Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Libris. 1993. 188 s. Häftad. Nyskick. r.
Symposion. andra uppl. 1989. 128 s. Häftad. 18,5x10cm. 104 gram. Dåligt skick. 5 lösa blad i mitten, slitet omslag. läs mer
Illustrerad. Gott skick. sid 560-632, 31x26cm, 400g. Tysk text
Liber förlag. 1981. 178 s. Häftad. 20x12,5cm. 240 gram. Gott skick. slitet omslag.
SEMIC. 1974. 119 s. Inbunden. dekorerat klotryggband. 260 gram. Mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Albert Bonniers förlag. 1951. 272 s. Häftad. 19x12,5cm. 337 gram. Dåligt skick. omslaget löst, ägarsign.
Litteraturfrämjandet 1984. Kartonnage/inbunden, 153 s. Mycket gott skick.
KM-förlaget 2000. Inb. Kartonnage. 254 sid. Borstet från namn i i gåvotittelfältet är boken i nyskick Frakt tillkommer läs mer
Clatos. 1961. 218 s. Häftad. 20x13,5cm. 316 gram. Hyfsat skick. mycket slitet omslag.
1971 IPC. Exklusivupplaga med blått gulddekorerat skinnband med helt guldsnitt och inre denteller i guld. Stort format: 35x26cm, 2,4kg. Rikt färgillusstrerad. Boken i mycket fint skick, plasten utanpå skyddsomslaget har börjat l.. läs mer
Atlantis 1980. Pappband, 310 s. Med illustrationer av Bernt Jonasson. Mycket gott skick.
Norstedts. Utan år [troligen 1956]. I svensk översättning av Erik Blomberg. Häftad, 125 s. Ett fåtal mycket lätta blyertsförstrykningar. Mycket gott skick.
1987 Wiken. Inbunden, 183s. Stort format: 32x25cm, 1,3kg. Rikt illustrerad med färgbilder av svenska designföremål. Mycket fint skick. ISBN 9170243867. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRIKES, idag 2013-05-24, reservation för posten.. läs mer
Bokförlaget Korpen. Göteborg, 1977. Häftad. En mindre (ca 1 cm) reva i ryggen. Veck på bakpärmen. 164 s.
PEDERSEN, ANDERS (FOTO) Beskrivning: Illustrerat pappband 2004, 2:a upplagan. 91, (1) sid., rikt ill. Fint skick. Prisma. Lust till god mat, experiment och nya smakupplevelser, men också till naturen är utgångspunkten för de.. läs mer
Albert Bonniers Förlag. Stockholm, 2004. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. En mindre (ca 1,5 cm) reva i skyddsomslaget, i övrigt i bra skick. 642 s.
1972 IPC Exklusivupplaga i blått skinn och guldtryck, helt guldsnitt, inre denteller, Nr43 av (1-CC & 1-799). 288s. 30x25x5cm, 1931g. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 75kr, SCHENKERPAKET INRIKES, idag 2013-05-24, reservation för.. läs mer
W&W 1965. häftad. 226s. gott skick.
Kartonnage. R&S 1967. Andra uppl. 135 sid. 220 gram. Omslag och ill. Björn Berg. Gott skick.
1983 Vi bilägare/OK förl. : Viking (distr.) Förlagsband med skyddsomslag, 256s. 28x23cm, 1,3kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9185824151. Baksidestext: För att du ska ha framgång i ditt fiske bör du känna till fiskar.. läs mer
Aldus/Bonniers. Delfinbok uppl. 1963. 149 s. Häftad. 18,5x11cm. 110 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag saknas. Omslag av Per Åhlin. Översättning Gösta Olzon. Något snedläst.
Bonniers, 1965, pocket. Namnteckning i boken. Harry Morgan kämpar för att överleva i ett land av korrruption och förtryck. 169 sidor
Raben & Sjögren. 1980. 208 s. Inbunden. Gott skick. Gallrad biblioteksbok. En nattsköterskas strama, lågmält sakliga skildring av livets rutiner på en vårdavdelning - en både upprörande och ömsint rapport från välfärdssamhällets.. läs mer
Bokförlagsaktiebolaget Militaria. 1938. 196 s. Häftad. 21x14,5cm. Hyfsat skick. Fotografier bomplan, skyddsmasker mm. Solkig och fransgf uppe och nere på rygg. Inlagan släppt från främre pärmomslag, annars okej. läs mer
CODE OF PEACE Ethics and Security in the World of the Warlord States THE UNIVERSITY OF CHICAGO PRESS Chicago and London 1991 Engelskt språk Inbunden med omslag Sid 208 ISBN 0226406646 --------------- nära nyskick li.. läs mer
1952. 32 s Ill. Stor utv annonsbilaga. Djurgårdshistorik i lättsam form.
Kartonnage. Alfabeta 2000. 127 sid. 220 gram. Gott skick.
Stadsmiljörådet. 2001. 255 s. Häftad. Gott skick. Gallrad biblioteksbok.
LTs förlag. 1984. 323 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag Finns i hyfsat skick. Gallrad biblioteksbok.
W&W, pocket. 1986.
