Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Svenska Förlaget, 2002. 58 s. Inbunden med skyddsomslag. 17,5 x 15 cm. Vikt 206 g. Litet märke på skyddsomslagets baksida efter borttagen prislapp. I övrigt skick som ny. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt ur ett brett .. läs mer
Naturskyddsföreningen 1990, häftad, 94 s.
Bonniers 1967. inb.med omslag. omslag med revor. 1:a uppl
AlfabetaAnamma. 2004. 264 s. Inbunden. Plastat omslag. Nära nyskick. Gallrat bibl.ex. något snedläst.
1979. 32 s. Klammerhäftad. 20x12,5cm. 50 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad med svartvita teckningar. läs mer
Miljö i Sverige Förlags AB u.å. häftad, 121 s.
Atlantis, 1992. Åttonde tryckningen. 275 + (1) s. Inbunden med skyddsomslag. 23,5 x 16 cm. Vikt 628 g. Skyddsomslaget med lättare bruksspår. I övrigt mycket gott skick. * * * Peter Englunds debutbok om det ödesdigra slaget 1709 .. läs mer
Föreningen Gamla Trelleborg. 2002. 208 s. Inbunden. 25x18cm. 615 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Spektra. 1978. Hårda pärmar och boken är i fint skick. Hanteringsmärken pärmarna. Ett tillbaka vikt hundöra. I övrigt är boken i fräscht skick. 309 sidor. läs mer
Natur och Kultur 1988. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick, oläst
AlfabetaAnamma. 1 uppl. 2002. 238 s. Inbunden. Plastat omslag. Mycket gott skick. Gallrat bibl.ex. något snedläst.
Norstedts. 1957. 28 s. Trådhäftad. 22,5x13,5cm. 50 gram. Gott skick.
Bokskogen 1989, häftad, 176 s.
Alba förlag. 1984. 306 s. Inbunden. Förlagspappband. 22x14cm. 520 gram. Gott skick. Nedre sidrygg lätt solkig.
BonnierJunior. 1985. 189 s. Inbunden. Förlagskarrtonnage. Gott skick. Gallrat bibl.ex. Inlaga i mycket gott skick, omslag slitet, något snedläst, illustrerad. läs mer
Historiska handlingar del 19, bihang. Tryckt 1905, häftad, 98 s. Främre omslag loss, det saknas bitar på främre och bakre omslag, fuktfläck på främre omslag som har gått igenom till första sidan läs mer
Alba förlag. 1983. 225 s. Inbunden. Förlagspappband. 22x14cm. 370 gram. Gott skick. Nedre sidrygg lätt solkig.
Arkiv i samarbete med Arbetsmiljöfonden och Ekonomisk-historiska institutionen vid Uppsala univ. 1988. 279 s. Häftad. 505 gram. Gott skick. läs mer
Bonnier Utbildning, Stockholm. 1:a uppl., 2:a tryckningen (SE) 2001. 256 s. Inbunden, dekorerat pappband. 24,5x17,5x1,6cm. 670 gram. Nära nyskick.
Bonniers 1959. hft. 4-6 tus. gott skick
Richters. 1996. Hårda pärmar och boken är i mycket fint skick. 208 sidor. Om akvariefiskarnas kännetecken och deras naturliga hemvist och beskrivning av varje arts behov när det gäller akvariets beskaffenhet m.m Akvariefiskarn.. läs mer
Alba förlag. 1982. 190 s. Inbunden. Förlagspappband. 22x14cm. 420 gram. Gott skick.
Bonnier Utbildning, Stockholm. 1:a uppl., 2:a tryckningen (SE) 2002. 240 s. Inbunden, dekorerat pappband. 24,5x17,5x1,5cm. 625 gram. Nära nyskick.
Oxford 1963. XVIII + 526 s. + tryckt omslag. Rikt illustrerad. (Oxford Paperbacks, 49.) Omslaget en aning nött.
Föreningen Gamla Trelleborg. 1999. 160 s. Inbunden. 25x18cm. 510 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
ICA bokförlag. 1975. Hårda pärmar och boken är i fint skick. Omslagspärmar med lite hanteringsspår. 208 sidor.
Norstedts. Ny uppl. 2012 i pocket. 464 s. 17,8x10,9cm. 243 gram. Nyskick.
Utg 1945, häftad 40 sid, illustrerad, hyggligt skick
AWE/Gebers. 1980. 63 s. Inbunden. Förlagspappband. 21,5x15cm. 200 gram. Mycket gott skick. Illustrerad med svartvita teckningar.
Hjalmarson & Högberg, 2000,Inbunden med skyddsomslag 250 sid. Illustrerad med kartor. I nyskick, oläst. läs mer
