Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Wahlström & Widstrand. 1967. 4 diagram + 34 s. Dek. pappband. Mycket gott skick. läs mer
Originalets titel : Laz (© 1997). Översättning av Ben Hellman (1949-). Norstedts, Stockholm. 2000. Första svenska upplagan. Inbunden med skyddsomslag, 172, [1] s. 20,5*12,5 cm. 310 g. Makulerad biblioteksbok (biblioteksinplast.. läs mer
Coeckelberghs. 1982. 178 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.
Wiken. 1988. 250 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 500 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. "Gråmossan glöder" skildrar ett autentis.. läs mer
1969 SAK Hft. 184s. 29x20cm, 662g. Illustrerad. Mycket gott skick, något nötta pärmar, ej uppskuren.
Tiden. Ny uppl. 1979. 147 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick.
Em. Girons Förlag, Stockholm 1873. Inbunden 4:o, mått: 28,5x23 cm, senare halvklotband i mycket fint skick. Inlagan med någon enstaka sällsynt fläck. För övrigt hel & fräsch. (2)+14+50 sidor & 41 helsidesplanscher av Doré. Porto.. läs mer
Gebers 1931. VIII+384 s . Häftad. pärmarna ngt solkiga o skadade i kanterna men inlagan i mkt bra skick, endast delvis uppskuren . läs mer
Parthenon. 2 uppl. 1967. 32 s. Häftad. Mycket gott skick.
Barn/ungdomsbok. Åhlén & Åkerlund - Serie: Sigge Strömbergs-böckerna/ 5. 1921. Inbunden. Rött klotband med guldtext. 160 s. Bok i gott yttre skick. Ryggen blekt, stött i ändarna. Inlagan i ganska bra skick; något sträckt från bi.. läs mer
1958. 32 s. Ill.
Tiden. ny uppl. uppl. 1979. 125 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick.
Bokförlaget Aldus/Bonniers. 1967. 113 s. Pocket. Gott skick. Lätt skadad rygg, något fläckad pärm, åldersfärgade sidor. läs mer
Bonnirts. 1990. 328 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
W&W förlag, 1999. Inbunden med skyddsomslag. 767 sid. I fint skick. Portovikt 1,35 kg, skrymmande.
1912-1913. (8)+88 s. + (2)+72 s. 2 ouppskurna häften. Dedikation till Professor Gustaf Cederschiöld. läs mer
Orduplaget 1997 Storpocket m styvare omslag m läsflikar 252s nyskick, ill av Leif Zetterling. 440gr = porto 33.
Albert Bonniers Förlag. Femte uppl. 1922. 48 s. Häftad. Gott skick. Ägget utgör enligt boken ett av våra förnämsta födoämnen. I denna bok har bokens författare tagit upp sådana rätter, där ägg utgör huvudbeståndsdelan.
Bokförlaget Aldus/Bonniers. 1969. 141 s. Pocket. Mycket gott skick. Författarens första roman. Ägarsignatur.
AB Lindqvists förlag. Stockholm. 1954. 189 s. Häftad. Gott skick.
Utgiven i samband med Samfundet för Hembygdsvård femtioårsjubileum 1966. 254 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. illustr i svart-vitt.
Mrs Ericsson Hammond, New York. 1 uppl. 1926. 390 s. Inbunden. Gott skick. Förf.var innehavare av den svensk-fransk. -amerikanska kokskolan i N.Y Ill. med svartvita foton av inte bara mat utan också av mrs Hammond och hennes pud.. läs mer
Författarförlaget. Första uppl. Malmö, 1988. 214 s. Danskt band, trådhäftad. 300 gram. Mycket gott skick.
Tidens förl. 1994. 306 s. Inbunden. förlagsband. 935 gram. Nära nyskick. Priset inkluderar frakt. läs mer
Gidlunds förlag 2012. Danskt band, 134 sidor. Nära nyskick. läs mer
Bra Böcker. 1986. 273 s. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En skönlitterär tolkning av mordet på Gustaf III.
Anamma pocket 1996 (nypris 54) obetydl kantslitage. En av de mer hårdkokta. Kate Brannigans första fall. 135 gr = porto 22 ( du kan nog få 3 pockets i porto 33).
Piratförlaget. 1 uppl. 2002. 400 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 644 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Stockholmarna, som kommer för .. läs mer
Göran Nilzén och Carlsson Bokförlag. 1:a uppl. 2009. 200 s. Inbunden. 22,5x16cm. 525 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Oläst.
Bonnier. 1984. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. L.
