Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Folket i Bilds Förlag. 1952. 142 s. Inbunden. Smärre skav överst o nederst på pärmryggen, i övr mkt gott skick.
häftad 285 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
Bonniers. 1951. 108 s. Inbunden. 28x19cm. 640 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. 10 plascher i färg. Illustrerad av Staffan Rosvall. Några nagg i skyddsomslaget. Tillskrift.
häftad 344 sidor, sanoma utbildning 2013, nyskick
BC. ou uppl. 1994. 86 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Almqvist & Wiksell International förlag. Akademisk avhandling uppl. 1986. 252 s. Limhäftad. 24x16,5cm. 600 gram. Gott skick. Avslutas med Käll-och litteraturförteckning samt Personregister.Info:Vad betydde spanska inbördeskriget.. läs mer
mjukband 304 sidor, sanoma utbildning 2013, nyskick
Carlsen. 1978. Inbunden. Små skav på pärmryggen, små pennmärken på pärmen, i övr mkt gott skick.
häftad 198 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
Carlsen. 1981. Inbunden. Mycket gott skick.
Bonniers. Ingående i serien "Svenska klassiker" som nr.2 uppl. 1905. 234 s. Inbunden. Ljusbrunt halvklotband,mörkgrönt ryggtitelfält.Marmorerade pärmar.Främre omslaget medbundet. 18,5x12cm. 350 gram. Mycket gott skick. Titelplan.. läs mer
häftad 261 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
A & W. 1989. Inbunden. Mycket gott skick. läs mer
häftad 190 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
R & S. 1986-1987. Inbunden. Namnlapp m överstruket namn, i övr mkt gott skick. läs mer
häftad 377 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
häftad 215 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
BC. 1994. Inbunden. Mycket gott skick.
häftad 345 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
En bok för alla. 2002. Inbunden. Nära nyskick.
Wahlström & Widstrand. Första uppl. 1992. 296 s. Inbunden. Förlagsband. 21,5x14cm. 600 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Info:Bl.a.om André Brink,Graham Greene,Einar Hylander,Klaus Rifbjerg,Stefan Zweig,m.m.. läs mer
mjukband 433 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
Bonniers. 1977. 28 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Trots Allts förlag. 1944. 158 s. Trådhäftad. 23x15cm. 350 gram. Gott skick. Exlibris för Barbro von Rosen och dennes namnteckning + årtal innanför främre omslaget. läs mer
Wahlströms. 1994. Inbunden. Mycket gott skick. Bilderbok. Litet format.
häftad 447 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick läs mer
Wahlström & Widstrand. Första uppl. 1966. 114 s. Inbunden. Förlagets gröna linneklotband med teckning på främre pärmen. 21,5x13,5cm. 350 gram. Gott skick. Illustrerad med svartvita teckningar av Bertil Bull Hedlund.
mjukband 511 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
Wahlströms. 1976. 240 s. Inbunden. 350 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Litteraturfrämjandet. 1977. Inbunden. Namnlapp, i övr mkt gott skick.
