Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Vaxholms Fästnings musei vänner / Militärhistoriska Förlaget, 1998. Illustrerat kartonnage, 195 sid. Format 1,2 x 17,0 x 24,9 cm. Mycket gott skick. läs mer
Wilhelm Keinberger. 1992. 82 sid. Häftad. 21x15cm. 180 gram. Mycket gott skick. (Porto A-post 24.-). Bra engelskspråkig guide om historien om slottet Neuschwanstein och om kung Ludwig II och hans liv.
Bonniers juniorförlag. 1988. 80 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad av E.H Shepard.
Bazar. 2010. 666 s. Pocket. 18x11x4cm. 401 gram. Mycket gott skick. Porto 4(Se säljarinformationen) Aldrig skrymmande eller Emballage Tillägg.
Pan. Första uppl. 2001. 261 s. Häftad. 285 gram. Mycket gott skick. Lätt gulnande bladkanter och något lite nötta pärmar, men annars i gott läsbart skick..Många kvinnor dras hela tiden in i olyckliga förhållanden med män. Sedan .. läs mer
Natur och Kultur/Fakta etc., 2004. Nyskick. Häftad, med relativt styv och invikt pärm, 216 sidor. Rikt illustrerad med färgbilder/foton och detaljerade teckningar. läs mer
Forum i samarbete med Visans Vänner i Norden. Andra uppl. 1976. 243 s. Inbunden. kartonage. 22x14,5x2cm. 505 gram. Gott skick. Beskrivning: »Samtliga visor är försedda med melodistämma och ackordbeteckningar för gitarr. Många h.. läs mer
Prisma, 2008. 235, (1) sid. Inbunden m. skyddsomslag. Nära nyskick. läs mer
Bokförlaget Settern, 2005. Växtbilder av Sune Jonnson och matbilder av Gerry Johansson. Illustrerat kartonnage, 127(1) sid. Rikligt illustrerad i färg. Format 1,2 x 21,5 x 23,6 cm. Mycket gott skick.
Bo Cavefors Bokförlag. 1964. 226 s. Häftad. 15x15cm. Nära nyskick. Illustrerad. Ouppskuren.
Albert Bonniers Förlag. 2004. 192 s. Inbunden. 25x22.5cm. 914 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Författaren ger handfasta tips för de fantastiska möjligheter det finns att odla grönsaker och blommor även för en stadsb.. läs mer
Daidalos. 2000. 188 s. Limhäftad och laminerad f.d. biblioteksbok. Mycket gott skick. Porto 36 kr.
Nyskick INBUNDEN(Skyddsomslag). Rabén Prisma 1994. 600 sidor text, 24 fotosidor. 1054 gram. Skrymmande. Mycket fint skick.Frakt 42 kr.
Historiska Media, 2005. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag, 192 sid. Illustrerad med vinjetter. Format 2,0 x 21,2 x 20,9 cm. Mycket gott skick. läs mer
Hugo Gebers Förlag. 1934. 234 s. Häftad. Mycket gott skick. Lätt slitage på rygg- och pärmkanter. "Ett rikt, aldrig tidigare publicerat illustrationsmaterial belyser den hurtiga och stimulerande framställningen," skriver förlage.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1995. 469 s. Inbunden. 905 gram. Bok och omslag i det närmaste nyskick..Inom oss kvinnor finns ett vilt ursprungligt väsen, fylld av kraft, kreativitet och tidlös visdom: vildkvinnan. Men hon är utrotnings.. läs mer
Forum. tredje utökade och omarbetade uppl. 1975. 258 s. Inbunden. Kartonnage. 19x12,5x2,2cm. 376 gram. Gott skick.
Allhems förlag. 1951. 325 s. Inbunden. Mycket gott skick. Rikt illustrerad. Ägarsignatur, annars felfri.
Albert Bonniers Förlag. 1:a svenska uppl. 1952. 302 s. Häftad. Gott skick. Manns stil är poetisk och språket såväl som handlingen flyter på fint. Man skulle faktiskt kunna säga att det finns ett inslag av Oidipuss i Den Helige .. läs mer
Första oavkortade upplagan av Albert Speers Memoarer på svenska. Delfinserien 1971. Pocket. Mycket gott skick. Porto 39 kr. läs mer
C & K Gernandts förlag. 1895. 796 s. Inbunden. Mycket gott skick. Rikt illustrerad av Gustave Doré. Klädsamt sliten rygg, grå fläck på baksidan av pärmen, en och annan åldersfläck på sidorna. läs mer
Bonniers . 1967. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. läs mer
ARTOS. 2006. 104 s. Mjuka pärmar. Gott skick.
Karmeliterna Glumslöv. 1984. 234 s. mjuka pärmar. Gott skick.
Harriers. Hemmets Väns förlag. 1939. Häftad. Hyfsat skick. Loss från rygg. läs mer
Bo Cavefors Bokförlag. 1965. 207 s. Inbunden. 15x15cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Orginalutgåva.
Wm. Bruford & Son. Utan år (1920-tal). 72 s. Häftad. Turistguide med inlagan nära nyskick, omslaget prydligt med någon blekning. Stor utvikbar karta. Rikt illustrerad i sv/v. Ger info om "allt" i Eastbourne med omnejd.
Hugo Gebers förlag. 1948. 71+48 s. Inbunden. Mycket gott skick. Rikt illustrerad konstbok. Vet ej om boken har haft skyddsomslag, men nu saknas det. Några diskreta fläckar på pärmen, annars felfri .
Libris & Katolska Bokförlaget. 1997. 164 s. Mjuka pärmar. Gott skick. Namnad med blyerts på försättsbladet.
Bonniers. 1945. Häftad. Hyfsat skick. Namnteckning på insidan.
