Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Viking Förlaget. 1983. 222 s. Dek. pappband. 21,5x14,5cm. 525 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
Leopard. 2007. Häftad. Pärmar med invikta flikar. 264 s. Bok i mestadels gott skick. Bakre pärmen lite repig. Stött i bakre, nedre pärm- och bokhörnet. Frakt: 33 kr (maj-13).
Bonniers 1974 (första uppl)inb o stämplad av bibl näranyskick. Rikt ill om beredskapsåren, bilder fr TV-filmen.
Nordisk Rotogravyrs Förlag/P A Norstedts & Söner, 1966. Laminerat pappband, 266 sidor. Rikt illustrerad med detaljerade teckningar och diverse grafiska illustrationer/figurer. Boken med ringa, nära försumbart slitage.
Damm, 2006, 93 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick, kort tillskrift; ill. i färg läs mer
2st nära nyskick av thrillerikonen. Bra böcker förlag, inb 1) 1999, 422s "En lögn kastar honom i fängelse. Sanningen ska befria honom. En konspiration kommer att utplåna alla inblandade" 2) 2003, 439s ,iSBN 9171339841 "En bakga.. läs mer
Norstedts, 2008, 183 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick/nyskick; övers. av Ben Hellman
Hodder & Stoughton. 2003. 616 s. Pocket. Gott skick. One hundred and ten centuries from now, humanity has spread across space. And all-powerful machines rule most of humanity... Ryggen har några rynkor, baksidan har några veck.
Pocket, 150 sidor. MånPocket (Trondhjem, 1989). Översättning av Annika Preis. Gott skick. Frakt 24 kr
Norstedts nederländsk-svenska ordbok. Van Dale Lexicografie i samarbete med Norstedts, Utrecht 1996. 1035 s. Hårda pärmar. Nyskick. Porto inom Sverige ingår i priset.
Svenska Bokförlaget/Bonniers, 1967, 231 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick/nyskick; Scandinavian University Books
Bonniers. 256 s. Inb m sk-omsl. Ljusblå kartong. 22x14cm. 467 gram. Om beredskapsårens Sverige. Har TV-filmats. Illustr. m svartvitfoton.Porto 33. Reapris pg a skadad pärm hundbett, överstr. namnteckn, fransigt omslag , inlagan .. läs mer
Originalband med skyddsomslag W&W 1980,färgill, 103 sid,förf personliga dedikation med namnteckning till Ingrid och Ove,600 g,bok+inlaga i nyskick men småfel på skyddsomslaget läs mer
Bernces bokförlag, 1975. Inbunden, med skyddsomslag, 230 sidor. Skyddsomslaget med mindre, närmast försumbart slitage, i övrigt är boken i ett perfekt skick.
Ordfront. 2009. 499 s. Pocket. 18x11cm. 283 gram. Mycket gott skick. Frakt 36 kr
1985. 77 s. Inbunden. 505 gram. Nära nyskick.
Husmoderns presentbok Å&Å 1935 snyggt klotband m guldsnitt. Den tänkande August, vol 1. 120s bra stilsort. Memoarer, kåserier. mkt bra skick. 260gr.
Ace Books. 1987. 408 s. Pocket. Gott skick. Del 3 i "Dune Chronicles". Science fiction när den är som underligast. Ryggen något rynkad, pärmen kantstött, annars fin.
Häftad Åseda 1968,bokförlag Sländan i Nye,förf namnteckning 22 juli 1970,93 sid,245 g,välbevarad
Markaryds kommun. 1973. Ill., utvikbar karta. 364 s. Förlagsbd. Spår efter avriven liten namnetikett å främre pärmens insida. I övrigt i gott skick.
Skogsstyrelsen. 1990. 133 s. Inbunden. 700 gram. Nyskick.
Bonniers Svalan 1972 inb mkt bra skick m sk-omsl, mindre slitage. Kafét var en samlingsplats för unga revolutionärer 1909. Roman i hans Stockholmsserie (ex3) bilden kan vara annan upplaga.
Månpocket. 1981. 224 s. Pocket. Gott skick. Porto 24:-.
Grycksbo, 1983, 118 s., hft., mkt. gott skick, liten namnt.; nytryck av de uppsatser i Dalarnas Hembygdsbok 1964, TIMMERHUS, vilka behandlar timring, äldre byggnader och byggnadsteknik i Dalarna; fotoill.; Dalarnas museums seri.. läs mer
Alfabeta. 1 uppl. 2010. 336 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 494 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Nytt. Oläst. Aningen gulnat boksnitt och några minimala hanteringsspår på skyddsomslag.. läs mer
Norstedts. 2010. 424 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Skogen. 1989. 225 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Skrifter utgivna av Örkelljunga Hembygdsförening, 37. 2003. Ill., delvis i färg. 240 s. Dekorerat kartonnagebd. Nära nyskick.
Pocket. Gott skick.
Norstedts 1971 (första uppl) inb m sk-omsl, näranyskick (några fläckar av tejprester) .
