Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Natur och Kultur 2006 inb u omslag mgt nötta pärmhörn nertill annars gott skick
I denna antologi skriver ett antal svenska och utländska forskare om Förintelsens historiska, filosofiska och psykologiska sidor. - Häftad Lund: Studentlitteratur 2000. Omslaget är lätt nött i kanterna, i övrigt i gott skick [ 2.. läs mer
A.B. Bohlin & Co. 1920. 190 s. Häftad. 20x13,5cm. Gott skick. Ägarnumrering högst upp pärms framsida. Lite solkig på pärmen. Ryggen gulnad och fläckig. Liten reva längst ner på främre omslag vid rygg. Lätt böjd högst upp på frär.. läs mer
Rabén & Sjögren. 1977. 120 s. Inbunden. 21x15cm. 280 gram. Mycket gott skick.
1993, hft, 184 s, utg av Wist hembygdsförening, Stålgården förlag, mkt gott skick.
Förlaget Ulfsäter, 1996. Andra upplagan. (Tidigare utgiven på annat förlag.) 221, (2) sid. Inbunden. Illustrerad. Huvudpersonerna i denna släktsaga tillhör de tre familjerna Skogman, von Post och Hammarsköld. Aningen snedläst an.. läs mer
Wahlström&Widstrand. 1979. 120 s. Inbunden. 20,5x12,5cm. 223 gram. Mycket gott skick. En fälthandbok om sten- och bergarter i vår nordiska natur. Illustrerad i färg.
Pocket i nyskick. Leopard förlag 2006. - Den första boken i serien om Kurt Wallander. En natt i januari mördas Maria och Johannes Lövgren, ett äldre bondepar i Skåne. Innan kvinnan avlider yttrar hon ordet "utländsk". Någon tid .. läs mer
Här beskrivs hur man kan använda bilderboken som ett pedagogiskt hjälpmedel i arbetet med förskolebarn och under de tidiga skolåren. - Häftad En bok för alla 2000. Omslaget är nött, i övrigt i gott skick [ 119 s. :ill. ;21 x 15 .. läs mer
Svensk läraretidnings förlag. 1959. Inbunden. Biblioteksinbindning. 20,5x13,7cm. 442 gram. Gott skick. Utrangerad biblioteksbok i gott skick. .
Rabén & Sjögren. 1976. 112 s. Inbunden. 21x15cm. 255 gram. Gott skick.
Natur och Kultur 2006 inb u omslag gott skick
Sthm 1913. 12 pp. (AZ 1:8:3.)
Inbunden 2004, 349 sidor, svartvita illustrationer. 15,5x23 cm, 699 g. Bäckströms Förlag. Skick: Smärre bruksmärken på pärmen, i övrigt gott skick. Frakt: Posten 39 kr. Betalning: I förskott till konto i Handelsbanken sena.. läs mer
Cordia förl 1997 96s A-4 formatminb sk omsl mkt fint ex; övers Ulf Schenkmanis fackgr L- E Samuelsson förord biskop Wadensjö
1931, hft, 56 s, Världslitteraturens förlag, Malmö, nötta omslag med pappersförluster nedtill/framtill, lagad i ryggen och omslagskanter med osynlig tejp. Inlagan okej.
PA Norstedt & söners förlag. 1973. 273 s. Inbunden. 21x13,5cm. 386 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. En klassiker. Filmatiserad i mitten av 1960-talet med Anthony Quinn i huvudrollen.
Pocket i nyskick. Bonniers 2008. - En gotländsk snickare och småbarnsfar från Slite skjuts kallblodigt ihjäl på en campingplats på Fårö. Det blir Karin Jacobssons första stora fall som biträdande kriminalchef då kommissarie Ande.. läs mer
Bonniers. 1988. 294 s. Inbunden. 22x14cm. 430 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Små rivskador på skyddsomslaget.
Natur & Kultur. 2011. 281 s. Häftad. 430 gram. Nyskick. Plågas du av negativa tankar om dig själv, känner du dig tyngd av ensamhet eller har du en stark rädsla för att misslyckas? Depression drabbar miljontals människor världen .. läs mer
N. P. Pehrssons Förlag. 1894. 102 s. Häftad. 19,5x13cm. Hyfsat skick. "I öfversättning från ryskan af Erik Nordenström". Ägarnumreing pärms framsida högst upp. Omslaget solkigt och även lite fransigt runt om. Likaså bladen. Rygg.. läs mer
1993, inb m skyddsomslag, 171 s, Norstedts, gott skick.
Pocket i nyskick. Pocketförlaget 2010. - Vincent Franke, är en vilsen morfinist och i hans lägenhet hamnar en dag en ung kvinna. Hon kallar sig Maria, och det enda Vincent vet är att hon under inga omständigheter får rymma därif.. läs mer
Sthm: J. P. Lindh, 1807. 4:o. (4) + 860 s. Samtida nött helskinnband, skada i ryggens nederdel. Med parallelltitel på tyska, och text på både svenska och tyska. Innehåller giftermålsbalk, ärvdabalk, jordabalk, byggningabalk och .. läs mer
Svensk läraretidnings förlag. 1959. 184 s. Inbunden. Biblioteksinbindning. 19x13cm. 298 gram. Hyfsat skick. Utrangerad biblioteksbok Inlaga ok men pärm ganska nött.
1959, hft, 236 s, Norstedts, 3e uppl, lätta bruksspår.
Ord och visor förlag. 1999. 444 s. Inbunden. 22x14cm. 735 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Sign. av författaren.
Albeth Bonniers. 2002. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Författarens namnteckning.
Mån Pocket i nyskick från 2011. - En finstämd och lagom kuslig spökhistoria. Mosse har på ett mycket elegant sätt lyckats väva in sina kunskaper om religionskrigen i 1200-talets södra Frankrike, gjort det till själva grunden för.. läs mer
Närkes Skogskarlars Klubb, 2007. 192 sid. Häftad. Rikt illustrerad m. fotografier, teckningar och kartor. Nära nyskick.
