Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Gyldendal. Fotografisk optryk av 1.udgave 1901 uppl. 2001. 344 s. Inbunden. Nyskick. Dansk kokboksklassiker . Språk: Danska. Jubileumsudgave.
Bonniers. 2007. 407 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 664 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt och några mycket små skavanker på skyddsomslaget, för övrigt.. läs mer
Månpocket 2002. Pocket, 296 sidor. Mycket gott skick.
Wahlströpm. 2002. Kartonnage. Mycket gott skick. L.
Hilding Nyström. 1:a uppl. 2009. 212 s. Inbunden. 24,5x17,5cm. 750 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Oläst. läs mer
Albert Bonniers Förlag. Första svenska uppl. 1998. 735 s. Förlagets helklotband. 750 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
meditationer och okynne R&S 1967 inb m sk-omsl näranyskick essäer i alla möjliga och omöjliga ämnen, spirituellt ISBN saknas.
Verbum. Första uppl. 1986. 105 s. Inbunden. Skyddsomslag finns i gott skick. Oläst, något gulnad, skada i ett hörn.
Forum. 1996. 493 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 996 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt och några små skavanker på skyddsomslaget, för övrigt i nyskick.. läs mer
Bonniers. Första uppl. Stockholm, 1951. 189 s. Trådhäftad. 290 gram. Gott skick. Omslaget något gulnat och naggat i kanterna. Inlagan något gulnad. Bruksspår.
Historiska Media. 1:a uppl. 2006. 194 s. Inbunden. 22x14cm. 370 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Oläst.
Pocketförlaget. 2008. 324 s. Pocket. Nära nyskick. Skyddsomslag saknas. Portokostnad för denna bok är 22 kr (inrikes).
SKS Körmusik/Gehrmans Förlag. 1994. 64 s. Häftad. 31x22cm. 250 gram. Mycket gott skick. Beställt av SKS inför Svenska Kyrkans jubelår 1993. läs mer
Bonniers. Första svenska uppl. Stockholm, 1954. 245 s. Trådhäftad. 425 gram. Gott skick. Omslaget något gulnat och naggat i kanterna. Inlagan något gulnad. Bruksspår. Namnteckning och inklistrat frimärke "Ernest Hemingway Nobelp.. läs mer
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek (SMB). Särskild numrerad utgåva för SMB:s medlemmar uppl. 2007. 258 s. Inbunden. 21,5x14cm. 590 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Oläst.
Sveriges Körförbunds Förlag.Stockholm. 1999. 47 s. Häftad. 27x19cm. 135 gram. Nära nyskick. läs mer
Norstedts. 1 uppl. 2003. 454 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 747 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några mycket små skavanker på skyddsomslaget, för övr.. läs mer
En bok för alla/Litteraturfrämjandet. Falun, 1989. 309 s. Pocket. 175 gram. Mycket gott skick. Ej snedläst, ej läsveck. Inlagan något gulnad.
Norstedts, 1994. Inbunden, med skyddsomslag, 328 sidor. Boken är i ett mycket bra skick/nära nyskick. Denna radioserie som direktsändes i amerikansk radio 1932-33, blev omåttligt populär för sin sanslösa, typiskt "marxistiska" c.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1982. Gott skick. Skulle du ha något emot att köra motorcykel med en björn i sidovagnen? Solblekt rygg, Sliten pärm.
Wiken. 1991. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. L.
Prisma. 2005. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. L.
Bra Böcker. 2010. 400 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 720 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några minimala skavanker på skyddsomslaget, för övrigt i nys.. läs mer
Forum. Första uppl. 2006. 322 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Den första delen i serien om Anne Persdotter. En oavbrutet fängslande roman med ett spännande livsöde, historisk tidsfärg, ero.. läs mer
Bonniers, 1999. Nyskick. Häftad, 257 sidor. Illustrerad med färg- och svartvita bilder/foton. Debatten - som blev hätsk och livlig - kom att handla om en rad frågor: gränsen mellan helighet och hädelse, bilden av Kristus (Jesus,.. läs mer
Fogtdal. 1989. 127 s. Inbunden. Förlagets linneband. 425 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Skyddsomslaget är helt men naggat i kanterna. Enhetsfrakt 36 kr med ekonomibrev (3 dagar) för försändelser under .. läs mer
Privatbundet, handtryckt häfte med fina färgillustrationer i Jugendstil. Säkert mycket ovanlig. Små revor i pärm, lätt hundörat.
Gidlunds förlag. 2010. 393 resr 452 s. Inbunden. sammanlagt 1500 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Båda banden försedda med personregister. läs mer
