Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Wahlströms 1993. Inbunden, kartonnage, 224 sidor. Nära nyskick. Den handlar om ett litet folk som kallar sig för omtar. De kommer från någonstans i universum men råkade fastna på jorden för flera tusen år sedan. Detta är de doc.. läs mer
Richters 1999. Inbunden med skyddsomslag, 351 sidor, 450 gram. Mycket gott skick. Boken handlar om Rosie som jobbar på en PR-byrå i London och kommer där i kontakt med kändisvärlden, vilket lockar henne. Men att leva bland kändi.. läs mer
W&W 1985. Inbunden med skyddsomslag, 518 sidor. Nära nyskick. Romanen "Driver dagg, faller regn" av Margit Söderholm (f 1905) utkom 1943. Margit Söderholm vann med denna roman första pris i Wahlström & Widstrands, Hemmets Journa.. läs mer
Kabusa Böcker 2006. Inbunden med skyddsomslag, 208 sidor. Nära nyskick. De gamla barndomskamraterna Bonita och Doris träffas igen efter 40 år. Doris har ett nytt arbete, men allt verkar inte stå rätt till med företaget. Tillsamm.. läs mer
Brazo Press 2012. Häftad, 202 sidor, 153x229 mm. 320 gram. Nära nyskick. Språk: engelska. Charles Dickens's 200th birthday will be celebrated in 2012. Though his writings are now more than 100 years old, many remain in print and.. läs mer
W&W 1977. Inbunden med skyddsomslag, 362 sidor. Ex libris. Mycket gott skick.
Albert Bonnier förlag 1997. Inbunden med skyddsomslag, 381 sidor, 739 gram. Mycket gott skick. Två linjer kan urskiljas i den samtida nigerianska romanen, en stark realism som går tillbaka på 1950-talets pionjärer Chinua Achebe .. läs mer
Wahlström & Widstrand 1999. Inbunden med skyddsomslag, 195 sidor, 350 gram. Mycket gott skick. I sin nya bok har den berömda österrikiska terapeuten Alice Miller valt att förmedla sitt budskap genom att låta sju vuxna personer s.. läs mer
Bonnier Alba 1993. Inbunden med skyddsomslag, 167 sidor. Nyskick.
Norstedts 1994. Inbunden, kartonage, 315 sidor, 24x15cm. Nyskick. Det här är berättelsen om hur Sverige blev spritens supermakt. För tjugofem år sedan försökte ett par spritdirektörer från det svenska Monopolet tillsammans med n.. läs mer
Mika Media1 1999. Häftad, mjukband, 95 sidor. Illustrerad. Mycket gott skick.
INBUNDEN(Skyddsomslag) Damm 2007. 592 gram. Bok - Nyskick. Skyddsomslag - Mycket fint skick/Nyskick. Frakt B-post 47 kronor eller A-post 5 kronor.
Wahlström & Widstrand 2005. Inbunden med skyddsomslag, 320 sidor, 23x21.5x3cm. 1150 gram. Nyskick. Vi har sett många av bilderna förut: soldaten som bevakar tyska soldater vid ett tåg någonstans i Sverige under andra världskrig.. läs mer
Norstedts. 2005. 687 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Det sovjetiska lägersystemet fanns med redan från början i den kommunistiska ideologin och överlevde ända fram till järnridåns fall. Ingen gick säker - miljontals.. läs mer
Historiska Media. 2009. 768 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Misstro, lögner och förräderi tyngde sovjetmedborgarnas liv och skapade ett samhälle där alla viskade - antingen för att ange nå.. läs mer
Historiska Media. 2006. 560 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Det har gått sjuttio år sedan Spanska inbördeskriget bröt ut men fortfarande väcker det starka känslor. Kriget har av många anse.. läs mer
Historiska Media. 2000. 480 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Namnteckning. Stalingrad är ett skakande tidsdokument om andra världskrigets kanske mest avgörande slag och om hur det påverkade.. läs mer
Historiska Media. 2003. 543 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. I samma stund som de tyska trupperna marscherade in i Sovjetunionen blev Röda arméns mål att storma Berlin. Först i januari 1945 nådde den revanschlystna a.. läs mer
Historiska Media. 2006. 480 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Slaget om Västeuropa skildrar angreppet mot Frankrike 1940, då tyska och allierade flygare möts i ett rasande flygslag. Samtidigt blir relationerna mellan .. läs mer
Sjöstrands förlag. 2002. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
B. Wahlströms. 2006. 128 s. Kartonnerad. Nära nyskick. Denna märkliga samling berättelser ur livet om sällskapsdjur och deras paranormala förmågor kommer att fascinera och beröra alla djurvänner. Här finns gripande historier om .. läs mer
Bonnier Carlsen. 2000 . 32 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Bonnier Carlsen. 1996. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
DAMM. 1 uppl. 2006. 190 s. Inbunden. 23,5x16cm. 408 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Lätta hanteringsspår på skyddsomslaget, annars i mkt gott skick. Porto: 36:-.
Rabén & Sjögren. 2006. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Cordia. 2004. 203(1) s. Pocket. 18x11cm. 175 gram. Gott skick. Lätt nötta hörn, annars i fint skick. Porto: 24:-.
Bonnier Carlsen. 2000. 45 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Delfinserien D 213. Bokförlaget Aldus/Bonniers. 1969. 198 s. Pocket. 18x11cm. 150 gram. Gott skick. Gulnad. Porto 22 kronor B-post inom Sverige.
Delfinserien D 180. Bokförlaget Aldus/Bonniers. 1965. 190 s. Pocket. 18x11cm. 150 gram. Gott skick. Något sned rygg. Gulnad. Porto 22 kronor B-post inom Sverige.
Wahlström & Widstrand. 1987. 207 s. Häftad. Mycket gott skick. Namnteckning. Den psykoanalytiska utvecklingsteorin har passerat många stadier och teoribyggandet pågår alltjämt. Gertrude och Rubin Blanck tar i den här tredje voly.. läs mer
