Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Albert Bonniers Förlag. 1984. 267 s. Inbunden. Smärre bruksspår; främst på omslaget. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Mord i Mesopotamien (orig. Murder in Mesopotamia) är en detektivroman av Agatha Christie som utkom.. läs mer
Söderströms. 1992. 51 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Oläst Exemplar..
LT 1973 Inb. 107s. Gott skick
ICA. 1995. pocket. 328 sid. Gott skick.
Sewn Ditzen & Bremerhav. 1951 illustration. Mit Autograf P.G.Pätzel. 128 sidor
Svenska Afghanistankommiten. 2000. hft. 361 sid. Islam, oljan och det nya maktspelet i Centralasien. Gott skick.
"Ungekürzte Ausgabe." München: Goldmann Verlag, 1958. 182 s. + tryckt omslag. Snedläst. (Goldmanns Taschen-Krimi, 140.) Översatt till tyska av Irene von Berg. Originalets titel: THE BODY VANISHES.
Norstedts 1991 Inb. 176s. Sk.omslag, skyddsomslaget nött men helt, boken i gott skick
Delfinpocket. 1966. 160 sid. Gott skick.
Penguin. 1971. 160 s. Pocket. Gott skick.
Alfabeta. 2008. pocket. 347 sid. Gott skick.
häftad 202 sidor, MBM förlag 2012, nyskick
Hardcover with dust jacket Barnes,South Brunswick 1976 illustrated. 207 sidor
Ponto. 2011. pocket. 348 sid. Gott skick.
Forum. 1:a svenska uppl. 1990. 274 s. Inbunden. Omslaget är slitet med små bitar borta. I början av boken finns en ägarnamnteckning. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. En dag försvinner Achiasaf Rigers dotter på hemv.. läs mer
Hardcover with dust jacket kaly 1964 illustred. Preface by Bill Casper, Jr 125 sidor
Pocketförlaget. 2007. 467 s. Pocket. Gott skick.
Minotaur. 2005. pocket. 489 sid. Gott skick.
Hardcover with dust jacket Pelham Books 1971 illustred. 103 sidor
"11. bis 15. Tausend." München: Langen/Müller, u.å. (copywright 1928). 348 s. Förlagets prydliga helklotband. Skyddsomslag.
Minotaur. 2007. pocket. 423 sid. Gott skick.
Andra uppl. 1926. 24 s. Häftad. Nära nyskick. Ohlson var kyrkovaktmästare.
Hardcover with dust jacket Hutchinson Benham 1977 illustred. The Story of Professional Golf. 176 sidor
Ordfront 2011. En av senaste årens mest uppmärksammade romaner. Pocket. 151 sidor. 186 gram => porto 24 kr. Nyskick/oläst.
Natur och Kultur. 2009. pocket. 298 sid. Gott skick.
Historiska Media 2004. Militärhistorisk pocket. 184 sidor. 102 gram => porto 24 kr. Nyskick/oläst.
Hardcover with dust jacket Country Life 1967 illustred. First Edition 142 sidor
Bonnier Pocket 2002. Roman i pocket. "En andlöst spännande, välskriven berättelse om lidelsefull vänskap, passion och svek." 160 sidor. 85 gram => porto 12 kr. Nyskick/oläst.
Delfinpocket. 1970. 158 sid. Gott skick.
PAN 1991. Svensk klassiker i pocket. Med kommentarer av Hans Sandberg. 254 sidor. 139 gram => porto 24 kr. Nära nyskick. Slät rygg. Tunna läsveck fram och bak.
