygg och jättespännande. Redan på höstterminens första dag gör han stor succé. Lyly .. läs mer
En bok för alla, Litteraturfrämjandet. 1989. 169 s. Pocket. 17,5x11cm. 95 gram. Gott skick. Baksidestext: Göran är nyinflyttad från Stockholm, snygg och jättespännande. Redan på höstterminens första dag gör han stor succé. Lyly är från Vietnam och hon är det finaste Göran någonsin sett. Göran har tur och hamnar i en klass med bra sammanhållning. Det går snabbt för honom att få kompisar. Men visst finns det motsättningar, och de flesta bär på hemliga funderingar. Också Göran har sin stora, mörka hemlighet. Den första riktiga förälskelsen är svår, men mitt i myllret av klasskamrater kommer Göran och Lyly nära varandra, försiktigt och trevande. minimera
Begagnad bokISBN: 9148518441
Idag 03:15
Boken om Pelle Svanslösav Knutsson, Gösta
Innehåller samtliga 11 berättelser om Pelle Svanslös. Bonniers Junior Förlag AB. 1991. 610 s. Inbunden. 24x16cm. 900 gram. Nära nyskick. Gulnad. Porto 39 kronor B-post inom Sverige.
Begagnad bokISBN: 9135016906
Idag 03:08
Flykten från Canton Flykten från Cantonav Carter, Nick
av Carter, Nick
Wennerbergs Förlag. 1979. 156 s. Pocket. 17,5x10,5cm. 87 gram. Gott skick. Baksidestext: En stöld av ett dödligt recept, en armé av människoätande råttor, en juvelbesatt blodig dolk och den dold kapsel med cyankalium var en del .. läs mer
Wennerbergs Förlag. 1979. 156 s. Pocket. 17,5x10,5cm. 87 gram. Gott skick. Baksidestext: En stöld av ett dödligt recept, en armé av människoätande råttor, en juvelbesatt blodig dolk och den dold kapsel med cyankalium var en del av de ingredienser Killmaster stötte på när han skulle hindra en amerikansk vetenskapsman från att bli århundradets farligaste avhoppare. Nick Carters enda ledtråd var en förtrollande skön, men grym, kvinna med ett omättligt begär av sex. minimera
Begagnad bokISBN: 913501377X
Idag 03:07
Den röda raketen Den röda raketenav Carter, Nick
av Carter, Nick
Wennerbergs Förlag. 1977. 157 s. Pocket. 17,5x11cm. 92 gram. Gott skick. Baksidestext: Djupt inne i djungeln hade Specialförband Q-40 lokaliserat en hemlig raketbas, bemannad av tyska vetenskapsmän och bevakad av kinesiska solda.. läs mer
Wennerbergs Förlag. 1977. 157 s. Pocket. 17,5x11cm. 92 gram. Gott skick. Baksidestext: Djupt inne i djungeln hade Specialförband Q-40 lokaliserat en hemlig raketbas, bemannad av tyska vetenskapsmän och bevakad av kinesiska soldater. Allt tydde på att man lyckats konstruera ett förstörelsevapen mot rymdsatelliter. Q-40 hade uppsnappat att man bara väntade på en tysk specialist för utlösningsmekanismen. Och han kom. Men ingen anade att den vänlige dr Burgdorf var mer känd som - Killmaster!. minimera
Begagnad bok
Idag 03:05
1:a klass resa till döden 1:a klass resa till döden Nya Jerry Cotton. Bokförlaget Trots. 1971. 157 s. Pocket. 17,5x11,5cm. 107 gram. Gott skick. Baksidestext: Boeingen från United Airways startade precis klockan 20.00 från La Guardia flygplatsen i New York och flög i skymningen i.. läs mer
Nya Jerry Cotton. Bokförlaget Trots. 1971. 157 s. Pocket. 17,5x11,5cm. 107 gram. Gott skick. Baksidestext: Boeingen från United Airways startade precis klockan 20.00 från La Guardia flygplatsen i New York och flög i skymningen i västlig riktning. Flygplanet hade 32 passagerare ombord, vilka skulle till Chicago samma kväll. Men varken de eller besättningen, som bestod av 6 personer, nådde målet... minimera
Begagnad bok
Idag 03:00
Bättre fly... Bättre fly...av MacDonald, John D.
av MacDonald, John D.
Manhattan Böckerna. Wahlströms Bokindustri. 1964. 188 s. Pocket. 17,5x11cm. 138 gram. Hyfsat skick. Baksidestext: Sid Shanley stannade aldrig länge på en plats. Han höll sig hela tiden i rörelse, flyttade från stad till stad, by.. läs mer
Manhattan Böckerna. Wahlströms Bokindustri. 1964. 188 s. Pocket. 17,5x11cm. 138 gram. Hyfsat skick. Baksidestext: Sid Shanley stannade aldrig länge på en plats. Han höll sig hela tiden i rörelse, flyttade från stad till stad, bytte jobb, bytte kvinnor. Han hade en perfekt plan för framtiden - han skulle aldrig fastna någonstans?aldrig lämna några spår efter sig, när han stack. Men nu hade ändå en flicka lyckats spåra upp honom. Hon hette Paula - och en hel miljon dollar lockade bakom hennes underliga erbjudande. Han tvekade länge. Om han följde med henne, skulle kanske det förflutna, han flydde ifrån, hinna ikapp honom. Men en miljon?en hel miljon! Ver den värd mer än hans liv?. minimera
Begagnad bokISBN: 9137099663
Idag 02:59
Stenens Gåva Stenens Gåvaav Jim Crace
av Jim Crace
Forum. 1991. 207 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Folket i den isolerade byn i det klippiga kustlandskapet har stenens gåva: de kan konsten att tillverka verktyg och vapen av flinta. Små ve.. läs mer
Forum. 1991. 207 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Folket i den isolerade byn i det klippiga kustlandskapet har stenens gåva: de kan konsten att tillverka verktyg och vapen av flinta. Små verkstäder ligger tätt, och byns hantverkare har ett rykte som vandrat mycket längre än de själva. Ty bortom bergen kommer aldrig någon av stenfolket. Emellanåt störs dock friden av främlingar då ridande jägare kommer för att byta till sig pilspetsar och knivblad. Det är bara den enarmade historieberättaren som söker sig utanför byns snäva gränser - mot havsstrandens öppna horisont och hedens vidder. Varje gång han vänder åter livar hans skrönor upp bybornas strävsamma tillvaro. Ingen kan som han berätta om främmande skepp och lockande äventyr. Men en dag vållar hans historia uppståndelse och oro i byn. Ett nytt, sagolikt material - brons - har kommit från andra sidan havet. Är stenens gåva plötsligt ingenting värd? En tidlös roman om livets grymhet och skönhet, om människans eviga utsatthet och om berättandets gåva.. minimera
Begagnad bokISBN: 0340393440
Idag 02:58
Shall we tell the president Shall we tell the presidentav Archer, Jeffrey
av Archer, Jeffrey
Coronet Books. 1989. 247 s. Pocket. 18x11cm. 157 gram. Gott skick. Bok på engelska. Baksidestext: At the end of The Prodigal Daughter, Florentyna Kane is elected President - the first woman President of the United States. At 7.3.. läs mer
Coronet Books. 1989. 247 s. Pocket. 18x11cm. 157 gram. Gott skick. Bok på engelska. Baksidestext: At the end of The Prodigal Daughter, Florentyna Kane is elected President - the first woman President of the United States. At 7.30 one evening the FBI learn of a plot to kill her - the 1572nd threat of that year. At 8.30 five people know all the details - by 9.30 four of them are dead. FBI agent Mark Andrews alone knows when. He also knows a senators is involved. He has six days to learn where - and how. Six days to prevent the certain death of the President. minimera
Begagnad bokISBN: 9157437742
Idag 02:54
Vårt dramatiska sekel - 4 band Vårt dramatiska sekel - 4 bandav Andersson, Karl-Olof
av Andersson, Karl-Olof
Del 1: Från sekelskifte till 20-tal. Del 2: Mellankrigstid. Del 3: Beredskapstid och efterkrigstid. Del 4: Från rekordår till 2000-tal. Utbildningförlaget Brevskolan. 1995. 272, 272, 272 & 256 s. Inbundna. 21,5x14,5cm. 2200 gram.. läs mer
Del 1: Från sekelskifte till 20-tal. Del 2: Mellankrigstid. Del 3: Beredskapstid och efterkrigstid. Del 4: Från rekordår till 2000-tal. Utbildningförlaget Brevskolan. 1995. 272, 272, 272 & 256 s. Inbundna. 21,5x14,5cm. 2200 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Porto 39 kronor B-post inom Sverige. minimera
Begagnad bokISBN: 9161402990
Idag 02:53
Mirage Mirageav Follett, James
av Follett, James
Bokförlaget Viva. 1990. 347 s. Pocket. 18x11,5cm. 221 gram. Mycket gott skick. Baksidestext: När den unge israelen Daniel blir nedskjuten i sitt jaktplan och får flygförbud tycker han att hans liv är slut. Men då Frankrike efter.. läs mer
Bokförlaget Viva. 1990. 347 s. Pocket. 18x11,5cm. 221 gram. Mycket gott skick. Baksidestext: När den unge israelen Daniel blir nedskjuten i sitt jaktplan och får flygförbud tycker han att hans liv är slut. Men då Frankrike efter Sexdagarskriget stoppar alla leveranser av krigsmateriel till Israel tar en ny dröm form i hans hjärna. Han - Daniel Kalen - ske ge sitt lands försvar vad det mest åtrår: Mirageplan. Tillsammans med en vackra amerikanskan Raquel planerar han omsorgsfullt sin stora kupp; han ska stjäla samtliga ritningar till Mirage - närmare tre ton papper! Men i sin amatörmässiga entusiasm inser han inte vilka mäktiga, och hänsynslösa, intressenter han trampar på tårna. Eller hur många ögon och öron som bevakar varje steg han tar... minimera
Begagnad bokISBN: 9155027423
Idag 02:53
Begagnad bokISBN: 9155015883
Idag 02:50
Begagnad bokISBN: 9119324014
Idag 02:49
Tai-Pan Tai-Panav Clavell, James
av Clavell, James
Bokförlaget Pan Nordstedts. 1994. 644 s. Pocket. 18x11cm. 333 gram. Gott skick. Baksidestext: Dirk Struan var härskare - Tai-Pan - över Fjärran österns mäktigaste handelshus. Han var också pirat, opiumsmugglare, en mästare i man.. läs mer
Bokförlaget Pan Nordstedts. 1994. 644 s. Pocket. 18x11cm. 333 gram. Gott skick. Baksidestext: Dirk Struan var härskare - Tai-Pan - över Fjärran österns mäktigaste handelshus. Han var också pirat, opiumsmugglare, en mästare i manipulationer och intriger, skoningslös mot fiender, obrottsligt trogen sina vänner. 1840-talet var de oroliga år då det bittra opiumkriget utkämpades och då kronkollonin Hongkon grundandes. Dirk Struan var mannen som med järnvilja kämpade för att nå sitt mål: att förvandla den karga klippan Hongkong till Imperiets mest lysande ädelsten. Och opiumhandeln var både den säkraste och den farligaste vägen att nå rikedom och makt... minimera
Begagnad bokISBN: 9170901236
Idag 02:47
GOLEM GOLEMav Gustav Meyrink
av Gustav Meyrink
Lindqvist Förlag. 1975. 368 s. Häftad. Hyfsat skick. Namnteckning. GOLEM är en av skräcklitteraturens verkliga pärlor. En klassiker. Det är en roman som praktiskt taget från första sidan inger en känsla av krypande skräck. Golem.. läs mer
Lindqvist Förlag. 1975. 368 s. Häftad. Hyfsat skick. Namnteckning. GOLEM är en av skräcklitteraturens verkliga pärlor. En klassiker. Det är en roman som praktiskt taget från första sidan inger en känsla av krypande skräck. Golem, den konstgjorda människan, vandrar genom judegettot som en hotande vision, ett förebud, i en värld fylld av bisarra personligheter och drömska skeenden. Det är en berättelse genomvävd av mystik och fylld av dyster poetisk kraft. GOLEN är en i många avseenden unik bok.. minimera
Begagnad bokISBN: 913250537X
Idag 02:37
Täcknamn Tortugas Täcknamn Tortugasav Ludlum, Robert
av Ludlum, Robert
Wahlströms. 1983. 478 s. Pocket. 18x11cm. 269 gram. Gott skick. Baksidestext: FBI-chefen J Edgar Hoover var död. Hans hemliga arkiv hade gjort honom till USA:s mäktigaste man. Nu hade en hjärtattack satt punkt för hans skräckväl.. läs mer
Wahlströms. 1983. 478 s. Pocket. 18x11cm. 269 gram. Gott skick. Baksidestext: FBI-chefen J Edgar Hoover var död. Hans hemliga arkiv hade gjort honom till USA:s mäktigaste man. Nu hade en hjärtattack satt punkt för hans skräckvälde - trodde man. Men författaren Peter Chancellor hade fått ett hett tips. Någon hade viskat i hans öra att Hoover i själva verket hade blivit mördad. Och det fruktade arkivet fanns nu i mördarens händer. Först såg Chancellor det bara som ett romanuppslag. Men när han började ställa närgångna frågor upptäckte han snart att någon var beredd att gå över lik för att stoppa honom. Och nu var det för sent att backa ur... minimera
Begagnad bokISBN: 9132505388
Idag 02:35
Nyckelord Chasong Nyckelord Chasongav Ludlum, Robert
av Ludlum, Robert
Wahlströms. 1981. 480 s. Pocket. 18x11cm. 333 gram. Gott skick. Baksidestext: FBI-chefen J Edgar Hoover var död. Hans hemliga arkiv hade gjort honom till USA:s mäktigaste man. Nu hade en hjärtattack satt punkt för hans skräckväl.. läs mer
Wahlströms. 1981. 480 s. Pocket. 18x11cm. 333 gram. Gott skick. Baksidestext: FBI-chefen J Edgar Hoover var död. Hans hemliga arkiv hade gjort honom till USA:s mäktigaste man. Nu hade en hjärtattack satt punkt för hans skräckvälde - trodde man. Men författaren Peter Chancellor hade fått ett hett tips. Någon hade viskat i hans öra att Hoover i själva verket hade blivit mördad. Och det fruktade arkivet fanns nu i mördarens händer. Först såg Chancellor det bara som ett romanuppslag. Men när han började ställa närgångna frågor upptäckte han snart att någon var beredd att gå över lik för att stoppa honom. Och nu var det för sent att backa ur... minimera
Begagnad bok
Idag 02:33
Begagnad bokISBN: 9100505706
Idag 02:33
Röda Draken Röda Drakenav Harris, Thomas
av Harris, Thomas
Bonniers. 1992. 313 s. Inbunden. Kartonnage. 22x14cm. 381 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Baksidestext: Han är den stora Röda Draken som härskar över liv och död. Och snart är det fullmåne. Han har reda.. läs mer
Bonniers. 1992. 313 s. Inbunden. Kartonnage. 22x14cm. 381 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Baksidestext: Han är den stora Röda Draken som härskar över liv och död. Och snart är det fullmåne. Han har redan utplånat två unga familjer i fasansfulla ritualmord. Allmänheten lever i skräck, polisen har inga spår och Will Graham jagar honom i desperat kamp mot tiden. Will har egentligen slutat vid FBI men av sin före detta chef Crawford övertalats att träda i tjänst igen för detta enda fall. Han har nämligen förmågan att se såndant som andra brottsutredare inte ser, och att tänka sig in i en massmördares sätt att resonera. Varför? Bär han själv på samma dunkla drifter, är han och mördaren i själva verket lika varandra? På en punkt är de det: Röda Draken är också en hänslynslös jägare - och hans främsta byte heter Will Graham. Han har till och med lyckats komma över Wills hemadress genom förmedling av en viss doktor Hannibal Lecter. minimera
Begagnad bokISBN: 9171339825
Idag 02:31
Nionde Grottan Nionde Grottanav Auel, Jean M.
av Auel, Jean M.
Bra Böcker. 2003. 758 s. Inbunden. Kartonnage. 23,5x16cm. 1053 gram. Mycket gott skick. Ayla och hennes älskade Jondalar når efter en strapatsrik vandring Jondalars hem i Zelandoniis Nionde Grotta - en stenåldersbosättning i den.. läs mer
Bra Böcker. 2003. 758 s. Inbunden. Kartonnage. 23,5x16cm. 1053 gram. Mycket gott skick. Ayla och hennes älskade Jondalar når efter en strapatsrik vandring Jondalars hem i Zelandoniis Nionde Grotta - en stenåldersbosättning i den region vi idag känner som Dordogne i sydvästra Frankrike. Jondalars familj är lycklig över att sonen återänt men är avvaktande mot den unga kvinna han fört med sig. Hennes egendomliga dialekt och hennes tama varg och tama hästar skrämmer dem. Romanerna om Ayla är en av vår tids största boksuccéer. Författarinnan planerar sex romaner i serien, detta är bok nummer fem. minimera
Begagnad bokISBN: 9171339469
Idag 02:30
Mammutjägarna Mammutjägarnaav Auel, Jean M.
av Auel, Jean M.
Bra Böcker. 2003. 841 s. Inbunden. Kartonnage. 22x14cm. 945 gram. Hyfsat skick. Har en ful skada i ryggen. Jean M.Auels romaner om Ayla och hennes levnadsöde för 35.000 år sedan är en av vår tids största boksuccéer. Författarinn.. läs mer
Bra Böcker. 2003. 841 s. Inbunden. Kartonnage. 22x14cm. 945 gram. Hyfsat skick. Har en ful skada i ryggen. Jean M.Auels romaner om Ayla och hennes levnadsöde för 35.000 år sedan är en av vår tids största boksuccéer. Författarinnan planerar sex romaner i serien, denna bok är nummer tre. minimera
Begagnad bokISBN: 9155036589
Idag 02:26
Stäppvandringen Stäppvandringenav Auel, Jean M.
av Auel, Jean M.
Tidens Förlag. 1990. 734 s. Inbunden. Kartonnage. 22x15cm. 776 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Fjärde delen i Jean M.Auels romanserie om Ayla. Vi får följa hennes och Jondalars äventyrsfulla färd över de vin.. läs mer
Tidens Förlag. 1990. 734 s. Inbunden. Kartonnage. 22x15cm. 776 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Fjärde delen i Jean M.Auels romanserie om Ayla. Vi får följa hennes och Jondalars äventyrsfulla färd över de vindsvepta stäpperna och snötäckta bergen i istidens Europa. minimera