Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Älvor, troll och t..
Ebbe Schön
89 kr
Bråkmakarna
Nilsson Ulf
39 kr
BILEN EN DESIGNHIS..
PENNY SPARK
120 kr
HOCKEY HUR MAN SPE..
SEAN ROSSITER OCH ..
100 kr
Pris 35 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146154477
Idag 08:49

Svarta lådanav Amos Oz
Wahlström & Widstrand. 1989. 474 gram. Pappband i nära nyskick, förutom liten förlagsstämpel "W & W". Omslag i mycket gott skick. Frakt: 39kr med ekonomibrev.
Pris 20 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bok
Idag 08:49

För liteav Karin Boye
Bonniers. 1949. 144 s. Inbunden. 300 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Pris 60 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188540529
Idag 08:44
Mål, vilja och seger. Signerad. Mål, vilja och seger. Signerad.av Gustafson, Tomas
av Gustafson, Tomas
Sportförlaget. 1994. Hårda pärmar som är nötta runtom, inlagan i fint skick. 212 sidor. Det handlar om pojkdrömmar, om träning och åter träning, om drivkraften, och djupa svackor, om motivation och om att vända omöjligt till möj.. läs mer
Sportförlaget. 1994. Hårda pärmar som är nötta runtom, inlagan i fint skick. 212 sidor. Det handlar om pojkdrömmar, om träning och åter träning, om drivkraften, och djupa svackor, om motivation och om att vända omöjligt till möjligt. Det är kunskapen om utnyttjandet av framgångsfaktorerna som är länken till framgång i idrotten, i företagen och övriga livet. Tomas Gustafson var en tänkare inom idrotten, nu även som den store tänkaren utanför idrottsarenorna med sin syn på framgång, mål, vilja och seger.
minimera
Pris 120 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Förlagsny bokISBN: 9789185305599
Idag 08:41
Farväl till Macken. Historien om bensinbolagen och .. Farväl till Macken. Historien om bensinbolagen och den svenska bensinhandeln.av Jan Öhberg
av Jan Öhberg
Dekorerat förlagsband. Trafiknostalgiska Förlaget 2007 (TNF-bok 57). Vikt 570 gram (porto tillkommer med 39 kr b-post i maj 2013, reservation för framtida portohöjningar). 76 sidor. Rikt illustrerad i både färg och svartvitt. Fö.. läs mer
Dekorerat förlagsband. Trafiknostalgiska Förlaget 2007 (TNF-bok 57). Vikt 570 gram (porto tillkommer med 39 kr b-post i maj 2013, reservation för framtida portohöjningar). 76 sidor. Rikt illustrerad i både färg och svartvitt. Förlagsny. Författaren berättar om bensinstationens utveckling från tidigt 1920-tal fram till 1980-talet samt om bensinbolagen och alla de olika logotyper som använts under de gångna åren. Han berättar om marknadsandelar under de olika decennierna, prisutveckling och ransoneringar. Han förklarar hur och varför vi fick bly i bensinen och vad bentyl, lättbensin och vitbensin var. Författaren berättar också historien om de små och udda bolagen - som Maxi, Murco, Fina och SP - allt rikligt illustrerat. Fram till idag har ingen bok tidsbestämt bensinhistoriska produkter och skeenden som denna gör (ur baksidestexten).
minimera
Pris 225 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bok
Idag 08:41
Sohlmans Opera 1981. 511 s. Inbunden. 1875 gram. Gott skick. Utsorterad från skolbibl. Posten 39.
Pris 24 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bok
Idag 08:41

De 9 bankplundrarnaav Wallace Edgar
Ardor förlag. 1935. 224 s. Häftad. Baksida trasig något sned rygg. 260 gram. Dåligt skick. Postens B porto 33kr.
Pris 60 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171193936
Idag 08:37
Mina bästa pinnarav Oscar Hedlund
Bra Böcker. 1993. 223 s. Inbunden. 23x21cm. 860 gram. Mycket gott skick. Lite folie släpp vid ryggen.
Pris 24 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9148509531
Idag 08:33
Elvis Karlssonav Gripe, Maria
Bonniers bästa juniorböcker. 1984. 141 s. Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Harald Gripe. Mycket gott oskadat skick. Fraktkostnad maj 2013: 36 kr inom Sverige.
Pris 24 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bok
Idag 08:33
Soldiers' Payav Faulkner, William
Penguin Books Limited. 1938. 316 s. Pocket. Hyfsat skick. En liten bit av ryggen borta. Rygg lite limmad..
Pris 72 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789113049519
Idag 08:33
Liknelseboken Liknelsebokenav Per Olov Enquist
av Per Olov Enquist
PORTO 48 kr. Norstedts. 2013. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Han tänker att minnestalet han höll till Modern i Församlingsgården nog borde revideras. Vid flodens strand står en flock av döende vänner, de vädja.. läs mer
PORTO 48 kr. Norstedts. 2013. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Han tänker att minnestalet han höll till Modern i Församlingsgården nog borde revideras. Vid flodens strand står en flock av döende vänner, de vädjar att han ska förklara hur allt hänger ihop, till exempel detta med kärleken. Och kvinnan i Larssonsgården. Hon på det kvistfria furugolvet. Ska han skriva sanningen? Faderns notesblock med de utrivna sidorna, de som bränts och var borta. Och som plötsligt dyker upp efter alla år. Öppnar sig nu historiens spricka? Är det verkligen detta som ska infogas i minnestalet? Och bli den kärleksroman han aldrig trott sig kunna skriva? PO Enquists nya roman som på flera sätt kan sägas ta vid där memoarromanen Ett annat liv slutade. Det handlar om Modern och Fadern, om bokahopen och om det går att slutligen lägga samman det som verkligen betydde något. Fram träder en kärleksskildring som tar sin början i ett möte mellan den unge 15-åringen och en äldre kvinna på ett kvistfritt furugolv i Larssonsgården.. minimera
Pris 24 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9148511307
Idag 08:31
Elvis! Elvis!av Gripe, Maria
Bonniers bästa juniorböcker. 1985. 160 s. Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Harald Gripe.
Pris 120 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188540634
Idag 08:31
Pris 62 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789113045207
Idag 08:31
Fallet Falletav Michael Connelly
av Michael Connelly
PORTO 48 kr. Norstedts. 2013. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Los Angeles, här har Harry Bosch bekämpat brott under många år, men nu börjar pensionen närma sig. Med tre år kvar vid LAPD dras han in i ett fall dä.. läs mer
PORTO 48 kr. Norstedts. 2013. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Los Angeles, här har Harry Bosch bekämpat brott under många år, men nu börjar pensionen närma sig. Med tre år kvar vid LAPD dras han in i ett fall där politiska intriger inom polisen har lett till ond, bråd död. Fullmäktigeledamoten Irvin Irving har haft ett horn i sidan till Bosch i många år. När hans son hoppar - eller blir knuffad - från ett fönster på det legendariska hotellet Chateau Marmont kräver Irving att Harry ska hålla i utredningen. Samtidigt är kriminalveteranen upptagen med ett fall från slutet av 80-talet, där DNA från en våldtäkt tyder på att en dömd våldtäktsman omöjligen kan ha utfört sitt brott. Det mesta tyder på att polisens laboratorium har gjort fel, och det kan äventyra en lång rad kommande rättegångar. Harry försöker desperat lösa bägge fallen. En okänd mördare har verkat i Harrys hemstad under flera decennier, och poliskårens mörka hemligheter kommer att överraska ett Los Angeles där invånarna är vana vid det mesta.. minimera
Pris 24 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163833301
Idag 08:29
Pelle Svanslös klarar sigav Knutsson, Gösta
Bonnirs barnbibliotek. 1996. 138 s. Kartongerad med hårda pärmar. Illustrerad med teckningar av Lucie Lundberg. Något veckiga blad i inlagan. Annars mycket gott oskadat skick. Fraktkostnad maj 2013: 24 kr inom Sverige.
Pris 30 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170541205
Idag 08:29

Efter flera tusen radav Ekner,Reidar
Författarförlaget. Andra uppl. 1974. 71 s. Limhäftad. 19,5x11cm. 70 gram. Nära nyskick.
Pris 62 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789113047331
Idag 08:29
Dans på glödande kol Dans på glödande kolav Anna Jansson
av Anna Jansson
PORTO 48 kr. Norstedts. 2013. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Eldens mäktiga ande vilade över rummet. Lukten av eld skrämde honom, men var samtidigt fascinerande. Han tappade en brinnande tändsticka bland trasse.. läs mer
PORTO 48 kr. Norstedts. 2013. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Eldens mäktiga ande vilade över rummet. Lukten av eld skrämde honom, men var samtidigt fascinerande. Han tappade en brinnande tändsticka bland trassel och terpentin. Det var som om papperskorgen fick liv. I värmen buktade den utåt och blev till ett ansikte som ville tränga igenom den mjuka plasten. Han vågade inte röra sig fast det brann för fullt. Elden hypnotiserade honom. Det knastrade som om ansiktet ville berätta något för honom ... en hemlighet om de döda barnen på mammas tavla. Elvaårige Leo har förlorat sin mamma i sviterna efter en brand. När han flyttar till Visby med sin pappa uppstår ytterligare bränder i samma bostadsområde. En politiker utsätts för trakasserier och kort där efter avlider hans hustru i en anlagd brand. Det blir Maria Werns uppgift att söka sambanden. De leder till ett gäng som hållit ihop sedan gymnasietiden. Ett gäng där brandmannen Björn, som Maria blivit allvarligt förälskad i, har sina vänner. Dans på glödande kol är den fjortonde boken i Anna Janssons framgångsrika serie om Gotlandspolisen Maria Wern. Det är en bok om girighet, om de krafter som inte drar sig för att utnyttja andras utsatthet och om längtan efter kärlek. Den utspelar sig i ett Visby där turistströmmen återvänt till fastlandet och polisstyrkan reducerats för ett lugnare tempo. "en läsvärd bok" /Dagbladet Sundsvall "Anna Janssons fjortonde bok om Maria Wern är en läsvärd bok, med lagom spänning och en kluring upplösning." - Kjell Åke Tjernström "Anna Janssons mix av kriminaldrama, relationshistoria och en gnutta humor tilltalar mig." /DAST Magazine "Tänkvärt om barns utsatthet, sviktande ideal hos politiker och om dem som inte drar sig för att utnyttja andras längtan efter kärlek och skönhet."Metro listar veckans favoriter "Hon har hittat sin egen nisch - att twista till intrigen." /Kristianstadsbladet "riktigt bra och lättillgänglig underhållning" /Ingrid Lundqvist, Norran "denna bok tycker jag personligen är en av Anna Janssons bästa på länge."/i> /Gotlands Allehanda "Med den nya boken fortsätter Anna Jansson att överraska läsaren och kasta den hejvilt fram och tillbaka. Hennes styrkor är det känslomässiga spelet och dramaturgin." Simon Frid. minimera
Pris 120 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187184346
Idag 08:28