Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Bokförlaget AWE/Gebers 1967 (sv.originaluppl.), 307s. B/H=14x21,5. Vikt = 544g. Förlagsband med skyddsomslag (inbunden.). Nära nyskick.
Stockholmia Förlag: Stockholms medeltidsmuseum. 1995. 216 s. Inbunden. Mycket gott skick. Fraktkostnad 48 kr.
Jultomtens verkstad, där tomten och nissarna hjälps åt att få alla klappar färdiga i tid.Här kommer bilderboken som är gjord efter material från filmen. Förlag: Egmont Kärnan.1996.Inbunden.32 sidor.Laminatband.Rikt illustrera.. läs mer
Albert Bonniers förlag 1985 (sv.originaluppl.), 109s. B/H=16x22. Vikt = 316g. Förlagsband med skyddsomslag (inbunden). Nära nyskick.
En bok för alla. 1983. 252 s. Pocket. Gott skick. Litet skavmärker på omslaget. Klassisk reortagebok från gruvarbetanas villkor i norra England under 1930-talet.
Albert Bonniers förlag 1991 (sv.originaluppl.), 226s. B/H=16,5x22,5. Vikt = 601g. Förlagsband med skyddsomslag (inbunden). Mycket gott skick.
Lt:s Förlag. 1996. 176 s. Inbunden. 27,5x21cm. Mycket gott skick. Fraktkostnad 48 kr.
Ordfront förlag 2007 (sv.originaluppl.), 287s. B/H=13,5x21,5. Vikt = 468g. Dekorerat klotband (kartonnage). Nyskick.
Circulaire n:o 501-600, 1855-1864. Tryckt hos: Berlingska Boktryckeriet, Lund 1855-1864. Inbunden 8:o, halvfranskt band från ca 1865. Bandet är i mycket fint skick. Inlagan med en del ljust bruna sk ålders/lager fläckar & några .. läs mer
En bok för alla. 1999. 239 s. Pocket. Mycket gott skick. "en kärlekfull roman" "en mycket angelägen bok".
ICA Bokförlag. 1999. 64 s. Häftad. Gott skick. Fraktkostnad 36 kr.
Pirat Förlaget 2011 (sv.originaluppl.), 283s. B/H=14x21,5. Vikt = 494g. Förlagsband med skyddsomslag (inbunden). Nyskick.
Nordanger-Bergen / Bonniers, 1969. Första upplagan. Klotband med illustrerat skyddsomslag, 279(1) sid. Illustrerad med författarens teckningar. Förordet är på norska medan Engströms texter är på svenska. Vikt ca 700 g. Aningen s.. läs mer
Prisma 2002 biblioteksinbunden m stämplar 331 s mkt bra skick.
Hugo Gebers Förlag. 1929. 232 s. Häftad. Sliten rygg och pärm (lagad). Hyfsat till gott skick. Visioner från tre årtusenden. Första serien: Profeter och gudsmän. 1929. - Marcus Ehrenpreis, född 27 juni 1869 i Lemberg, död 27 feb.. läs mer
PAN. 2001. 448 s. Pocket. 235 gram. Mycket gott skick. Boken är oläst. Enhetsfrakt 36 kr med ekonomibrev (3 dagar) för försändelser under 2 kg inom Sverige.
Albert Bonniers Förlag. 1941. 268 s. Inbunden. vackert klotband. 24x16,5cm. 700 gram. Nära nyskick. Namnteckning på smutsbladet, många intressanta foton på kända konstnärer.
Livsglädje! Här beskrivs på ett ärligt och jordnära sätt och med mycket känsla och humor hur det är att vara förälder, från det ögonblick man upptäcker att man är gravid till dess att barnet ska börja skolan. Medan andra böcker .. läs mer
Circulaire n:o 601-700, 1865-1880. Inbunden 8:o, halvfranskt band från ca 1880. Tryckt hos: Berlingska/Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund 1865-1880. Bandet är i mycket fint skick. Inlagan sporadiskt med ett & annat blad med ljust .. läs mer
Settern förlag. 1987 biblioteksinbunden 274s kategori Osb .
Lindblads, 1962. Kartonnage, 111 sid. Rikligt illustrerad med författarens teckningar. Dessa är hämtade ur Förgät Mig Ej 1902-1914. Format 1,1 x 22,1 x 18,0 cm. Vikt ca 360 g. Mindre fläck på omslaget, för övrigt i gott skick.
Natur och Kultur. 1996. 160 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Brombergs 2010 inb m sk-omsl stämplad o plastad av bibl .
Lindblads, 1961. Kartonage, 111 sid. Rikligt illustrerad med författarens teckningar. Dessa är hämtade ur Förgät Mig Ej 1902-1912. Format 1,0 x 22,2 x 18,0 cm. Vikt ca 330 g. Gott skick.
Din gränslösa kraft är en resursguide som inspirerar och vägleder dig till att leva ett rikare och mer tillfredsställande liv. Här kan du läsa om tankens kraft, affirmationer, yoga, qi gong och tai chi, avslappning, meditation m.. läs mer
B. Wahlströms. 1999. 318 s. Pocket. 175 gram. Mycket gott skick. Enhetsfrakt 36 kr med ekonomibrev (3 dagar) för försändelser under 2 kg inom Sverige.
D C Heath & Co, 1998. 1007+55pp. ill. Förlagsbd. Ägarstpl. Fraktvikt 2,3kg
Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1947. Klotryggband med illustrerad pärm, 55(1) sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Omslaget är litografiskt tryckt i sju färger efter en akvarellerad gravyr av Elias Martin ur Nationalmusei sa.. läs mer
Universum består av ett slags intelligent fält av energi som är grunden för vår fysiska värld. Övertygelser är det språk som kommunicerar med denna vävnad eller fält. Det är två fakta som författaren Gregg Braden utforskar i sin.. läs mer
W&W. andra uppl. 1957. Häftad. Mycket gott skick.
