Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Korgmålning, Deko..
Ekeroth- Liind Mar..
69 kr
Våga leva tvärtom
Enbom Ingalill Opt..
65 kr
Där alfabetet har ..
Gustafsson Lars
59 kr
Låt tistlarna brinna
Kemal Yasar
55 kr
Begagnad bokISBN: 9153416694
Idag 20:04
Begagnad bok
Idag 20:02
Begagnad bokISBN: 9137112481
Idag 20:02
Öl på flaska. Klassiska ölsorter från hela världen. Öl på flaska. Klassiska ölsorter från hela världen.av Roger Protz
av Roger Protz
Forum. Första uppl. 1999. 224 s. Inbunden. 405 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. I denna vackert och fylligt illustrerade uppslagsbok får du ditt lystmäte vad gäller klassiska ölsorter på flaska, bryggda enligt t.. läs mer
Forum. Första uppl. 1999. 224 s. Inbunden. 405 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. I denna vackert och fylligt illustrerade uppslagsbok får du ditt lystmäte vad gäller klassiska ölsorter på flaska, bryggda enligt traditionella metoder. En av världens ölkännare har prövat och betygsatt flera hundra av de bästa sorterna och skapat oumbärlig guide till det stora utbud som nu finns att tillgå. Boken är rikt illustrerad, bland annat med hundratals bilder av öletiketter..Frakt 36kr. minimera
Begagnad bokISBN: 9100103764
Idag 19:58
Någonting bättre är redan på väg Någonting bättre är redan på vägav Scherer, Maria
av Scherer, Maria
Bonniers. 2005. 220 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 396 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i presentskick. Efter den omtalade succén med tio uppl.. läs mer
Bonniers. 2005. 220 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 396 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i presentskick. Efter den omtalade succén med tio upplagor av "Du är inte ensam" återkommer nu Maria Scherer med en ny läkebok för själen - "Någonting bättre är redan på väg". En bok om medmänsklighet. En bok om att våga behöva varandra. Än en gång tar Maria Scherer med sina läsare på en inspirerande resa i själens och känslornas värld. En resa där hon ofta stannar upp och påminner om våra inre resurser: – Du är mycket lyckligare än du tror - eller vet om ... I sin nya bok driver hon envist och engagerat tesen att alla kan bli livslyckliga och få tillbaka förlorad kärlek, livsaptit och självkänsla. Hon skakar om, utmanar, lugnar och berör med sin värme, rakhet och medmänsklighet. En bok med undertoner av ett kärleksfullt brev från en mycket god vän, en som bryr sig - och en som ser dig - ända in i själen och hjärtat. minimera
Begagnad bok
Idag 19:58
Där alfabetet har tvåhundra bokstäver. av Gustafsson Lars
Samlade dikter 1981-91 NoK pocket 1994 nyskick 278s pris som vid utgivningen) Innehåller diktsamlingarna Världens tystnad före Bach, Fåglarna, Fyra poeter, Förberedelser för vintersäsongen.
Begagnad bok
Idag 19:56

En ölbokav Engström, Håkan
Grenadine bokförlag. 2005. 182 s. Inbunden. 1140 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Begagnad bokISBN: 9113014773
Idag 19:53
SHOGUN SHOGUNav Clavell James
av Clavell James
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:2005
Skick:I fint skick
Vikt opackad:1018gram
Se! resume!--->Historisk roman om engelsmannen Blackthorne som kommer till Japan år 1600. Han upptas i det japanska samhället, blir.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:2005
Skick:I fint skick
Vikt opackad:1018gram
Se! resume!--->Historisk roman om engelsmannen Blackthorne som kommer till Japan år 1600. Han upptas i det japanska samhället, blir samuraj och deltar aktivt i de blodiga maktstrider som hotar att slita sönder riket. En mäktig och färgstark roman om ett land och en tid där yttersta förfining blandas med stor grymhet. minimera
Begagnad bokISBN: 9789100110338
Idag 19:52
Svinalängornaav Alakoski, Susanna
Albert Bonniers förlag 2006. Augustvinnare. Första upplagan, nionde tryckningen. Inbunden med skyddsomslag, 259 sidor. Mycket gott skick.
Begagnad bokISBN: 9789172320888
Idag 19:52
Begagnad bokISBN: 9146172955
Idag 19:51
Vitaminrevolutionen Vitaminrevolutionenav Knut T. Flytlie
av Knut T. Flytlie
Wahlström & Widstrand. 1999. 336 s. Inbunden. 575 gram. Bok i bättre skick. Omslag i dåligt skick. Här får du ta del av de senaste rönen om vitaminer,mineraler,aminosyror,hormoner och medicinalväxter.Du får veta vilka behandling.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1999. 336 s. Inbunden. 575 gram. Bok i bättre skick. Omslag i dåligt skick. Här får du ta del av de senaste rönen om vitaminer,mineraler,aminosyror,hormoner och medicinalväxter.Du får veta vilka behandlingsmetoder konventionell resp. alternativmedicin erbjuder,hur du skyddar dig mot inre försyrning och hur svåra åkommor kan botas.Dessutom innehåller boken ett utförligt register över vanliga sjukdomar och anvisningar hur man förebygger,lindrar och botar dessa.Boken är den kompletta handboken för dig som vill leva sundare och ta ansvar för din egen hälsa. Frakt 45kr. minimera
Begagnad bokISBN: 9143012729
Idag 19:51
FLICKAN SOM VÄVDE SIDENMATTOR FLICKAN SOM VÄVDE SIDENMATTORav Amirrezvani Anita
av Amirrezvani Anita
Format:Inbunden i hårt kartonnage med skyddsomslag.
Tryckt år:2009
Skick:I fint skick
Vikt opackad:402gram
Se! resume!---> Fängslande roman om en 14-årig flicka i 1600-talets Iran som blir utan försörjning och tillsammans m.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage med skyddsomslag.
Tryckt år:2009
Skick:I fint skick
Vikt opackad:402gram
Se! resume!---> Fängslande roman om en 14-årig flicka i 1600-talets Iran som blir utan försörjning och tillsammans med sin mor beger sig till huvudstaden Esfahan. Där har hennes farbror ett stort mattväveri och de får tjäna som pigor i familjen. När flickans begåvning för mattväveri upptäckts blir hon lärling och erbjuds ett tremånaders äktenskap. Valet står mellan hedern och möjligheter till ett fritt liv. A.A., iransk förf. uppvuxen i USA. minimera
Begagnad bokISBN: 9515007429
Idag 19:50
Vedhuggaren i natten av Sandelin, Peter
Schildts. 1995. 158 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 300 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick.
Begagnad bokISBN: 9789176432242
Idag 19:48
Lemprières lexikonav Norfolk, Lawrence
MånPocket 1996. Pocket, 444 sidor. Gott skick.----"En grundlärd rövarhistoria i Ecos anda." - Caj Lundgren, SvD.
Begagnad bok
Idag 19:48
Dagbok från Bolivia av Guevara Che
Tema pocket näranyskick men namnad, saknar ISBN. Med intro av Fidel Castro, 232s 240gr = porto 22.
Begagnad bokISBN: 9176420345
Idag 19:48
Mannen som gick upp i rök Mannen som gick upp i rökav Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per
av Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per
Martin Beck på livsfarligt uppdrag i Budapest. MånPocket. 1981. 157 s. Pocket. 17,8x11cm. ca 129 gram. Mycket gott skick. Porto 20 kr. Tryckt i Ungern 1981. Bokens ryggfot obetydligt stuk, små hanteringsmärken bakpärmen, inlagan.. läs mer
Martin Beck på livsfarligt uppdrag i Budapest. MånPocket. 1981. 157 s. Pocket. 17,8x11cm. ca 129 gram. Mycket gott skick. Porto 20 kr. Tryckt i Ungern 1981. Bokens ryggfot obetydligt stuk, små hanteringsmärken bakpärmen, inlagan har så smått börjat gulna. minimera
Begagnad bok
Idag 19:47
Ica-Förlagets Stora Kokbokav Birgitta Rasmusson
Ica Bokförlag. 1989. 736 sidor. Inbunden Kartonnage med skyddsomslag som är blekt i ryggen. 29 x 20,5 x 5 cm. Rikt illustrerad med vackra färgbilder. Gott skick. Skickas med Schenker 59:-. (21)
Begagnad bokISBN: 9132321384
Idag 19:47
MORT en roman om Skivvärlden MORT en roman om Skivvärldenav Pratchett Terry
av Pratchett Terry
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:1997
Skick:I fint skick
Vikt opackad:348gram
Se! resume!---> För Döden är det självklart att om man slår ihjäl sig så skall man dö. När Döden behöver en assistent anställer han .. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:1997
Skick:I fint skick
Vikt opackad:348gram
Se! resume!---> För Döden är det självklart att om man slår ihjäl sig så skall man dö. När Döden behöver en assistent anställer han Mort som är så klumpig att han blir farlig. När Mort skall övervaka att en prinsessa verkligen blir lönnmördad, råkar han döda lönnmördaren i stället. Men verkligheten ändras inte så lätt. Spetsfundig och underhållande fantasy-roman. minimera
Begagnad bokISBN: 9100450103
Idag 19:47
På Öland.av Ljungberg Sven.
1980. 141 s. Dek. pappbd. Bonniers. Ill. av författ. Nyskick. Frakt 48 kr.
Begagnad bokISBN: 9789176084298
Idag 19:46
Rosens namnav Eco, Umberto
Brombergs 1988. Pocket, 559 sidor. Läsveckad rygg, gott skick i övrigt.
Begagnad bokISBN: 9177051505
Idag 19:44
AURIANS FLYKT - Del två i magikerns saga AURIANS FLYKT - Del två i magikerns sagaav Furey Maggie
av Furey Maggie
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:1995
Skick:I bra skick
Vikt opackad:612gram
Se! resume!---> Del 2 i serien inledd med Aurian. Aurian har under sin flykt hamnat i de södra rikena. Hon blir tillfångatagen och må.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:1995
Skick:I bra skick
Vikt opackad:612gram
Se! resume!---> Del 2 i serien inledd med Aurian. Aurian har under sin flykt hamnat i de södra rikena. Hon blir tillfångatagen och måste kämpa som gladiator. Under strid med pantern Shia får de telepatisk kontakt. Tillsammans med Anvar, Shia och vänner lyckas hon bli fri. Genom diamantöknen når de Incondors torn där Aurian lyckas återskapa Jordens stav. minimera
Begagnad bokISBN: 9189380428
Idag 19:43
Garnethilltrilogin Garnethilltriloginav Mina, Denise
av Mina, Denise
Minotaur. 2003. 1240 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband / Kartonnage. 1121 gram. Nära nyskick. Mycket fint exemplar. Känns oläst. Något gulnat boksnitt och några mycket små hanteringsspår på pärmen, för övrigt i nyskic.. läs mer
Minotaur. 2003. 1240 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband / Kartonnage. 1121 gram. Nära nyskick. Mycket fint exemplar. Känns oläst. Något gulnat boksnitt och några mycket små hanteringsspår på pärmen, för övrigt i nyskick. Maureen O'Donnell är en ung kvinna vars uppväxt präglats av sexuella övergrepp, alkoholproblem och vistelser på mentalsjukhus. I tre olika berättelser får vi följa när hon ofrivilligt dras in i en rad skrämmande och oförutsägbara händelser. Allting börjar när Maureen hittar sin gifte älskare med avskuren hals och själv blir misstänkt för mordet. Nätt och jämnt har hon tagit sig ur knipan när en bekant till henne plötsligt försvinner och en månad senare flyter upp på Themsens strand. För att ta reda på vad som hänt beger sig Maureen till London. När Maureen blir involverad i en tragisk familjefejd uppstår nya problem. Sakta men säkert inser hon att det inte längre finns någon som kan hjälpa henne - hon måste själv finna en väg ut ... "Trilogin är till sin helhet en av de mest inträngande skildringar som skrivits om vårt moderna, sönderfallande samhälle. Realismen firar triumfer i Denise Minas skickliga händer ... Det är alldeles lysande romankonst." (Crister Enander, Helsingborgs Dagblad). minimera
Begagnad bokISBN: 9177051262
Idag 19:42
AURIAN - Del ett i Magikerns saga AURIAN - Del ett i Magikerns sagaav Furey Maggie
av Furey Maggie
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:1995
Skick:I bra skick
Vikt opackad:588gram
Se! resume!---> Del 1 i en fantasyserie om Aurian, en kvinnlig magiker. Aurian tillhör magikernas släkte. Hon förs till magikernas bo.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:1995
Skick:I bra skick
Vikt opackad:588gram
Se! resume!---> Del 1 i en fantasyserie om Aurian, en kvinnlig magiker. Aurian tillhör magikernas släkte. Hon förs till magikernas borg i staden Nexis, där hon blir upplärd i de magiska konsterna. Miathan, magikernas ledare, har planer för henne. Men Aurian drar sig undan och får vänner bland människorna. Hon förälskar sig i Forral, kapten för vaktstyrkan, och väcker därigenom Miathans raseri.. minimera
Begagnad bokISBN: 9789170014758
Idag 19:42
Paranoiaav Finder, Joseph
Månpocket 2007. Pocket, 484 sidor. Gott skick.-----"En ny John Grisham...mästerligt berättad och helt uppslukande." - People Magazine
Begagnad bok
Idag 19:41

Ödets gunstlingav John Clou
Bonniers. 1957. 4191957 s. Inbunden. 474 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. skrymmande.
Begagnad bokISBN: 9151846683
Idag 19:39
HUSET VID TARA ROAD HUSET VID TARA ROADav Binchy Maeve
av Binchy Maeve
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:2005
Skick:I bra skick
Vikt opackad:949gram
Se! resume!---> Ria och Danny och deras barn bor i ett vackert gammalt hus på Irland. När det avslöjas att Danny är otrogen rasar vär.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage.
Tryckt år:2005
Skick:I bra skick
Vikt opackad:949gram
Se! resume!---> Ria och Danny och deras barn bor i ett vackert gammalt hus på Irland. När det avslöjas att Danny är otrogen rasar världen samman för Ria. Hon byter hus med en kvinna i Amerika några månader för att komma över chocken. Nya vänner och nya insikter blir början på ett nytt liv för Ria. En berättelse om en kvinnas kamp för självständighet och frigörelse. minimera
Begagnad bok
Idag 19:36

Guds avhoppareav John Bingham
Berghs förlag. 1978. 216 s. Inbunden. 348 gram. Gott skick. f d biblioteksex.
Begagnad bokISBN: 9789185605538
Idag 19:34