Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Lokalhistoriska Sällskapet i Norra Södermanland. 1993-1994. 237 s. Skinnimitationsband. 21,5x14cm. 460 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Årsbok 1994.
Nordstedts. 2007. 243 s. Pocket. Nära nyskick. läs mer
1986. 184 s. Förlagets dek.laminatband. Nära nyskick. läs mer
Bonniers. 1:a uppl. 1992. 160 s. Inbunden. Vackert förlagsband. Nyskick. Stockholm, Roslagen, Hargsviken, Herräng, Singö, Gilberga Gryte, Räfnäs, Gillöga, Svenska högarna, skarv, Lygna, Kallskär, Röder, Söderarm, allt om Roslage.. läs mer
Bonniers. 1968. Fotografier och teckniogar. 349 s. Inbunden. 26x20cm. Mycket gott skick. delen säljs öfr sig eller tillsammans med de nio övriga delarna. läs mer
P.A Norstedt & söner. andra upplagan uppl. 1928. 612 s. Inbunden. 645 gram. Mycket gott skick. osprättad.
Wahlströms ungdomsfavoriter 2000. Dek. pappband. Mycket gott skick. 262 gr. Baksidestext: Kitty hörde inte de smygande stegen bakom sig förrän det var för sent... Skräckslagen klamrade hon sig fast vid relingen. Men händerna gle.. läs mer
Thames & Hudson. 1994. 192 s. Klotryggband. 24x24,5cm. 935 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Rikt illustrerad, på engelska.
Bokförlaget Semic. 2000. 112 s. Inbunden. Omslag och illustrationer: HANS ARNOLD. 21,5x13,5cm. 216 gram. Mycket gott skick. Ett hundöra sid 21. I SVERIGES BÄSTA SPÖKHISTORIER medverkar Gunila Ambjörnsson / Kjell E.Genberg / Gunn.. läs mer
Bloomsbury. 1 uppl. 2005. 607 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Bokförlaget Magnus Ullman. andra uppl. 1998. 176 s. Dek. pappband. 21,5x26cm. 833 gram. Gott skick. Rikt illustrerad. läs mer
2008. 399 s. Inbunden m.skomsl. illustr. Nära nyskick. läs mer
Bonniers. 1961. 281 s. Häftad. Mycket gott skick. Panacheserien. Övers och inledn av Ebbe Linde.
Bonniers. 2005. 516 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas. OBS omslag saknas, annars bra skick..
Liber. 1:a uppl. 1982. 525 s. Häftad. Halvfranskt band från Liber privatbokbinderi. Nära nyskick. Stockholm, helgeandsholmen, Stockholms historia, Stockholmiana, arkeologi, Riksgropen, medeltiden, båtar fråpn fyra sekel, medelti.. läs mer
LTs förlag. 1:a uppl. 1977. 207 s. Inbunden. Svart klotband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Del 3 i serien inledd med Konungariket Skånes undergång. Denna del behandlar tiden 1075-1157. Kring de knapphändiga.. läs mer
Hugo Gebers. andra uppl uppl. 1922. 218 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. text återställd av Bedier. Förord av Gaston Paris. Övers M Boheman.
Bonniers 1968. Hårda pärmar. 201 sidor. Gallrad biblioteksbok i gott skick, några sidor har små veck allra ytterst på sidorna. Fotoillustrerad.
Wahlströms ungdomsfavoriter 2001. Dek. pappband. Mycket gott skick. 265 gr. Baksidestext: - Vem var det? frågade Kitty. - Jag vet inte, sa Charmaine långsamt. Men han hade ett meddelande till er. Hon vätte läpparna och upprepade.. läs mer
Bonniers. 1967. Fotografier och teckningar. 359 s. Inbunden. 26x20cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Del som säljs för sig eller tillsammans med övriga nio delar i serien.
En volym. Så kallat fästmans band eller brudgåva. Pärmtext: "Tag Denna Af En Trogen Hand. Til Ett Eckta Kärleks Band". Pärmdekor: En man & kvinna i hjärta, enar, lagerkrans, krona m.m. Tryckte hos Samuel Norberg, Götheborg 1812... läs mer
Bonniers JuniorFörlag AB. 1979. 89 s. Inbunden. 26x20,5cm. 507 gram. Nära nyskick. Originalets titel: CLOSE ENCOUNTERS: A FACTUAL REPORT ON UFO:S. Förord till originalutgåvan: J.Allen Hynek. Översättning och förord till den sve.. läs mer
Trevi. 1990. 255 s. Inbunden. 390 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
FIB. Diogenesböckerna. 75 sidor. I fint skick.
P.A.Norstedt&Söners förlag. 2:a uppl. 1912. 536 s. Inbunden. Fint linneband med guldtryck på framsida. Nära nyskick. Stockholm, Stockholmiana, stockholms historia, kvartersnamn i Stockholm, personhistoria, hus ochportaler i Stoc.. läs mer
"Eget". 1. uppl. 2012. 187 s. Häftad. limbindning. 18x14cm. 260 gram. Nyskick. Skyddsomslag saknas.
Albert Bonniers Förlag. andra upplagan uppl. 1987. 281 s. Pocket. 160 gram. Gott skick.
Fjärde, omarbetade och utökade upplagan. (14:de tusendet). Författarens förlag Askeröd 1953, klamrad, 64 s. Omslag ojämnt blekta, tillskrift
Bonniers. 1968. fotografier och teckningar s. Inbunden. 26x20cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Boken säljs för sig eller med övriga nio delar i serien. läs mer
Inbunden med skyddsomslag 2001, 294 sidor, 14x21,5 cm, 435 g. Natur och Kultur. Skick: Omslaget är nött med märken och små pappersskador, kanterna har smårevor, veck och avskavd färg. Raderad notering på försättsbladet. Tio hun.. läs mer
