Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
AWE/Gebers. 1985. 330 s. Pocket. 18x11cm. 195 gram. Mycket gott skick.
Pingvinförlaget 1953. 128s. Häftad. Trasiga ryggkanter, tejplagning. Datumanteckning på pärmens insida.
Acta Universitatis Gothoburgensis. 2006. 285 s. Häftad. 24,5x18cm. 653 gram. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad i sv/vitt. Akademisk avhandling. Gåvodedikation samt en hel del prydliga kommentarer. S. läs mer
Ordfront. 2002. 416 s. Inbunden. 840 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
FORUM. 2002. 308 s. Inbunden. 670 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Pingvinförlaget 1951. 128s. Häftad.
Daidalos. 2009. 455 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Götz Alys bok väckte stor uppmärksamhet när den kom ut i Tyskland 2005. Aly visar hur nationalsocialismen förvandlade staten till en rövarmaskin s.. läs mer
Pocket i mycket fint skick. Fabel pocket 1993. 322 sidor Århundradets kärlekssaga »Mig får du älska på ett hedniskt vis!« säger Lydia Stille till Arvid Stjärnblom. En gång var hon den oskyldiga flickan han hade kysst bakom s.. läs mer
BONNIERFÖRLAGEN. 2009. 601 s. Inbunden. 593 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Forum, 1959, 2 vol., 347 (1) + 369 (1) s. + förl.info, inb. orig. ryggklotbd. m. sk.omsl., omslaget på vol II skadat, i övr. mkt. gott skick; övers. av Karin Boye, reviderad av Nils Holmberg; förf. förord, tidigare ej utgivet.. läs mer
Pocket i nyskick. Pocketförlaget, 2009 Omfång: 376 sidor Februari 1993. Den då tjugotreårige Liam Norberg lämnar ett gråkallt Sverige för semester i Rio. Han har gott om pengar och har bestämt sig för att ligga lågt ett t.. läs mer
GLEERUPS FÖRLAG. 1999. 255 s. Inbunden. laminerat dekorerat förlagsband. 611 gram. Mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Ordfronts Förlag. 2000. 447 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Kung Leopolds vålnad är den sanna berättelsen om ett av de största folkmorden i modern tid, men också historien om några få modiga män som.. läs mer
FORUM. 2008. 473 s. Inbunden. 626 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Glöm inte att titta på mina övriga annonser..
Svenska institutet i Athen. 2009. 195 s. Häftad. 24x16,5cm. 460 gram. Nyskick. Rikligt illustrerad i sv/vitt. S. läs mer
WAHLSTRÖMS JURYBÖCKER. 1971. 154 s. Inbunden. dekorerat klotryggband. 303 gram. Mycket gott skick. Glöm inte att titta på mina övriga annonser..
pirat. 2002. 575 s. Inbunden. 909 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Natur och Kultur. 2002. 158 s. Inbunden. laminerat dekorerat förlagsband. 569 gram. Hyfsat skick. Trasigt hörn framsida..
1969 Uno Sondelius, Lorna Döwnman och & Wikseil Förlag AB, Almqvist & Wiksells Boktryckeri AB, Uppsala 1969 Vuxenutbildning -------------------------sid 154 Illustrerad med svartvita foton Väl läst nött och tummad antec.. läs mer
TEKNOGRAFISKA INSTITUTET. 1968. 464 s. Inbunden. 1066 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i dåligt skick. Boken har tillhört en skola,samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Natur och kultur 1987. Tredje upplagan, fjärde tryckningen. Nära nyskick.
Kungliga Konsthögskolan/Raster förlag 1996. Häftad, 189 s. Fint skick. läs mer
Partisanbiblioteket/Universitetsserien 1971. Häftad, 130 s. Mycket gott skick. läs mer
Icon Books 1996. Häftad, 175 s. Mycket rikt illustrerad i svartvitt. Lätt stött nedre hörn, i övrigt mycket gott skick.
Norvik Press 1992. Häftad, 212 s. Namnteckning på smutstitelsidan, i övrigt mycket gott skick. läs mer
Detta ex. tillhör jubieumsutgåvan. Särtryck ur Svenskt Biografiskt Lexikon rörande Axel Johnson och Axel Ax:son Johnson medföljer. Norstedts. 1990. Dekorerat pappband. 200 s. Stort format. Innehåller åtskilliga illustrationer i .. läs mer
Natur & kultur 2012. Originalupplaga. Inbunden med skyddsomslag, 135 s. Liten reva samt mindre fuktskada på skyddsomslagets främre pärm. I övrigt mycket gott skick.
PAN 1994. I översättning av C.G. Bjurström. Pocket, 450 s. Mycket gott skick.
Rabén & Sjögren 1982. Första upplagan, femte tryckningen 331:a tusendet. Inbunden med skyddsomslag, 236 s. Med illustrationer av Ilon Wikland. Skyddsomslaget med något blekt rygg, i övrigt mycket gott skick.
Liber. Första uppl. 2003. 292 s. Häftad. Nyskick.
