Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
En bok för alla. 2008. Inbunden. Kartonnage laminat. Nyskick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Med en preliminär förteckning över Karin Perssons grafiska verk. Illustrerad med 17 trägravyrer. Hft. 1954. 32 s. Folket i Bilds Konstklubb. Nyskick. Vikt 75 gram
Daidalos. 2012. 219 s. Häftad. 265 gram. Nyskick. Syftet med denna antologi är att presentera olika samhällsvetenskapliga inlägg och reflektioner kring politikens villkor och innehåll i dagens globaliserade värld. Boken fäster s.. läs mer
ERIKSGATAN I ORD OCH BILD. 1955. 80 s. Häftad. Dekorerat pappband. 296 gram. Gott skick. släppt i limningen..
Älmeboda Sockens hembygdsskrifter 13utgiven av Älmeboda Hembygdsförening. hft.128s. ill. gott skick
2011, pocket i presentskick, rak och ren utan namn. Oläst. Frakt 24 kr.
Nyckelböckerna nr 464 pocket ngt nött
Engelska originalets titel: The Pale Horse (London 1961). Översättning av Sven Bergström. Aldus, Stockholm. 1975. Limhäftad pocketbok, 187, [1] s. 18,5*11 cm. 150 g. Gott skick. (Delfinserien 510).
En bok för alla. 2011. Inbunden. Kartonnage laminat. Nyskick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Långasjö Hembygdscirkel 1957.hft. 47s. ill. fint skick
Långasjö Hembygdscirkel 1956.hft. 61s. ill. fint skick
OPAL. 1983. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 612 gram. Gott skick. Lite trasig rygg.
Nutidens Förlag,Stockholm. 1927. 264 s. Gott skick. OBS:GRATIS OCH BRA EMBALLAGE!Porto postens A taxa, Violas Förlags Tryckeri,några fläckar på omslag,.
Natur och Kultur 2003. Inbunden med skyddsomslag. Namn. <Liten reva i omslaget. Mycket gott skick.
Långasjö Hembygdscirkel 1959.hft. 55s. ill. fint skick. tillskrift från hembygdsför.
Bra Deckare Bokförlaget Bra Böcker 1975 Inb m ngt svagt naggat omslag annars gott skick
NATUR OCH KULTUR. Första svenska uppl. 1954. 382 s. Inbunden. Förlagets vackra band (se bild). Omslagets första sida är medinbundet. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Skyddsomslaget är något slitet samt har en .. läs mer
Originakupplaga. ´Lysholm, som var servitör till yrket, gav på 1950-talet ut diktsamlingar som kännetecknas av nostalgiska stämningar´ skriver Nationalencyklopedin. Hft. 1957. 87 s. Bonniers. 22,5 x 15 cm. Mycket fint, osprätta.. läs mer
KF:s bokförlag. Andra uppl. 1951. 454 s. Inbunden. Mycket gott skick. Forntidshistoria, delvis skriven skönlitterärt. Rikt illustrerad. Ägarsignatur.
Rabén & Sjögren, 1993. Nyskick. Laminerade pappband, 4 st delar/volymer (se bilden!) på sammanlagt 640 sidor. Alla volymerna är i ett perfekt skick och mycket rikt illustrerade. (OBS! har ytterligare 3 st kompletta uppsättni.. läs mer
SVENSKA BOKKLUBBSFÖRLAGET. 1991. 128 s. Inbunden. laminerat dekorerat förlagsband. 624 gram. Mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Långasjö Hembygdscirkel 1961.hft. 55s. ill. fint skick
Carlsson Bokförlag, 1997, inbunden, 315 sidor, format 135 x 215 x 25 mm, ej illustrerad. Skickgrad 5 till 6 (av 10) - godtagbart samlarskick till samlarskick. Boken skickas säkert packad.
Långasjö Hembygdscirkel 1962.hft. 99s. ill. fint skick
Långasjö Hembygdscirkel 1963.hft. 79s. ill. fint skick
Långasjö Hembygdscirkel 1948.hft. 83s. ill. fint skick
Uddevalla. Natur och Kultur 2002. 8:o. 223 sid. Illustrerad. Förlagets pappersband. Skyddsomslag.Fint skick.
Sammanställda och kommenterade av Lennart Sundström. Innehåll: Per flyg till fasornas land; Den flygande mattan; Ensam över Atlanten; En flygare berättar; Kamrater på irrande planet; Bröderna Wright; Bolivar, luftens vagabond;.. läs mer
B Wahlströms, 1998, 1999, 2000, tre böcker, inbundna, totalt 890 sidor, format 157 x 230 x 82 mm, ej illustrerade. Skickgrad 6 till (av 10) - samlarskick till mycket gott samlarskick. Böckerna skickas säkert packade.
Arcus. 2005. 251 s. Häftad. 528 gram. Mycket gott skick. Behållningen går till missionsarbete. läs mer
