Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Brutus Östlings Bokförlag Symposion. Stockholm/Stehag, 1992. Häftad. Genomgående något veckad i övre högra hörnet. 169 s.
Prisma. 2000. 247 s. Förlagsband. 22x14cm. 459 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
StorPrisma, 1975. 336 sid. 8:o. Vikt: 475 gram. Limmat mjukband. Mycket gott skick.
Legenda. 1984. 206 s. Inbunden. 22x14cm. 410 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
En hjälp till att bättre förstå varandras sätt att visa kärlek. Gary Chapman, äktenskapsrådgivare, utgår - med en religiös grundton - från frågan vad som händer med den romantiska kärleken efter bröllopet - Inbunden i kartonnage.. läs mer
1990. Hårda pärmar, inbunden bok i mycket välbevarat skick. 149 sidor.
Natur & Kultur. 1995. 193 s. Dek. pappband. 21,5x14cm. 359 gram. Mycket gott skick. läs mer
Göran Brunius tecknar ur minnet personer i det tidiga 1900-talets kulturelit - Boken ger också glimtar från det lantliga Östergötland på 20-talet, från SJ:s verkstäder och från 40-talets beredskapsår - Inbunden i tryckt pappband.. läs mer
Rönnells Antikvariat. 2011. Häftad. Nyskick. läs mer
Almqvist & Wiksell. 2 uppl. 1970. Ill. 156 s. Hft. Mycket gott skick.
tre Böcker. 2007. 264 s. Inbunden. 22x14cm. 406 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Richters. 2002. 228 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
En fälthandbok med ca 130 avbildningar av fossil från silurtiden. Boken beskriver fossil funna på Gotland, men kan användas för bestämning av fossil överallt där fynden kan hänföras till silurtiden - Inbunden i kartonnageband i .. läs mer
Prisma. 1979. 240 s. Förlagsband. 21,5x14cm. 435 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Atlas. 2010. 307 s. Pocket. Mycket gott skick. Porto 24:-.
Bokförlaget DN, 2002. Inbunden med skyddsomslag. 396+20 sid. Illustrerad. Format 23,5*18 cm. I fint skick. Portovikt 910 g.
Beijers Bokförlagsaktiebolag. 1914. 145 s. Inbunden i dekorerat helklotband med rygg-och pärmtext i guld. Mycket gott skick. Kåserande skildringar ur kräldjurens,fiskarnas och leddjurens liv,med illustrationer.Porto 33:-kr.
Bonniers. 1999. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Omslag T. Daalder.
Arbetets museum. Folksam. Bäckströms förlag. 1995. Hårda pärmar, inbunden bok i mycket fint skick. 266 sidor.
Månpocket. 1984. 313 s. Pocket. svagt veck på pärmen. 18x11cm. 180 gram. Mycket gott skick. Porto 3(Se säljarinformationen) Aldrig skrymmande eller Emballage Tillägg.
Rabén & Sjögren. 1 uppl. 1970. 176 s. Pocket. 18,5x11,5cm. 168 gram. mindre nötning pärm, prislapp, inlagan i mycket gott skick. Temapocket. läs mer
Tidebs. 2:a uppl. 1951. 151 s. Häftad. 18x11,5cm. 155 gram. Hyfsat skick.
Aldus. 1984. 128 s. Häftad. 18,5x11cm. 145 gram. Gott skick.
Solmans förlag 1955, 405 sid inb.Illustrerad även i färg.
United Books. 256 sidor. Hårda pärmar och är i mycket välbevarat skick. Tilltryckta hörn pärmen upptill. Två våldsbrottslingar möts på Kumlabunkern. Den ena ha dödat en männska med ett bejonetthugg i bröstet. Den andra har dömts.. läs mer
Stureförlaget: 1974,93 sid.Bibliofil upplaga utgiven i 999 ex, detta ex med nr 131. läs mer
Norstedts. 1986. 152 s. Häftad. 18x11cm. 130 gram. Hyfsat skick.
OBS ! Endast Del 1. OBS ! Utan pärmar & tudelad. Tryckt hos Prof Joh Lundblad, Lund 1799. Häftad 8:o, inlagan är i fint skick. Om bl.a. Biens outtrötteliga flit, Djurens språk, Norrsken, Wissa Djurs tillstånd om Wintern, Anmärkn.. läs mer
En olympisk kavalkad 1896 - 1936 i ord och bild och Olympiaden - london 1948, tidigare vinterspel och St:Moritz. Hans Levarts förlag 1948,494 sid inb linneband i välbevarat skick.
Aftonbladet-Kulturpocket 2002. 175 sidor. Nyskick. Tahar Ben Jelloun, John Berger, Noam Chomsky, Gunnar Fredriksson, Eduardo Galeano, Susan George, Anita Goldman, Juan Goytisolo, Jan Guillou, Sigrid Kahle, Helle Klein, Jan Myrda.. läs mer
