Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Norstedts. 1991. 382 s. Inbunden. 596 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i dåligt skick.
Månpocket. 1993. 357 s. 210 gram. Mycket gott skick. Ej snedläst, ej läsveck. Inlagan något gulnad.
Dualis. 1994. 176 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Forum. 2005. 252 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. stämplat namn.
Hft, 240x160mm, Göteborgs stifts-tidnings förlag, 1949, 205s ill sv/v Tryck: A. Lindgren & Söners Boktryckeri läs mer
Prisma. 1989. 302 s. Inbunden. Förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick.
Pocket förlaget. 2010. 254 s. Pocket. Nyskick. porto 24 kronor .
hft, 240x160mm, Göteborgs stifts-tidnings förlag, 1959, 191s ill sv/v Tryck: A. Lindgren & Söners Boktryckeri läs mer
Månpocket. 2009. 419 s. Pocket. 17,5x11cm. 235 gram. Gott skick.
Prisma. 1999. 159 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick. Mycket rikt illustrerad med fotografier i färg.
hft, 240x160mm, Göteborgs stifts-tidnings förlag 1953 195s ill sv/v Tryck: A. Lindgren & Söners Boktryckeri läs mer
Richters. 2003. 327 s. Pocket. 17,5x11cm. 155 gram. Gott skick.
EG och kulturfrågorna Ill 192s limh mkt fint ex läs mer
Hft, 240x160mm, 1938, 149s ill sv/v Tryck: Tryckericentralen läs mer
Stockholm, Deleens och Granbergs Tryckeri, 1818. (Enligt rättelsebladet är titelbladet tryckt hos Delén, det övriga hos Elmén och Granberg.) 8:o. (20) + 273 + (1) s. Sista sidan är ett rättelseblad. Enkelt lätt fläckigt pappband.. läs mer
Rabén & Sjögren, Stockholm 1998. 143 s. Danskt band.
Hft, 230x150mm, Göteborgs stifts-tidnings förlag, 1932, 144s ill sv/v Tryck: Götatryckeriet läs mer
Månpocket. 2007. 406 s. Pocket. 17,5x11cm. 225 gram. Gott skick.
Hft, 240x180mm, 151s ill sv/v Tryck: Handelstidningens Tryckeri. läs mer
MånPocket. 2002. 476 s. Pocket. 17,5x11cm. 260 gram. Gott skick.
Ills pappband, 260x200mm, Göteborgs Arkeologiska Museum, 1990 143s ill sv/v och färg. Tryck: Goterna, Kungälv läs mer
LTs förlag. 1989. 113 s. Inbunden. Kart. 22,5x14cm. 255 gram. Mycket gott skick.
Bonnier Fakta. 1982. 256 s. Häftad. Laminerad pärm. 28x22cm. 775 gram. Mycket gott skick. Namn övermålat med tippex insidan pärm [Hylla:Trädgård].
Alfabeta 2009, 288s till svenska av Ulla Danielsson. Pocket med färgtryckt skyddsomslag av Georgina Hounsome. ¶ Engelska originalets titel: A CONCISE SHINESE-ENGLISH DICTIONARY FOR LOVERS
Stockholm, Elméns och Granbergs Tryckeri, 1819. Öfversättning från skandinaviska forn-språket. 8:o. (2) + XIII + (3) + 172 + (1) s. Sista sidan är ett rättelseblad. Enkelt lätt fläckigt pappband med skadad rygg (pappersförlust o.. läs mer
clbd, 250x210mm, Göteborgs Gatunämnd, 209s rikt ill i sv/v Tryck: Topografia. Skomsl läs mer
ICA bokförlag. 1992. Hårda pärmar, inbunden bok, i mycket fint skick. 48 sidor. I denna bok förklaras samtliga tekniker och sömnadssätt. Alla mönster bygger på att tygerna snabbt ska kunna sys ihop på maskin. Mönstren är gamla o.. läs mer
Lokalhistoriska sällskapet i Norra Sörmland. 1989. 240 s. Inbunden. Skinnimitation i blått. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
ICA 2007. Dek.origbd. 231s. Välbevarat ex
Prisma förlag. 2007. 395 (1) s. Inbunden. Klotband. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
