Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Wahlström & Widstrand. 1995. 469 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. läs mer
Bonniers. Tredje tusendet uppl. 1974. 100 s. Häftad. 19,5x12cm. Gott skick. Översättning Eva Liljegren, omslag av Jan Biberg. Datum skrivet på första sidan.
Bonniers. tredje,tredja tryckningen uppl. 1997. 376 s. Häftad. Gott skick. OBS:GRATIS OCH BRA EMBALLAGE!Porto postens A taxa,några stött på kanterna.
Bonniers. tredje,tredja tryckningen uppl. 1997. 377 s. Häftad. Gott skick. OBS:GRATIS OCH BRA EMBALLAGE!Porto postens A taxa,några stött på kanterna och några fläckar på omslag!.
Inbunden med omslag. Nyskick. Damm förlag 2008. - Jakten efter evigt liv Clive Cussler är först och främst känd för sina böcker om den tuffe actionhjälten Dirk Pitt men under de senaste åren har serien Ur NUMA:s arkiv blivit mer.. läs mer
Inbunden i nyskick, ett hörn lite tilltryckt. Studentlitteratur Corona 2005. CD-rom medföljer. Texter och övningar för engelska A/ steg 5. Den medföljande cd-romskivan ger eleven möjlighet att lyssna på kursens texter och höravs.. läs mer
Samlingsvolym innehållande Madicken samt Madicken och Junibackens Pims. Rabén & Sjögren. 1983. 411 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.
Bonnier. Tredja,första tryckningen uppl. 1997. 77 s. Häftad. Gott skick. OBS:GRATIS OCH BRA EMBALLAGE!Porto postens A taxa,några stött på kanterna.
Inbunden med omslag. Nyskick, men stämplad såld. Ellerströms 2011. - Gravdikten över djur. På 1600- och 1700-talen var detta en flitigt utnyttjad diktart som kunde användas för en lång rad ändamål, från imitationer av antika för.. läs mer
Natur och Kultur. 1951. 298 s. Inbunden. i förlagets dekorerade klotryggsband. Hyfsat skick. Exlibris.
Tidens förlag. Första sv uppl. 1949. 75 s. Häftad. 21,5x13,5cm. Gott skick. Med teckningar av Mark Sylwan.
1986, dekorerat förlagskartonnage i presentskick, rak och ren utan namn eller skador
Bonniers 1877. Stort format. Plansch XXII (Morkulla) saknas. I övrigt komplett, 24 helsides planscher efter "ryktbara djurmålare". Dekorerat helklotband, med några småfläckar och lätt stötta hörn. läs mer
Inbunden med omslag. Nyskick. Historiska Media 2006. - En dramatisk skildring av slaget om Kreta 1941. Drabbningen mellan de allierade och tyskarna har gått till historien som ett klassiskt militärt misslyckande från britternas .. läs mer
Bokförlaget Atlantis, 1978. Nära nyskick. Dekorerat pappband, 464 sidor. Här får vi en absurd men samtidigt realistisk roman om hur en överhet - som själva befinner sig i trygghet, långt från krig - styr och ställer över sina så.. läs mer
Pocketförlaget. 2013. 995 s. Inbunden. Excess. Gott skick.
Termac. Första sv uppl. 1966 s. Inbunden. 18,5x12,5cm. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Förord av Per Meurling.
Inbunden i nyskick, men stämplar från biblioteket. Insidan 2011. - Författaren, psykolog och psykoterapeut i Barntraumateamet i Norrköping berättar i denna gripande och viktiga bok för föräldrar och anhöriga om nödvändigheten av.. läs mer
1986, förlagsband med skyddsomslag i absolut presentskick, rak och ren utan namn eller skador
Bonniers. Första sv uppl. 1975. 184 s. Häftad. 21x13cm. Nära nyskick. Översättning av Tora Nordström-Bonnier. Omslag av Thomas Borgström.
1985, förlagsband med skyddsomslag i absolut presentskick, rak och ren utan namn eller skador
Författares bokmaskin 2013. hft. 80s. NY läs mer
1991, originalband i presentskick, rak och ren utan namn eller skador, skapligt fint skýddsomslag med
Hugo Gebers förlag. Andra uppl. 1950. 256 s. Häftad. 23x15cm. Mycket gott skick. Illustrerad. Omslag av Roland Svensson.
2004, förlagsband i presentskick, namn men inget slitage
1998, originalkartonnage med omslagsbild i samlarskick, rak och ren utan namn eller skador
Tryckerie Grafiska Konstanstalten Stockholm. 1953. 67 s. Gott skick. OBS:GRATIS OCH BRA EMBALLAGE!Porto postens A taxa,några skador på omslag på kanterna,Svenska Maskinenaktiebolaget Stockholm,Göteborg,Malmö.
Grekman´s Editions. Mapp innehållande 20 av Aisopos mest kända djurfabler samt 20 illustrationer sammanställda och redigerade av Nikolaus Grekman. Illustrationer: Anna Medrinou uppl. 1979. 30,5x22,5cm. Mycket gott skick.
1954, förlagsband i samlarskick, rak och ran utan namn eller skador
1966, dekorerat förlagsband i presentskick, namn men rak och ren utan slitage
