Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Sthm 1925. (12) s. + tryckt omslag. Förf:s ded.
Cassell and Company, new and revised edition, inb, XII + 975 + 8 s. Pärmarna ojämnt blekta, färgen på ryggen blekt, sprucken i dom inre falsarna läs mer
Albert Bonniers Förlag. Inbunden. Pappband. Tryckår 2004. 421 sidor. 23x16cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Översättning: Britt Arenander. Utdrag ur förlagets presentation: London 1849. I huvudstaden lever man.. läs mer
Förlag: Thore Brogårdh Hallaryd 1975, häftad, 125 s.
Förlag: Thore Brogårdh Hallaryd 1976, häftad, 52 s.
´En biografisk bilderbok om svenska mödrar´ skriver Lyttkens i förordet. Från Heliga Birgitta på 1300-talet till mitten på 1900-talet. En mängd avporträtterade mödrar från 7 sekler och i varierande grad med biografiska uppgifter.. läs mer
Uppsala 1954. 4:o. (4) s. + tryckt omslag. Särtryck ur Natur i Värmland. Vackert ex. med förf:s ded. Laven ifråga är Erioderma boreale. [A2034]
Bokförlaget Minotaur. Inbunden. Pappband. Tryckår 2000. 333 sidor. 22x14cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Översättning: Line Ahrland. Utdrag ur förlagets presentation: Alla älskade Emma. Själv älskade hon ädel.. läs mer
1943-1951. Inbunden. Inbundna i mkt fina uniforma klotband med alla omslag medbundna. Mycket gott skick. Mkt fin svit som också inkluderar Börje Knös bok om Rabelais bunden i samma typ av band. läs mer
Trådhäftad Bo Cavefors Bokförlag 1976. I urval och översättning av Stewe Claeson och Åke Nylinder. Namnad. Gott skick. 285 sidor.
Bra Böcker. 1997. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. L.
Ljus förlag. 1940-1950. 594+ karta + 675+karta + 634 s. Inbunden. Mycket gott skick. Mest omfattande svenska upplagan.
Damm. 2011. Kartonnage. Mycket gott skick. L.
1994. 105 s. Inbunden. 30x22cm. 650 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Hemmets Journal. 1942. 38 s. Häftad. Inklistringsalbum. Mycket gott skick. Mindre skada på pärmens framsida. läs mer
Norstedt. 1. Sv uppl. 2007. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. L.
Gleerups. 1922-1926. 405+492+552 s. Inbunden. Tre halvfranska band med ngt blekta ryggar. Rikt ill. Övers E Olsson.
Trådhäftad Gleerup 1975. Bibliotheca Historica Lundensis 36. Illustrerad. Gott skick. 253 sidor.
Trevi. 1. Sv uppl. 1988. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. L.
Sthm: Kongl. Tryckeriet, 1819. 4:o. (8) s. Ur samlingsband. SWIM 32:433. [ÖÖ] läs mer
Wahlström. 1998. Kartonnage. Nära nyskick. L.
1993-1996. Inbunden. Nära nyskick.
AB E hplmqvists Eftr, Malmö. 15 Mönster s. Lösa blad i pärm. Mycket gott skick.
Bonniers. 1921-1924. 363+390+467+274+281 s. Inbunden. Bundna i 3 vackert dek skinnryggsband. Mycket gott skick. Översatt av Hjalmar Bergman.
W & W. Original uppl. 1992. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. L.
1884. 376+298+169 s. Inbunden. Fint dekorerat orginalskinnryggsband. Mycket gott skick. läs mer
Marks & Kattens och BOA Förlagsservice . 1992. 48 s. Häftad. Mycket gott skick. läs mer
Pocket PAN Norstedts 1978. Gott skick. 321 sidor.
1973. 223 s. Inbunden. 30x23cm. 1070 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad. läs mer
1874. 599 s. Inbunden. Vackert dekorerat, ngt nött, orginalband med bl a bild på Petrarca. Gott skick. Italiensk parallelltext. .
