Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
LTs förlag. 1:a uppl. 1974. 230 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Ägaretikett i början av boken. Gott skick. Några tidningsartiklar o d medföljer boken. Boken är rikligt illustrerad i svartvitt och fär.. läs mer
Brutus Östlings bokf Symposion. 2005. Häftad. 212 gram. Mycket gott skick.
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. 2013. 303 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag och märkband. 800 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Bokhandelsnytt exemplar i presentskick. Oläst. Fortfarande inplastat.
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. 2013. 253 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag och märkband. 750 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Bokhandelsnytt exemplar i presentskick. Oläst. Fortfarande inplastat. Denna .. läs mer
Bonnierförlagen. 2004. 499 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
W&W 1997 pocket hyfsat skick,en hel del slitage (kan glömmas i hängmattan) 630sid 310 gr = porto 33 (du kan nog få med en tunn pocket också i det).
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. 2013. 270 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. Med märkband. 700 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Bokhandelsnytt exemplar i presentskick. Oläst. Fortfarande inplastat. Det h.. läs mer
Wahlström & Widstrand/Bokklubben Svalan. 1991. 327 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Folkrörelsernas Konstfrämjande Stockholm. 1959. 30 s. Häftad. 27,5x21,5cm. Mycket gott skick. Utgiven i samband med en vandringsutställning 1958-59. Bibliofilpplaga om 200 ex, nr 124, signerad av konstnären. 12 bilder av konstve.. läs mer
2005. 383 s. Förlagets laminerade pappband m.skomsl.illustr. Nära nyskick. läs mer
Månpocket 1987 Hyfsat skick, dvs veck, slitage o bucklor. En modern klassiker med kultstämpel. Ta den varken för handledning i zenbuddism eller hojservice, utan som en självbiografi kring motorcykelsemester i USA med sonen.(ex6). läs mer
Rabén & Sjögren. 2007. 150 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick.
Bonniers. Ny utgåva uppl. 1987. 201 s. Inbunden. Smärre bruksspår; främst på omslaget. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Räddaren i nöden (engelska The Catcher in the Rye) är en roman från 1951 av J.D. Salinger. Boken.. läs mer
W&W 1965 pocket nyskick namnad 13 noveller om allt utom brott. ISBN saknas.
Upsala Nya Tidnings A.-B. tryckeri. 1898. 29 s. Häftad. Hyfsat skick. Ägarnamn. Lätt slitet omslag.
Berghs1971 pocket näranyskick namnad. ISBN saknas. (ex2) omslagsbild grön istället. Mkt uppskattad dansk krigsskildrare, som varit med.
Forum. 1994. 505 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 830 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några minimala skavanker på skyddsomslaget, för övrigt i nyskick... läs mer
Wahlström & Widstrand. 2012. 288 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Deckare.
Aldus Delfin pocket 1965 näranyskick (etikettskada på omsl). Mkt underhållande för barn och vuxna.
R&S 1993 inb m sk-omsl mkt bra skick. Mkt omtalad roman om filosofins historia, populär bland ungdom. 850gr, vårt rabattporto 39.
Bonnier Fantasy inb kart.1995 nyskick Första uppl 7-10 tusendet. 268s, 490gr vårt rabattporto 33.
Wahlström & Widstrand. 1 uppl. Originalutgåvan. 2005. 359 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 626 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i presentskick... läs mer
inb Nok 1990 första uppl näranyskick, biografi kring ett märkligt konstnärsöde .
Lantbruksförbundets tidskriftsaktiebolag. 2:a uppl. 1946. 234 s. Inbunden. Klotrygg. Sliten pärm. Kort gåvotext inskriven på insidan av främre pärmen. Något sned från ryggen. Hyfsat till gott skick. Grundlig lärobok i stickning .. läs mer
Wahlström & Widstrand 1998, inbunden (kartonnage, lite snedläst, en liten stötskada i ovankanten på bakpärmen), 288 sidor.
Wahlström & Widstrand 1998, inbunden (kartonnage, ena hörnet lite stött), 224 sidor.
Prisma. 1 uppl. 2006. 411 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 722 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Bokhandelsnytt exemplar i presentskick. Oläst. När Raymond Khoury för fem år sedan erbjöds 350 000 dollar av e.. läs mer
Pocket. Nära nyskick. Några sidor i boken har varit lätt vikta. Oläst.
Norstedts 2011, inbunden med skyddsomslag (ett par små revor i omslaget), 701 sidor.
Wahlström & Widstrand 1994 (Andra tryckningen), inbunden med skyddsomslag (lite snedläst, några små revor och nagg i omslaget), 377 sidor.
