Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Blekinge museum 2001, andra upplagan, klamrad, 30 s. Namnteckning
Tidens Förlag. 1984. 155 s. Inbunden. 21,5x14cm. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Dock bok och skyddsomslag lite fuktskadade på bakre pärmens överkant. Inlagan i mycket gott skick.
Alfabeta. 1990. 216 s. Inbunden. 910 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick. Boken är jättefin med många fantastiska bilder. omslaget är helt men lite matt på ytan. frakt 35:-.
1972, 1974-1977. Ca 100X5 s. 5 häften. 16x11cm. 370 gram. Gott skick. Illustrerade.
Atiebolaget Lerindustri. 1923. Svartvita ritningar. 33 s. Häftad. 23x15cm. Mycket gott skick. Vacker katalog över de kakelugnar som Lerindustir sålde. Prislista till katalogen finns..
Bonniers Juniorförlag 1985, inb, 139 s. Tillskrift
Bonniers. Fjortonde nittonde tusendet uppl. 1977. 234 s. Inbunden. 560 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Boken i fint skick med många fina bilder, Minnen berättat för Anna Nyman. Omslaget lite nött, en li.. läs mer
Bra Böckers Förlag, Höganäs. 1:a uppl., 1:a tryckningen (IT), 1998. 128 s. Inbunden, dekorerat pappband. 28,3x23,2x1,3cm. 900 gram. Nyskick. läs mer
Sydsvenska Dagbladet 2009, inb, 125 s. Med ded.
Norstedts 1905, 1908, 1905, inb, 117 + 104 + 100 s. läs mer
Pingvinförlaget 1962. Pocket vardera ca 125s. Bra kvalité. läs mer
Pingvinförlaget 1962. Pocket vardera ca 125s. Nr 309 fuktskadad. läs mer
Bonniers. 1938. Ill. 142 s. Hft. Gott skick. läs mer
Bonniers. 1987. 180 s. Inbunden. 330 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Boken är i bra skick, lite gulnande blad, omslaget har två revor upptill. frakt 32:-.
Norstedts, 5:e uppl 1957, 116 sid. Häftad, namnad, något slarvigt sprättad. gott/mycket gott skick.
Pingvinförlaget 1961-62. Pocket vardera ca 125s. Bra kvalité. läs mer
Artos 1992, 186 sid, 21x13,5cm. Häftad, namnteckning, mycket gott skick.
Bonniers / Valda skrifter. 1874. 479 s. Hfrbd. Hyfsat skick. Namnteckning. Nött med åldersfläckar. Reva i bakre försättsblad. läs mer
Åhlén & Åkerlund. 1925. 318 s. Inbunden. Förlagsband. Ingår i förlagets serie klassiska romaner utvalda av Fredrik Böök. 337 gram. Gott skick. Boken är en aning snedläst och har svagt solblekt rygg. Inlagan har några stycken som.. läs mer
Kristianstadsbladet/Kristianstads länsmuseum, häftad, 231 s. Titelsida saknas läs mer
Norrlands Skogsvårdsförbund. 1920. Svartvita fotografier. 27 s. Häftad. Rött förlagsband. 23x15cm. Mycket gott skick. Särtryck ur Skogsvännen, 1920:I.
Tiden 1992, Inbunden med skyddsomslag, något snedläst. Mycket gott skick.
Forum 2007, 203 sid. Inbunden med skyddsomslag, nära nyskick/nyskick.
Pingvinförlaget 1961. Pocket vardera ca 125s. Bra kvalité. läs mer
Norstedt. Första uppl. 1995. 361 s. Häftad. 210 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Bokens inlaga är fin. Omslaget lite nött, märke efter prisetikett. frakt 22:-.
Bonniers 1964, 99 sid. Häftad, namnteckning, osprättat ex. Mycket gott skick.
Forum 1957, 251 sid. Forimbiblioteket nr 61. Inbunden halvklotband. Inget skyddsomslag. Namnad. Mycket gott skick. läs mer
F. C. Askerbergs Bokförlag 1904, häftad, 120 s. Fläckar på omslagen, reva i bakre omslaget läs mer
Grosset & Dunlap, NY, 1911, 439 sid engelsk text. Inbunden, bruksspår. GHott skick.
Fahlcrantz & Co 1925. Inbunden dekorerat kartonnage med textilrygg. Nött i kanterna, svag gåvotillskrift. Fin inlaga. Gott skick.
