Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Tusen och en natt ..
urval och översätt..
110 kr
Någonstans i Sverige
JOLO, Olsson Jan O..
65 kr
Sanningen + Till s..
Baldacci David 2st
45 kr
Det var en gång
Ekman Gösta
69 kr
Begagnad bokISBN: 9187056003
Idag 02:11
Kreativ visualiseringav Gawain, Shakti
Energica Förlag. 4 uppl. 1990. 185 s. Häftad. 21x13cm. 285 gram. Mycket gott skick. Endast lätta hanteringsspår, annars nära nyskick. Porto: 36:-.
Begagnad bok
Idag 02:04
Zenbuddism och psykoanalysav Suzuki / Fromm
Rabén & Sjögren. 1965. 207 s. Häftad. 21x14,5cm. 336 gram. Hyfsat skick. Läsveck på ryggen, snedläst, nötta pärmar. Inlagan i gott skick. Porto: 36:-.
Begagnad bokISBN: 9163066696
Idag 01:42
Tarot - Den gyllene vishetsläranav Helwig / Holm
Leo Förlag. 1 uppl. 1998. 288 s. Häftad. 22,5x15,5cm. 480 gram. Gott skick. Lite nötta hörn, litet läsveck på rygg, annars i mkt gott skick. Porto: 36:-.
Begagnad bokISBN: 9151403390
Idag 01:28
Healing - Resan till läkedomav Manning, Matthew
LARSON . 2003. 311 s. Inbunden. 22,5x15cm. 654 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Lätt nött omslag, något minimalt stötmärke på bokhörn, inlagan i mkt gott skick. Porto: 45:- .
Begagnad bokISBN: 9146171886
Idag 00:59
Sömnklinikenav Jonathan Coe
Wahlström & Widstrand. 1998. 293 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Begagnad bokISBN: 9170852316
Idag 00:51
Ju mindre du gör desto mer får du gjort - om livets.. Ju mindre du gör desto mer får du gjort - om livets paradoxerav Tommy Hellsten
av Tommy Hellsten
Cordia. 2001. 177 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Ödmjukhet - styrka i svagheten . Söker du trygghet - lev farligt. Du får det du är beredd att avstå ifrån. Ju mindre du gör, desto mer får du gjort. Endast ensam kan.. läs mer
Cordia. 2001. 177 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Ödmjukhet - styrka i svagheten . Söker du trygghet - lev farligt. Du får det du är beredd att avstå ifrån. Ju mindre du gör, desto mer får du gjort. Endast ensam kan man vara tillsammans. Endast tillsammans kan man vara ensam. Söker du evigheten - lev här och nu. "Det finns ingen genväg, man uppnår styrka endast genom svaghet", skriver Tommy Hellsten och visar i den här boken att livets stora visdomar och sanningar ofta är paradoxala. Spänningen mellan motsatser är det som livet använder sig av för att skapa något nytt. Paradoxen innehåller en vishet som inte låter sig fängslas, utan lockar oss med på en resa mot större ödmjukhet inför det mysterium som kallas livet. I boken bjuds läsaren in i den process som författaren själv varit i under mer än tjugo år. En process som skapar möjligheter att återupptäcka den ofantliga rikedom som finns i den kristna tron, men som i vår kultur ofta skymts av religiös och from retorik. Tommy Hellsten är terapeut, teolog och en uppskattad föreläsare både i Sverige och i Finland, där han är bosatt. Han skriver på ett vardagligt och lättillgängligt sätt. Hans böcker Flodhästen i vardagsrummet, Barn av livet, Medmänniskan, Flodhästen på arbetsplatsen och Föräldraskap är tidigare utgivna i Sverige.. minimera
Begagnad bokISBN: 9100576999
Idag 00:42
Dammar, vattenfall, fontäner. Design, konstruktion,.. Dammar, vattenfall, fontäner. Design, konstruktion, planering.av Peter Robinson
av Peter Robinson
Albert Bonnier. 2002. 128 s. Häftad. 395 gram. Nära nyskick. En fullständig vägledning i hur du planerar, bygger och väljer växter till vattenarrangemangen i trädgården, från en halverad tunna till ett vattenfall. Steg för steg .. läs mer
Albert Bonnier. 2002. 128 s. Häftad. 395 gram. Nära nyskick. En fullständig vägledning i hur du planerar, bygger och väljer växter till vattenarrangemangen i trädgården, från en halverad tunna till ett vattenfall. Steg för steg visas i teckningar och foton hur man gör för att nå bästa resultat. Dekorativa inslag som belysning, vattenkastare, växtval, fiskar och andra vattendjur fullbordar beskrivningen..Frakt 36kr. minimera
Begagnad bokISBN: 9117710022
Idag 00:41
Juliaav Peter Straub
Norstedts. 1977. 242 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Begagnad bokISBN: 9164201295
Idag 00:40
Den röda vargen Den röda vargenav Liza Marklund
av Liza Marklund
Pocket i nyskick. Piratförlaget 2005. - En svart vinternatt mördas en journalist i Luleå. Annika Bengtzon finner en koppling mellan mordet och ett attentat mot flygbasen F21 i slutet av sextiotalet. Hemligheterna är många och li.. läs mer
Pocket i nyskick. Piratförlaget 2005. - En svart vinternatt mördas en journalist i Luleå. Annika Bengtzon finner en koppling mellan mordet och ett attentat mot flygbasen F21 i slutet av sextiotalet. Hemligheterna är många och livsfarliga. Annika dras in i en spiral av våld och terrorism som leder ända upp i regeringskansliet. Mot chefredaktörens uttryckliga order vägrar hon att släppa historien. Hennes situation blir allt mer ohållbar, både hemma och på redaktionen. Ingen tror henne, hennes privatliv rämnar. För att överleva som människa, kvinna och journalist måste Annika utmana både det politiska och mediala etablissemanget, sin chef och sin moral. Till slut återstår bara en kamp. Den mot mördaren. Den röda vargen är en fristående roman som tar vid där Sprängaren slutade. minimera
Begagnad bokISBN: 9789170017742
Idag 00:37
Först när givaren är död - Maria Wern 10 Först när givaren är död - Maria Wern 10av Anna Jansson
av Anna Jansson
Mån Pocket i nära nyskick från 2010. - Beslutsamt gör Frida Norrby ett veck på sin yllekjol och samlar ihop barnets kvarlevor i tyget. Hon stryker över huvudskålen. "Du lilla, du lilla ... vad gjorde de med dig?" Tyst! Är det nå.. läs mer
Mån Pocket i nära nyskick från 2010. - Beslutsamt gör Frida Norrby ett veck på sin yllekjol och samlar ihop barnets kvarlevor i tyget. Hon stryker över huvudskålen. "Du lilla, du lilla ... vad gjorde de med dig?" Tyst! Är det någon där? Hon blir stående med spaden i ena handen och lyssnar. Om han följer efter henne nu är det inte längre behagligt. "Helge är det du?" Nej, de steg hon hörde nyss var kortare och lättare. En levande människas steg.
Somliga anser att hon blivit förvirrad och paranoid efter makens död och kanske är det sant. Natt efter natt ger sig Frida ut för att gräva enligt de kartor hon funnit i bankfacket. Hon visste inte ens att Helge ägde ett bankfack i stan. När Frida varit borta har någon sökt igenom hans skrivbordslådor och lämnat ytterdörren öppen. Med stigande förvissning inser hon att de kartor hon fått i sin hand kan skriva om Sveriges historia. Bara man finner den heliga griften.
Försommaren står i sin skiraste grönska runt ruinen av det gamla Cistercienserklostret och Kungsgården. Polisen utreder en mordbrand vid Roma kyrka. När kriminalinspektör Maria Wern är på akvarellkurs får hon veta att distriktssköterskan, Ingrid Bogren, har varit försvunnen sen ett dygn tillbaka. Sköterskan var den sista som såg Frida Norrby innan branden. minimera
Begagnad bokISBN: 9137124668
Idag 00:33
Gräsmattor och marktäckare. Komposition. Skötsel. F.. Gräsmattor och marktäckare. Komposition. Skötsel. Förökning.av Björg A. Raybo Odd Lövmo
av Björg A. Raybo Odd Lövmo
Forum. 2005. 64 s. Inbunden. 455 gram. Nära nyskick/nyskick. Här får du inspiration och kunskap om hur du skapar en vacker och varierad trädgård: vilken gräsfröblandning som lämpar sig bäst för dina behov, vilka blommor som triv.. läs mer
Forum. 2005. 64 s. Inbunden. 455 gram. Nära nyskick/nyskick. Här får du inspiration och kunskap om hur du skapar en vacker och varierad trädgård: vilken gräsfröblandning som lämpar sig bäst för dina behov, vilka blommor som trivs i solen respektive skugga och vilka växter passar bra tillsammans. Och så förstås bra tips och råd om jordmån, gödsling, sådd, skötsel och hur du kan dra upp egna plantor från frön, skott och sticklingar. Illustrativa fotografier och teckningar..Frakt 36kr. minimera
Begagnad bokISBN: 9100577480
Idag 00:32
Tusen och en natt I och II Tusen och en natt I och IIav urval och översättning av Nils Holmberg
av urval och översättning av Nils Holmberg
Två pocket i nära nyskick, en rispa på del II:s rygg. 220+220 sidor. Delfinbok Bonniers 2005-2006. - Ramen är historien om den sköna Sjeherazade som berättar sagor för kung Sjahriar för att han inte ska avrätta henne. Det sägs a.. läs mer
Två pocket i nära nyskick, en rispa på del II:s rygg. 220+220 sidor. Delfinbok Bonniers 2005-2006. - Ramen är historien om den sköna Sjeherazade som berättar sagor för kung Sjahriar för att han inte ska avrätta henne. Det sägs att hon läst alla böcker som finns och hon berättar sagan om ''Aladdin och den underbara lampan'', ''Ali Baba och de fyrtio rövarna'', ''Historien om Sindbad sjöfararen'' och upp emot ett sjuttiotal andra sagor i Tusen och en natt I och II. Det är snart trehundra år sedan Tusen och en natt kom till Europa och den utgör idag en levande del i vår sagotradition. Många kända och okända sagor härifrån hör till allmänbildningen att känna till och referenser möter man överallt. Detta urval är essensen av Tusen och en natt och innehåller alla de mest välkända sagorna. minimera
Begagnad bokISBN: 9789186369750
Idag 00:26
Den svarta löparen Den svarta löparenav Kristina Appelqvist
av Kristina Appelqvist
Pocket i nära nyskick. Pocketförlaget 2010. - Emma Lundgren, ung rektor vid Västgöta universitet i Skövde, är alldeles ny på jobbet, när hennes sekreterare Vera Nilsson plötsligt hittas brutalt mördad. Hela universitetsledningen.. läs mer
Pocket i nära nyskick. Pocketförlaget 2010. - Emma Lundgren, ung rektor vid Västgöta universitet i Skövde, är alldeles ny på jobbet, när hennes sekreterare Vera Nilsson plötsligt hittas brutalt mördad. Hela universitetsledningen blir genast misstänkta och mordet väcker stor medial uppmärksamhet. Emma gör allt för att undvika en katastrof samtidigt som hon kämpar med sin nya roll som rektor. När sedan en schackpjäs från 1300-talet som tidigare stulits från utgrävningarna i Varnhem dyker upp, tätnar mystiken. Vem har stulit schackpjäsen och hur har den hamnat i den mördades tillhörigheter? minimera
Begagnad bokISBN: 9789170015786
Idag 00:23
Vad ser du nu Vad ser du nuav Cilla Naumann
av Cilla Naumann
Mån Pocket i nyskick från 2008. - En i taget berättar en väninna, en make, en far och en dotter om kärleken till en och samma kvinna – Anna. Tillsammans blir deras röster ett närgånget porträtt av en hel familj och en svindlande.. läs mer
Mån Pocket i nyskick från 2008. - En i taget berättar en väninna, en make, en far och en dotter om kärleken till en och samma kvinna – Anna. Tillsammans blir deras röster ett närgånget porträtt av en hel familj och en svindlande skildring av hur tiden och minnet strömmar genom människors liv. Anna är samtidigt barnet och mamman, lekkamraten och älskarinnan, alltid närvarande men aldrig annat än i betraktarens öga. minimera
Begagnad bokISBN: 9155211801
Idag 00:21
Lilla trädgården. Idéer för kolonilott och täppa. Lilla trädgården. Idéer för kolonilott och täppa.av Eva Braun
av Eva Braun
Semic. 3003. 80 s. Inbunden. 440 gram. Mycket gott skick. Låt dig inspireras av fantastiska färgbilder och alla praktiska tips och idéer som entusiastiska kolonister delat med sig. De är ett påhittigt släkte som bra på att återa.. läs mer
Semic. 3003. 80 s. Inbunden. 440 gram. Mycket gott skick. Låt dig inspireras av fantastiska färgbilder och alla praktiska tips och idéer som entusiastiska kolonister delat med sig. De är ett påhittigt släkte som bra på att återanvända material, typ gamla fönster och dörrkarmar, och som tar till vara vad odlingarna ger. Boken passar utmärkt som idégivare till alla som har lyckan att äga en liten trädgård..Frakt 36kr. minimera
Begagnad bok
Idag 00:10
Dalmålningar utlagda på rimav Karlfeldt, E.A.
Wahlström & Widstrand. 1920. 94 s. Inbunden. Välhållet samtida halvfranskt band med fyra upphöjda bind och förgylld rygg. Främre omslag medbundet. Övre guldsnitt. 27x20cm. Mycket gott skick. Träsnitt av Jerk Werkmäster.
Begagnad bokISBN: 9127354091
Igår 23:58
Uterummet. Hemmets gröna oas. Uterummet. Hemmets gröna oas.av Åke Truedsson
av Åke Truedsson
Natur & Kultur. 1997. 121 s. Inbunden. 385 gram. Nyskick. Uterummet blir vad du gör den till-det kan fyllas med nya spännande odlingsexperiment varje år eller vara en lugn oas med doft av klättrande jasmin eller apelsinblom. Här.. läs mer
Natur & Kultur. 1997. 121 s. Inbunden. 385 gram. Nyskick. Uterummet blir vad du gör den till-det kan fyllas med nya spännande odlingsexperiment varje år eller vara en lugn oas med doft av klättrande jasmin eller apelsinblom. Här trivs frösådder tidigt på våren samtidigt som krukor med kamelia eller persika blommar för fullt. Du får tips och råd från frösådd, förökning och odlingstips på blommor,kryddor och fruktträd. Ett kapitel handlar om ett år i vinterträdgården. Register och växternas latinska namn. Allt vackert illustrerad med färgbilder..Frakt 36kr. minimera
Begagnad bok
Igår 23:57
Begagnad bok
Igår 23:54
Modern med huggtänder, naken till slutav Bly, Robert
Tärningskastet. Första sv uppl. 1976. 28 s. Häftad. Klammerhäftad. 22,5x16cm. Mycket gott skick. Tolkning av Lasse Söderberg, illustrationer av Sune Nordgren. Häftet utgör supplement nr 1 till poesitidskriften Tärningskastet.
Begagnad bokISBN: 9137091182
Igår 23:47
Adjö Volodjaav Signoret Simone
Forum. 1986. Häftad utan pärmar med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Ett par revor på skyddsomslaget. Läsexemplar för bokhandeln.
Begagnad bokISBN: 9789178432950
Igår 23:47
Uteplatser Uteplatserav Eva Falkmarker Helena From Charlotte Gawell (Foto)
av Eva Falkmarker Helena From Charlotte Gawell (Foto)
Arena. 2009. 239 s. 1060 gram. Nära nyskick. Danskt band. I denna vackra bok har man valt ut några av de mest inspirerande uteplatserna som finns att hitta i Sverige. Det är allt från ståtliga terrasser med välansade rabatter oc.. läs mer
Arena. 2009. 239 s. 1060 gram. Nära nyskick. Danskt band. I denna vackra bok har man valt ut några av de mest inspirerande uteplatserna som finns att hitta i Sverige. Det är allt från ståtliga terrasser med välansade rabatter och milsvid utsikt till små krypin med vilda blommor mellan höga träd. Man kan också välja att ta vara på kvaliteterna som redan finns på olatsen: en spalje som skyddar mot vinden eller kanske en stenmur som lagrar värmen. I boken hittar du ett brett spektrum av alla dessa delar. Riktigt illustrerad med en mängd vackra färgbilder..Frakt för stor,tung bok 69kr . minimera
Begagnad bokISBN: 9172702036
Igår 23:42
Nödlandning Nödlandningav Brian Lecomber
av Brian Lecomber
Opal. 1980. 227 s. Häftad. Gott skick. "Ann spärrade förskräckt upp ögonen. All färg vek från hennes ansikte, då hon såg på Roy. Plötsligt blev hon chockartat klar över sin situation. Paniken vällde upp inom henne och hon slet t.. läs mer
Opal. 1980. 227 s. Häftad. Gott skick. "Ann spärrade förskräckt upp ögonen. All färg vek från hennes ansikte, då hon såg på Roy. Plötsligt blev hon chockartat klar över sin situation. Paniken vällde upp inom henne och hon slet till sig mikrofonen som låg i Roys knä, tryckte den mot munnen och skrek ... " ? Ann och Roy hade gett sig av i ett Piper Cherokee privatplan . Det var Anns första flygtur. På tusen meters höjd blev Roy medvetslös. Trots paniken lyckas hon per radio meddela sin belägenhet. Högsta alarmberedskap utlöses på marken. En erfaren flyglärare går upp för att via sin radio försöka instruera Ann att manövrera ned olycksplanet. ? Spänningstemperaturen är hög. Minut för minut följer man det intensiva dramat när flygläraren försöker "tala ner" Ann.. minimera
Begagnad bok
Igår 23:40
Jul igenav Hylinger, Claes
Bonniers. Första uppl. 1992. 47 s. Häftad. 22,5x16,5cm. Mycket gott skick. Bonniers Julbok 1992. Omslag och vinjetter Lennart Aschenbrenner.
Begagnad bokISBN: 9189040279
Igår 23:39
Att lära fysisk aktivitet - Bildning i rörelse, Liv.. Att lära fysisk aktivitet - Bildning i rörelse, Livsstil och hälsaav Anders Raustorp
av Anders Raustorp
Kunskapsförlaget i Uppsala AB. Läromedel & Utbildning. 2000. 112 s. Häftad. Gott skick. Att lära fysisk aktiviet ger en teoretisk bakgrund till skiftet inom skolämnet idrott&hälsa från "prestationsinriktning" till hälsoinriktnin.. läs mer
Kunskapsförlaget i Uppsala AB. Läromedel & Utbildning. 2000. 112 s. Häftad. Gott skick. Att lära fysisk aktiviet ger en teoretisk bakgrund till skiftet inom skolämnet idrott&hälsa från "prestationsinriktning" till hälsoinriktning med den fysiska aktiviteten i centrum. Genom forskningens landvinningar under 90-talet lyfts den fysiska aktiviteten fram som en mycket stark faktor för god hälsa. Boken belyser konsekvenserna av detta för skolämnet, men tankesättet går att applicera även inom idrottsrörelsen. Innehållet i första delen - Bildning i rörelse - berör frågor som: Varför idrott & hälsa? Hur lyckas jag som lärare i gymnastiksalen? Hur kan jag bli en mer dynamisk lärare? Skillnader i att undervisa yngre och äldre elever? Bokens andra del - Livsstil och Hälsa - ger en välstrukturerad bild av den hälsosyn och de viktiga forskningsresultat som lett fram till de nya rekommendationerna för fysisk aktivitet. Modeller för arbete på skolans arena i enlighet med detta synsätt, presenteras. I en bilaga sammanfattas "nyckelrapporten" The Surgeon Generals Report on Physical Activity and Health. Författare: Anders Raustorp, idrottslärare och leg. sjukgymnast, lärarutbildare i idrott&hälsa på Institutionen för Hälsa och beteendevetenskap vid Högskolan i Kalmar, samt rådgivare för Folkhälsoinstitutet i frågor som rör fysisk aktivitet och hälsa.. minimera
Begagnad bok
Igår 23:35
Auf heißen Spuren Vom Schmieden Löten, Schweißen Auf heißen Spuren Vom Schmieden Löten, Schweißenav Bernsdorf, Günter
av Bernsdorf, Günter
Bernsdorf, Günter
Auf heißen Spuren. Deutscher Verlag für Schweißtechnik Düsseldorf 1986
Gr. 8° Groß-Oktav 180 S. Vom Schmieden, Löten, Schweißen. Mit 97 Bildern. Die Abb. sind s/w.
[Schlagwörter: Schweißen, Löten, Metallu.. läs mer
Bernsdorf, Günter
Auf heißen Spuren. Deutscher Verlag für Schweißtechnik Düsseldorf 1986
Gr. 8° Groß-Oktav 180 S. Vom Schmieden, Löten, Schweißen. Mit 97 Bildern. Die Abb. sind s/w.
[Schlagwörter: Schweißen, Löten, Metallurgie, Schmieden, Metallverarbeitung, Berufe, Handwerk, Industrie, Antike, Mittelalter, Neuzeit]
Schutzumschlag, Språk: Tyska
minimera
Begagnad bokISBN: 9100551465
Igår 23:34
Och ge oss skuggornaav Lars Norén
Bonniers, 1991. Inbunden, med skyddsomslag, 229 sidor. Skyddsomslaget något nött här och var, i övrigt försumbart slitage.