Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
HJÄRNE, HARALD. Lag och frihet. Tankar och förslag. Stockholm, Aktiebolaget Nationalförlaget, 1917. 48 s. Häftad. Obetydligt nött. (Harald Hjärne, svensk högerpolitiker, riksdagsman i andra kammaren.)
Globerama - Vår tids vetande (del Himmel och jord) av Rehnberg, Mats (red.) Bernces förlag. 1961. 192 s. Inbunden. 25x20cm. Gott skick dock bakre pärm blekt. Rikt illustrerad, stort format.
Berghs. 1967. Inbunden. Kartonnage. 28x20,5cm. Gott skick. Lite nötta hörn och ett par mindre revor på pärms baksida, annars bra. (Frakt tillkommer9.
Riktlinjer för brittisk sysselsättningspolitik efter kriget. Betänkande framlagt för Parlamentet i maj 1944 av Ministern för återuppbyggnaden. Stockholm, 1944. 63 s. Häftad. Omslaget obetydligt nött. läs mer
Forum. 1996. 313 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 690 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. En liten bristning (1 cm) i pärmvecket längst ner på framsidan, lätt gulnat boksnitt .. läs mer
BONOW, MAURITZ. Sveriges livsmedelsförsörjning. Stockholm, 1940. 20 s. Klammerhäftad. Omslagets marginaler svagt blekta. (fiskförsörjning, margarin och matfett, grundfördan: vete och råg) Folkupplysning i krisfrågor. K.. läs mer
Albert Bonniers förlag. 2006. 274 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Pocket. Mycket gott skick.
GJÖRES, AXEL. Hur övervakas priserna? Stockholm, 1940. 15 s. Klammerhäftad. Några små fläckar på främre omslag. Omslagets marginaler svagt blekta. (prisövervakning, prisregleringslagen, jämförelse med första världskriget.. läs mer
Contemporary Books. 1993. 244 s. häftad. 21x14cm. Mycket gott skick. engelsk text, foreword by gary McCord, porto 36 kr.
SÖDERMANLANDS HEMBYGDS- OCH MUSEIFÖRBUND. 1963. 190 s. Inbunden. 1061 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser.
P. A. Norstedts & Söners förlag, Stockholm, 1923. Häftad. Stort format. Delvis ouppsprättad. Originalupplaga: första svenska upplagans första tryckning. Samlingsvolym. Vikt: 2,517 gram. 252 + 472 sidor. Jättefin, normalsliten vo.. läs mer
Sesam. 1991. 128 s. Inbunden. 21,5x15,5cm. 337 gram. Gott skick. Utgallrad biblioteksbok, stämpel och streckkod. Pärmen ngt skavd. S.
OHLIN, BERTIL. Kunna vi hejda varufördyringen? En diskussion om orsaker och åtgärder. Stockholm, 1940. 34 s. Klammerhäftad. Några små fläckar i övre marginalen samt ett par i nedre marginalen på främre omslag. Omslagets mar.. läs mer
Berghs. 1976. Inbunden. Kartonnage. 29x21,5cm. Gott skick. Nagg längst upp på pärmrygg samt en reva med pappersbortfall på första sidan, dock ej på sagans text och bild. (Frakt tillkommer).
Pocket. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Ett vackert band. Porto 39 kr. Wahlström & Widstrand Stockholm. Första uppl. 1934. 225 s. Inbunden. Halvfranskt band med marmorerade pärmar, gulddekorerad rygg med fem upphöjda bind, övre snittet förgyllt, båda pärmarna medbundn.. läs mer
Rött klotband, 200x230mm, Ljus, 1899, 300s? illustrerad sv/v Tryck: Central- Tryckeriet. Ryggen med liten kort spricka. Sammanbindning av 10-öreshäften "Ljus". För folkupplysning.
Pocket. Mycket gott skick.
Hammarström & Åberg. 1983. 289 s. häftad. 21x13,5cm. Gott skick. porto 48 kr.
Richters förlag. 1993. 271 s. Inbunden. Efter ett filmmanus av Lavrence Kasdan. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Zenon 1993. 348 sid. Stämpel på smutstitelbladet: Polismyndigheten i Malmö. I övrigt fint skick! Ur innehållet: Brännberg: Huliganism - ett drama i offentligheten; Sören Olsson: Det offentliga spelet; Brännberg: "Always look on .. läs mer
RABÉN/PRISMA. 1995. 128 s. Inbunden. 773 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser. läs mer
tema nova R&S. 1980. 281 s. häftad. Mycket gott skick. porto 48 kr. läs mer
Lindqvists förlag. 1976. 127 s. Häftad. Mycket gott skick. läs mer
Bonniers. 1968. Inbunden. Pappband (plastat). 30x21,5cm. Gott skick. "innehåller åtta hela bilderböcker". Lite solig på omslaget och ett litet nagg på rygg längst upp. Inlagan fin. (Frakt tillkommer). läs mer
Coeckelberghs. 1978. 193 s. häftad. 21x13,5cm. Nyskick. porto 36 kr.
GULLERS. 2005. 168 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 1059 gram. Nära nyskick. Vill gärna sälja flera böcker till dig, så titta på mina övriga annonser. läs mer
Pocket. Nyskick. Oläst. Nådens år 1150 föds Arn Magnusson på Arnäs gård, belägen vid Vänerns strand några mil nordost om Skara. Han är son till Sigrid och Magnus, båda av urgamla stormannaätter och befryndade med både norska och.. läs mer
W&W. 1986. 229 s. häftad. Mycket gott skick. porto 36 kr.
