Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Utarbetad av Gösta Engström. Uppsala, Almqvist & Wiksell, 1959. 8:o. 180, (1) s. Förlagsbd läs mer
Malmö bokhandel AB. 1945. 246 s. Inbunden. Inbunden. Medbundet omslag. Hyfsat skick. "Limhamnskungen".
Ersatz. Andra tryckningen uppl. 2009. 244 s. Inbunden med skyddsomslag. Jan Blomgren, reporter på SvD, berättar om Ryssland efter Sovjetunionens fall. Han "bodde hos gruvarbetare bortom polcirkeln i Vorkuta, levde med rebeller i.. läs mer
Psykologinsats. Första uppl. 2007. 108 s. Häftad. 21x14,5cm. 185 gram. Svag fläck och lite bubblig högst upp i början av boken i övrigt nära nyskick [Hylla:12]. läs mer
Medierna som hot mot demokratin; limh 238s mkt fint ex; Medv bl a Bengt Nerman, Torbjörn Tännsjö, Björn Elmbrant, Tomas Lappalainen, Maria-Pia Boëthius läs mer
Rabén & Sjögren. Andra svenska uppl. Stockholm, 1968. 232 s. Pocket. 240 gram. Gott skick. Originalutgåva i TEMA-serien. Med en introduktion av Fidel Castro. Fotoark i svartvitt. Ej snedläst, ryggen med bruksspår. Inlagan något .. läs mer
Illustrerat pappband 1992. 384 sid., ill. Birkkarlens förlag.
Allhems förlag. 1956. 601 s. Inbunden. halvfranskt. 1971 gram. Mycket gott skick.
Bokförlaget Prisma. Första svenska upplagan. Originalpocket uppl. 1967. 213 s. Häftad. 204 gram. Mycket gott skick. Namn på försättsbladet.Liten reva på ryggen..
Normal förlag. 2006. 151 s. Inbunden. 328 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Minimala bruksspår. Presentskick. Porto 33:-.
Forum/När Var Hur. 1982. 319 s. Inbunden. Kartonnage. Gott skick.
Svenska bokhandlareföreningen. 1978. 155 s. Inbunden. Gott skick. Rikt illustrerad.
Meijels bokindustri. Halmstad 1951. 766 s. Inbunden. klotband. 2807 gram. Hyfsat skick. läs mer
Energica förlag. Första uppl. juli 2003. 121 s. Inbunden. 21,5x14cm. 260 gram. Nära nyskick. /nyskick [Hylla:13].
Natur och kultur. Viborg, 2000. 336 s. Pocket. 175 gram. Gott skick. Ej snedläst, ryggen med bruksspår. Inlagan något gulnad.
Bokád Bokförlag AB. 1978. 200 s. Häftad. Nära nyskick. porto 30 kronor .
Socialdemokratisk press och presspolitik 1910-1920; R&S 1970 limh 304s mkt fint ex; Ny Tid, Arbetarbladet, Arbetet, Aurora, Dalarnas Folkblad, Norrskensflamman och andra arb tidningar. läs mer
Tiden. Fjärde uppl. 1967. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Boknöje AB. 1986. 384 s. Pocket. 225 gram. Mycket gott skick. Enhetsfrakt 36 kr med ekonomibrev (3 dagar) för försändelser under 2 kg inom Sverige.
Svenska Naturskyddsföreningen, 1968. Häftad, 250(2). Rikligt illustrerad, delvis i färg. Vikt ca 390 g. Gott skick.
Wennergren-Cappelen A/S Akademilitteratur. 1982. 53 s. Häftad. Mest osprättad. Gott skick. läs mer
NATUR OCH KULTUR. 1990. 259 s. Inbunden. Kartonnage. 454 gram. Nära nyskick.
Bo Cavefors Bokförlag. Första uppl. 1971. 406 s. Pocket. 350 gram. Mycket gott skick. Texter av Max Weber, Georg Lukács, Reinhold Niebuhr, Hans J. Morgenthau, Herbert Marcuse, Leo Trotskij, William Ash, Leszek Kolakowski, Paul R.. läs mer
Elanders boktryckeri. 1931. 446 s. Inbunden. halvranskt. 28x20cm. 1889 gram. Gott skick.
Köpenhamn; Gyldendal, 2012. Originalupplaga. 83, (3 blanka) s. Häftad med tryckt omslag. Nyskick. Stämplad på deltitelblad.
Harriers förlag. 1975. 148 s. Inbunden. Klotband. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. porto 30 kronor.
Gebers. 1939. 318 s. Inbunden. Halvfranskt band. Marmorerad pärm. 24x16cm. Mycket gott skick. namnteckning på första bladet.Fotoillustrerad. . läs mer
Svenska Naturskyddsföreningen, 1969. Häftad, 270(2). Rikligt illustrerad, delvis i färg. Vikt ca 430 g. Gott skick.
Stockholm; Bonnier Pocket, 2000. Originalets titel: Les particules élémentaires (1998). 350, (1) s. Pocket. Fint skick. Lätt antydan till läsveck i rygg, i övrigt i mycket fint skick.
Hjalmarson & Högberg förlag. 2002. 230 s. Pocket. Nära nyskick. porto 24 kronor .
