Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Bonnier/ Expressen. 2007. 285 s. Inbunden. 350 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Översättning Jadwiga P Werup.
Bokförlaget PAN/Norstedts. Första svenska pocket uppl. Trondheim, 1996. 211 s. 110 gram. Gott skick. Bruksspår. Ej snedläst, ej läsveck. Inlagan något gulnad.
Lindqvist 1958. 93s. Häftad. Reva i fals ca 5 cm. Lite kludder på pärmens insida och försättsblad.
Forum. 2006. 208 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Rikt illustrerad..
Forum 1950. 430 sid. svensk tolkning av Björn Collinder. inb fd bib. gott skick
Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1975. Femte upplagan. Aldusserien A 227. 133 + (10) s. Häftad. 18,5 x 11 cm. Vikt 182 g. Spår av borttagen prislapp på bakre omslaget. Namnteckning på smutstitelbladet. Aningen snedläst. I övrigt myck.. läs mer
natur & kultur. 3 uppl. 1999. 176 s. Häftad. 345 gram. Mycket gott skick. en del understrykningar i blyerts, annars mkt fint skick.
Lantbrukarförbundets tidsskriftsaktiebolag 1947. 188 sid. rött skinnryggbd med ryggtitel i guld fd bibl. mkt fint skick.
Lindqvist 1958. 93s. Häftad. Något snedläst.
Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1975. Femte upplagan. Aldusserien A 227. 133 + (10) s. Häftad. 18,5 x 11 cm. Vikt 184 g. Omslaget lätt fläckat och prislapp på baksidan. Understrykningar i blyerts från och med s. 97 och framåt. I övr.. läs mer
Lindqvist uå. 94s. Häftad. Något nött bakre pärm.
Massolit Förlag. 2010. 380 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
LTs 1952. 176 sid. inb fd bibl, mycket god kvalitet, toppskick.
Studentlitteratur. 2 uppl. 1993. 242 s. Häftad. 290 gram. Nära nyskick.
Penguin Books. 1969. 220 s. Pocket. Hyfsat skick. Klassiker. Sliten pärm, framsidan har ett stort veck, ryggen är skadad nedertill, ägarsignatur.
Holger Schildts Förlag. 1926. 250 s. Häftad. 19,5x12,5cm. Gott skick. Ägarnumrering pärms framsida högst upp. Lite gulnad på omslag och mycket på rygg. Lätt böjd kanten pärms framsida. Ej sprättad.
Albert Bonniers Förlag. Första uppl. Leck, 2012. 390 s. 550 gram. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Något snedläst.
Lindqvist uå. 95s. Häftad. Något snedläst. Små veck på omslaget.
Årgångar av tidskriften The American Mineralogist fom 1970 till 1986. Volym 55 till 71. En betydande mängd, ca 1,4 meter hyllängd. Partiet bör hämtas hos säljaren. Skicket som nya tidskrifter, se exempel enligt bild på ett häfte.
Signum. 2000. 408 s. Inbunden. 1460 gram. Nära nyskick.
Lindqvist uå. 94s. Häftad. Veck på bakre pärm, små veck på främre omslaget.
Bokförlaget Hermes 1948, 272 sid. häftad, omslag finns i dåligt skick för övrigt hyfsat skick. läs mer
Berättelse för pojkar. Översättning och bearbetning av Gösta Högelin (1890-1976). B. Wahlströms, Stockholm. 1948. Andra upplagan. Dek klotryggband, 138 s. 17,5*12,5 cm. 160 g. Inlagan något gulnad, annars är boken i mycket got.. läs mer
AV Carlsons Bokförlag. 1954. 138+ordlista s. Häftad. 18,5x121,5cm. Gott skick. "Abridged for Swedish Schools by Anders Slettengren". "Illustrated by William Grimmond". Stämplar och mindre anteckning med bläck på smutstitelblad s.. läs mer
ICA . Första uppl. 2011. Inbunden. 395 gram. Bok och omslag i finaste nyskick. Presentskick! En berättelse som är lika personlig som allmängiltig. Sätter fokus på ett viktigt samtidsproblem. Vill vi leva i ett samhälle som inte.. läs mer
Norstedts. 2004. 490 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Jag, Claudius är berättelsen om den stackars stammande romaren Claudius, ättling till den förste romerska kejsardynastin. Av sin familj ansågs han omöjlig, efterb.. läs mer
Svenska Hangöveteraner berättar.Inb.Illustrerad.Tr.2003.Nyskick. 336 sid.
Nationalmuseum & Raster Förlag. 2002. 270 s. Inbunden. Gott skick. Publikationen är utgiven i anslutning till utställningen " Identitet-om varumärken, tecken och symboler, Nationalmuseum 21 februari-11 augusti 2002. På romartide.. läs mer
Lindqvist uå. 95s. Häftad. Namnt. Trasiga ryggkanter. Nött omslag med flera veck.
Beijers. 1902. Inbunden. Hyfsat skick. Något fläckig framsida. Namnteckning.
