Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Prisma. 2008. 127 s. Inbunden. 24,5x17,5cm. 490 gram. Nära nyskick. Porto 33 kronor B-post inom Sverige.
Fib Folket i Bilds förlag 1946, inbunden saknar skyddsomslaget, trådbundet ryggklotband, bra skick, utan ägarnamn, porto 33 kr
Wahlström & Widstrand 1970, pocket, mkt försikigt läst, ngt gulnad rygg, översättn Hans Björkegren, porto 24 kr
Wahöström & Widstrand 1970, pocket andra uppl juli 1970, mkt försiktigt läst, svaga ryggveck, ljus och fin inlaga utan ägarnamn, översättn Eva Thomson-Roos och Sven Wallmark, porto bpost 33 kr
Wahlström & Widstrand 1970, pocket, första pocket upplaga, mkt försiktigt läst, svaga ryggveck, ngt gulnad rygg, översättn Hans Björkegren, porto bpost 33 kr
Wahlström & Widstrand 1965, pocket, mkt bra skick utan ägarnamn, svaga rygveck = försiktigt läst, föreliggande urval har sammanställts speciellt för W&Wserien där det ingår som nr 86 våren 1965, porto 24 kr
Bonniers Bokklubben Svalan 1948, inbunden med skyddsomslag, trådbunden, skinnimitationsrygg, bok mkt bra skick, fin inlaga utan ägarnamn, tät och stadig i bindningen, porto 33 kr läs mer
Bonniers Bokklubben Svalan 1948, inbunden med skyddsomslag, trådbunden, skinnimitationsrygg, fin inlaga utan ägarnamn, tät och stadig i bindningen, skyddsomslaget enkel FÄRGKOPIA av original skyddsomslag, bokrygg ngt blekt, port.. läs mer
Nybloms Förlag. 1985. 216 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Rikt illustrerad. Denna bok beskriver mer än 100 sångfåglar, som häckar på öppet land och i skog i hela Europa. Varje art får en fyllig skildring med uppgift.. läs mer
Bonniers 1994, inbunden med skyddsomslag, fjärde-femte tus, mkt bra skick, skyddsosmlag lätt naggat överkant, utan ägarnamn, porto 33 kr
Gummesons 1961, inbunden med skyddsomslag, Profilböckerna, välbevarat ryggklotband, skyddsomslag naggat i överkant och hörn, överstruket ägarnamn på försättsblad, porto 33 kr
B0onniers folkbibliotek 1956, inbunden med skyddsomslag, trådbundet förlagsband, serien De bästa arbetarskildrarna, bok mkt bra skick, skyddsomslag ngt nött o blekt rygg, porto 33 kr
FIB Folket i bild 1962, inbunden med skyddsomslag, trådbunden, Silverböckerna med den lättlästa stilen dvs typografi ganska stor stil, omslag av Eric Palmquist, utan ägarnamn, porto 33 kr
Bonniers, 1978. Inbunden med skyddsomslag. Första upplagans första tryckning - Tjugosjunde-trettioförsta tusendet. Översättning: Sam J. Lundwall. Vikt: 575 gram. 277 sidor. Litet slitage på främre omslag efter prismärke e. d. Ej.. läs mer
Bonniers, 1991. Inbunden med skyddsomslag. Första upplagans första tryckning. Översättning: Sven-Ingmar Pettersson. Vikt: 362 gram. 311 sidor. Ej bruten rygg. Ej snedläst. Inget skrivet/kladdat inuti. Oläst. Mycket nära nyskick!
Bonniers, 1981. Inbunden med skyddsomslag. Originalupplaga: första upplagans första tryckning. Översättning: Lars Ekegren. Vikt: 491 gram. 266 sidor. Ej bruten rygg. Ej snedläst. Inget skrivet/kladdat inuti. Oläst. Mycket nära n.. läs mer
Albert Bonniers förlag, 1993 (ej Bonnierförlagens bokklubbsutgåva!). Inbunden med skyddsomslag. Originalupplaga: första upplagans första tryckning. Översättning: Nils Larsson. Vikt: 528 gram. 297 sidor. Ej bruten rygg. Ej snedlä.. läs mer
Bonniers, 1977. Inbunden med skyddsomslag. Originalupplaga: Trettiotredje-trettiosjunde tusendet. Vikt: 655 gram. 304 sidor. Ej bruten rygg. Ej snedläst. Inget skrivet/kladdat inuti. Oläst. Mycket nära nyskick!
Fröléen & Comp., Stockholm, 1926. Inbundet rödbrunt halvfranskt band med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och medbundna främre omslag. Ny svensk översättning av Walborg Hedberg. Med cirka 300 illustrationer av R. Christi.. läs mer
Till en del av visorna finns noter. Natur och Kultur - Serie: Levande litteratur : Klassikerserien. 1968. Inbunden. Dekorerat pappband. Bok i fint skick. Skyddsomslaget saknas. Frakt: 22 kr (juni-13). .. läs mer
Folket i Bilds Förlag. 1961. 284 s. Inbunden. 19x12cm. Mycket gott skick. Omslaget lite nött i hörnen.
Wahlström & Widstrand. 2001-2002. 563+624 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick. Del 1 har skyddsomslag och del 2 som är pappband saknar. Underbara böcker som visar siffrornas och algoritmernas utvecklingshistori.. läs mer
Tidens Bokklubb. 1960. 309 s. Inbunden. 21x14cm. 485 gram. Mycket gott skick. Namnad. Omslaget lite skavt i hörnen.
Hugo Gebers Förlag. Andra uppl. 1909. 418 s. Inbunden. 19x12,5cm. Mycket gott skick.
Albert Bonniers Förlag. 1983. 271 s. Inbunden. Rött konstläderband. 19x12,5cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Del fem i serien om Catrin Ambrosia.
Norstedts. 1998. 352 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Tidens Förlag. 1960. 204 s. Inbunden. 19x13cm. 248 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Namn på försättsbladet.
Litteraturfrämjandet/En bok för alla, 1984,, 90 (3) s., hft., gott skick, namnt.; ill. av förf.; citat: "Litterärt sett är nog denna bok en av de finaste fågelböckerna på svenska.", Kurt Bergengren i AB
Wahlström & Widstrand. 2001. 159 s. Pocket. Nyskick.
Bonniers, 1976, 201 (2) s., hft., orig.pocket, mkt. gott skick; Aldusserien (462); 1:a sv. utg. 1939
