Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Norstedts 2007. 160 sidor. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Fantastiska bilder, Brutus Östling är den bäste Fågelfotografen! (21)
Optimal Förlag. 2009. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
W&W. 1972. 404 s. Pocket. 375 gram. Gott skick. ryggen lite vriden, Första del av 3 böcker..
Norstedts. 2005. 520 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Den klassiska vikingaberättelsen om Orm Tostesson. Båda delar: "Sjöfarare i västerled" och "Hemma och i österled" finns med i denna utgåva.
Le Livre de Poche. ill. i uppl. 1979. 221 s. Häftad. 175 gram. Mycket gott skick.
Rabén&Sjögren. första uppl. 1978. Häftad. Nära nyskick. Samlarskick! Harning hade under några år problem med skattemyndigheterna såtillvida att han inte tilläts göra avdrag för arbetsrum mm. Här tar Harning sin hämnd..
Wennerbergs förlag 1964, pocket, oläst lätt ytnött o ngt nötta kanter gulnad inlaga, översättn Erland Ullman, bild am hardback ingår inte, porto 24 kr
Wahlström & Widstrand. 1988. 204 s. Inbunden. 322 gram. Mycket gott skick. Porto 33:-. Allt fler barn växer idag upp i två- eller flerspråkig miljöer. Men barn blir inte tvåspråkiga av sig själva. En stor insats krävs, framför a.. läs mer
BonnierFakta. -Vegetarisk mat från den berömda London-restaurangen. ill. i uppl. 1984. 199 s. Inbunden. 800 gram. Mycket gott skick.
Bonniers. 1989. 275 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 345 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Det är en obehaglig upptäckt som kyrkoherden.. läs mer
Liber, 2011, 283 (1) s., 4:e reviderade och kompletterade upplagan, hft., nyskick [förlagsnytt ex]; porto tillkommer med 39 kr läs mer
Lions Club, Råå. 1984. 160 s. Häftad. Nära nyskick. Med dedikation från förf. Mycket intressant fotomaterial. Om fisket på 1800-talet, badorten, historik och äldre bebyggelse..
Wennerbergs förlag 196, pocket, snedläst och sliten, gulnad inlaga, översättn , bild am pocket ingår inte, porto 24 kr, Goodis är en av de mest omtryckta noir-pulp-författarna, am film 1957
Atlantis. 2004. 242 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. Trådbundet. 473 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. En liten rivskada vid övre hörnet på skyddsomslagets bakre flik, för ö.. läs mer
Bra Böcker 2007. Inbunden med skyddsomslag, 321 sidor, 575 gram. Nyskick. I universitetsstaden Oxford i England skördar en seriemördare offer bland unga kvinnor. De bestialiska morden är utförda med kirurgisk precision och varje.. läs mer
Liber, 2012, 292 s., upplaga 1:1, hft., nyskick; porto tillkommer med 39 kr
Lindgren & Sönder. första uppl. 1916. Inbunden. Gott skick. Två revyer av Axel Engdahl inbundna i enkelt pappband med alla omslag medbundna. Kulan i luften spelades på Lorensbergs sommartetaer 1916 och Flickorna från Askersund s.. läs mer
Piratförlaget 2009. Inbunden med skyddsomslag, 475 sidor, 800 gram. Nyskick. Efter över fyrtio år med skrivandet som huvudsysselsätttning publicerar Jan Guillou nu sina yrkesmemoarer. Han berättar öppet och underhållande om de f.. läs mer
Wennerbergs förlag 1962, pocket, snedläst gulna och sliten, gulnad inlaga, översättn Gunnar Barklund, bild am pocket ingår inte, porto 24 kr
Almqvist & Wiksell International. 1:a uppl. 1980. 265 s. Inbunden. Blått klotband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Sparsamt illustrerad i svartvitt. Boken ger både en bred, djup och ofta detaljrik informatio.. läs mer
Förlag Wilhelm Ennsthaler, Steyr, Österrike 1989. 100 sid varav 4 är färgplanscher på växter omtalade i boken. Noggrant beskrivna användningssätt. 4:o! Fint skick! Eftersökt! läs mer
Historiska Media. 2005. Häftad. Nära nyskick.
Legenda 1987. Inbunden med skyddsomslag, 390 sidor, 736 gram. Gott skick. Under alla tider i alla mänskliga civilisationer har vi utforskat vår omvärld med förundrade ögon. "Kontakt2 är en roman om ett tänkt första möte mellan m.. läs mer
Zest for life. 2006. 120 s. Inbunden. 22,5x23cm. 745 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 39:-. Boken svagt vågad efter vattenskada, därav det lägre priset. En god sås kan göra underverk med varje måltid. För.. läs mer
W&W. första uppl. 1962-1963. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Båda böckerna i mycket gott skick. Böckerna gavs ursprungligen ut i Paris 1949 under titeln The Rosy Crucifiction (liten privatupp.. läs mer
Penguin. 2009. Pocket. Gott skick. läs mer
Albert Bonniers förlag. 1970. 320 s. Inbunden. Mycket gott skick. Äventyrsberättelse om kamp mot osannolika odds. Ägarsignatur. Skyddsomslaget är revat och slitet, men det är ju texten som räknas.
12 Circulär från 1818-1866, cirkulär 1841 av C.F. af Wingård & E.M. Tegner. Första Circulaire: Tryckt i Upsala hos Zeipel och Palmblad, 1818. Sista Circulär: Tryckt hos Isaac Marcus, Stockholm 1866. Inbunden 8:o, halvfranskt ban.. läs mer
Norstedts 2002. Inbunden med skyddsomslag, 330 sidor. Mycket gott skick med namn skrivet med tusch på försättsbladet och en del nagg på omslaget. Inga Andersson, 37-årig forskare i kriminologi vid Lunds universitet, råkar mer el.. läs mer
Sthm 1896. 232 s. + 17 pl. Vackert gulddekorerat förlagsband. (Norstedt & Söners ungdomsböcker, 29.) Översatt av J.C. von Hofsten. Några kapitelrubriker: "Hvitfiskfångaren på Spetsbergen", "Från Jan Mayen till Island", "På fångs.. läs mer
