Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Brutus Östlings bokf Symposion. 2000. 377 s. Inbunden. 592 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. läs mer
abacus. 1995. 58 s. Häftad. 24,5x17,5cm. 150 gram. Mycket gott skick. Pärmar fotoill. Inlaga rikligt färgill.
Trevi. 2:a uppl. 1991. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Frakt 36:- Samfraktar gärna. Bet i förskott.
Inbunden med skyddsomslag. Bokförlaget DN., 2004. 359 + (1) sidor. Porto 40 kronor. Nära nyskick. läs mer
Bantam. 1995. 602 s. Mycket gott skick. Engelska, gulnade sidor.
Kartonnageband. LiberFörlag, upplaga 1:a, 1984. 373 sidor. Porto 40 kronor. Mycket gott skick, endast någon blyertsmarkering. läs mer
Orbit. 1995. 488 s. Pocket. Mycket gott skick. Engelska, något gulnade sidor.
Dekorerat laminatband. Trafik-Nostalgiska förlaget 2004. TNF-bok 11. 1000 gram (porto 39 kr 2013). 163 sidor. Från baksidestexten: Som en hällristning i gatans granit drar spårvägens stålband genom staden. I 100 år har de gula s.. läs mer
Natur och Kultur. 1993. 305 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Hylla 14 - Plan 4.
Inbunden, 347 sidor, svartvita teckningar-fotografier. 19x16 cm, 647 g. Rabén & Sjögren. Skick: Smärre märken samt lite stötta hörn på pärmen. Dedikation på titelbladet. I övrigt gott skick. Betalning i förskott till konto i H.. läs mer
Wahlströms Ungdomsböcker. Jury Böckerna. 1960. 192 s. Kartonnerad. Gott skick. Hylla 14 - Plan 4.
Stockholmiæ, literis Wankiwianis, Anno Christiano MDCXCVII, 1697. (25), 830 s., graverad titelplansch. Inlagan fin, några gamla bläckanteckningar. Samtida pergamentband i bra skick. 21x33 cm. läs mer
Wahlström & Widstrand. 2000. 206 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Hylla 14 - Plan 4.
Bokförlaget Semic. 1990. 128 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Hylla 14 - Plan 4. läs mer
Bokförlaget Bra Böcker. 1977. 269 s. Häftad. Mycket gott skick. Hylla 14 - Plan 4.
FLR/Beijing. 1986. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Forum. 1950. 430 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Namnteckning. Hylla 14 - Plan 4.
Alfabeta. 2005. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Delta Förlags AB. 1976. 287 s. Häftad. Gott skick. Lite snedläst. Hylla 14 - Plan 4.
SAK. 2008. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Ringström & Ringström 1947, inb, 180 s. Stötta hörn
Oxford University press . andra upplagan uppl. 2006. 560 s. Gott skick. Enstaka markeringar med grön överstrykningspenna.
Bonniers 1960, inb, 191 s.
Fabel 1979. Dekorerat förlagsband. 142 sidor. Denna upplaga av den gamla folkboken bygger på 1600- och 1700-talets upplagor, texten har bibehållits men stavningen har moderniserats. Mycket gott skick.
Ica bokförlag, 1999. Inbunden, 155 sidor, illustrerad. En bok om färgernas stimulerande effekt och hur dessa kan användas inom terapi, undervisning, teknik och reklam. Nära nyskick.
Lt:s förlag, 1979. Hft, 155 sid. Rikt illustrerad med gamla orginalbroderier och nykompositioner. Ett 40-tal mönster har arbetsritningar i full skala. Namnad. I bra skick.
Kronobergs läns hembygdsförbund,1988. Inbunden, 244 sid, illustrerad med svartvita fotografier/teckningar. I mycket bra skick. läs mer
Gysinge centrum för byggnadsvård, 2005. Hft, 310 sid. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. I mycket bra skick. läs mer
Bokförlaget Arena, 1999. Inbunden, 224 sid. Rikt illustrerad med teckningar i färg/svartvitt. Historia, traditioner, mat från Visingsborgs grevskap. Innehåller många recept. Några skavanker på pärmarna i övrigt i bra skick. läs mer
Ica bokförlag, 2003. Inbunden, 116 sid, illustrerad. Denna bok vill visa att det är en fördel att tänka och vara annorlunda. Den ger dig på ett enkelt och lätt sätt en modell för hur du kan utveckla dig själv och din omgivning t.. läs mer
