Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
STOCKHOLMSHEM. 1999. 173 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 879 gram. Mycket gott skick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser. läs mer
FAMILJEBOSTÄDER. 2009. 128 s. Inbunden. dekorerat klotryggband. 846 gram. Mycket gott skick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser.
NORDEN PUBLISHING HOUSE. 1997. 144 s. Inbunden. 894 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser.
ALLHEMS. 1951. 184 s. Inbunden. 1272 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser. läs mer
Albert Bonniers Förlag 1997. Inbunden, 317 sidor, 550 gram. (har tillhört bibliotek, stämplar, ficka, etiketter, utgallrad). Mycket gott skick. Vår jag-berättare heter Olivia, halvkines bosatt i Kalifornien. Olivia berättar här .. läs mer
Albert Bonniers Förlag 2012. Inbunden med skyddsomslag, 327 sidor, 220x145x27 mm. 570 g. Originaltitel: Det dyrebare (2011). Översättning Ann-Marie Ljungberg. Nyskick. Samtidsromaner har en del som talar emot sig. Så mycket rekv.. läs mer
Harlequin. 1997. 154 s. Pocket. några fläckar och veck finnes,. 18x11cm. 90 gram. Gott skick. Porto 3(Se säljarinformationen) Aldrig skrymmande eller Emballage Tillägg.
Harlequin. 1995. 154 s. Pocket. 18x11cm. 95 gram. Nära nyskick. Porto 3(Se säljarinformationen) Aldrig skrymmande eller Emballage Tillägg.
Natur & Kultur. Ingående i klassikerserien "Levande litteratur" uppl. 1960. 290 s. Inbunden. Förlagspappband,skyddsomslagets fram-och baksida inklistrade innanför pärmarna. 18x11cm. 300 gram. Gott skick. läs mer
Enskede socialdemokratiska förening 30 år, SAP. Illustrerad med foton och s/v teckningar. Även reklam för tiden. 1948. 36 s. Häftad. 21x15cm. Gott skick. Vattenfläck 3 kvadratcentimeter i höger hörn framsidan, en av två klamrar .. läs mer
Ordupplaget 2010. Inbunden med skyddsomslag, 395 sidor, 600 gram. Nyskick. En ny svensk thriller första delen i trilogin om Victoria Bergmans svaghet. Nutid. Stockholm. Två kvinnor vars vägar korsas. KRÅKFLICKAN handlar.. läs mer
Ordupplaget 2011. Inbunden med skyddsomslag, 409 sidor. Nyskick. Trilogin om Victoria Bergmans Svaghet. Andra delen: HUNGERELDEN. Poliskommissarie Jeanette Kihlbergs arbete med att lösa fallen med de döda invandrarpojkarna.. läs mer
Svensk Läraretidnings förlag. 1957. 147 s. Limhäftad. 19x12,5cm. 220 gram. Hyfsat skick. Tejpad reva på bakre omslaget och genomgående med siffror antecknade i sidmarginalerna.Rikt illustrerad med svartvita teckningar.
Wahlström & Widstrand. 1998. 370 s. Inbunden. Förlagsband,delvis fult fläckade pärmar/snitt. 24x17,5cm. Ca 1100 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Info:Om skogens centrala roll i såväl forntida mytologi som i.. läs mer
Utg.av Södermanlands hembygsförbund. Ingående i serien "Södermanlands hembygdsförbunds sockenbeskrivingar för hembygdsundervisning" som nr.25 uppl. 1971. 120 s. Limhäftad. 21x15cm. 250 gram. Gott skick. Rikt svartvitt bildillust.. läs mer
Forum förlag. Sjunde uppl. 1981. 24 s. Inbunden. Illustrerade förlagspappbandet. 20,5x13cm. 120 gram. Gott skick. 8 svartvita teckningar av William Kermode.Vid titelbladet ilagt lapp med handskriven fortsättning på titeln:"Eller.. läs mer
Bonniers. 1961. 216 s. Inbunden. Förlagets halvklotband,förf.+titel i guldförgyllning på främre pärmen. 21x13cm. 520 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Exlibris (för Gunilla Owerdahl) Info:En personlig minnesbo.. läs mer
Atlas förlag. Första uppl. 2000. 200 s. Limhäftad. 21x12,5cm. 350 gram. Gott skick. Info:Om att under 1950-60-tal växa upp i ett arbetarhem på Östermalm i Stockholm.Förf.hävdar att klassamhället återskapas i arbetarrörelsen men .. läs mer
Utg.av Poul Bjerre Sällskapet. Årsskrift för 2002 uppl. 2002. 63 s. Klammerhäftad. 21x14cm. 120 gram. Nyskick. läs mer
LiberFörlag. Utgiven av Länsstyrelsen i Stockholms län. Andra, bearbetade uppl. 1977. 189 s. Häftad. 22x13cm. Mycket nära nyskick. Karta finns i ficka längst bak i boken. Oläst bok.
Wennerbergs Förlag, Mysrysare. 1980. 179 s. Pocket. Hyfsat skick. Namnad, de första sidorna vattenskadade i kanten.
Wennerbergs Förlag, Mysrysare. 1981. 158 s. Pocket. Gott skick. Namnad, lite nött i kanter och hörn, inlagan fin.
Rabén & Sjögren UNG NU. 1979. 123 s. Häftad med invikta pärmflikar. 22x14,5cm. Gott skick. Framsidan har ett vikmärke uppifrån och ner.
Bokvännen ab. 255 s. Pocket. Gott skick. Namn på pärmens insida, ett veck på ryggen, inlagan förefaller oläst.
Wahlströms. 1981. 80 s. Pocket. Nära nyskick. Oläst.
Självupplevt vittnesmål om judeförföljelserna och antisemitismen i Tyskland, Kristallnatten och fasorna i koncentrationslägret Buchenwald. Juden Ernst Köppler överlevde förintelsen. ABF Dalarna, [1992]. 78 s. Häftad. Tryckt omsl.. läs mer
Häftad. Nyskick.
Inbunden. Nyskick.
Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. läs mer
Inbunden. Nyskick.
