Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Legenda. 1992. 105 s. Inbunden. 22x15cm. 295 gram. Mycket gott skick.
Forum. 1971. 167 s. hft. 19x10,5cm. Mycket gott skick. Svensk tolkning med kommentarer av Ebbe Linde, porto 24 kr.
Wahström & Widstrand. 2002. Kartonnage. Mycket gott skick.
His true story his life his art his films his Death; Wildwood House London 1974 96pp A-4 format limh namnt tejp insidan very fine copy läs mer
Alb. Bonniers. fjärde-femte tusendet uppl. 1951. 234 s. hft. Mycket gott skick. Orginalets titel: The Summing Up,, omslagsvinjett av I M Årfelt, porto 36 kr.
Carlsen. 1977. 61 s. Inbunden. 31x23cm. 575 gram. Gott skick.
Forum. 1989. 441 s. Inbunden. 23x16cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Bonniers, Stockholm. 1950. Åttioförsta-nittionde. Klotryggband, 107 s. 16*10,5 cm. 125 g. Tillskrift på fri försättsbladet [Ingrid Eskilsson Julen 1951]. Gott antikvariskt skick. (Serie: Bonniers Barnbibliotek 98).
Bokförlaget Prisma/FIBs Lyrikklubb. 1966. 148 s. Pocket. Mycket gott skick. Under den tid Franco suttit vid makten har den spanska litteraturen visat en förvånande växtkraft, trots de pålagor och inskränkningar som drabbat den. .. läs mer
Bonniers. 1957. 114 s. hft. Nära nyskick. porto 36 kr.
Framtiden. 1956. 107 s. Häftad. 21x14cm. 170 gram. Mycket gott skick. Dialekt. läs mer
LT:s förlag. Femte uppl. 1988. 550 s. Inbunden. 21x14cm. 668 gram. Mycket gott skick. Fårägarens "bibel" i femte omarbetade upplagan. En grundläggande och uttömmande bok som belyser det allra mesta som en fårägare bör känna till.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1906. 121 s. Häftad. 19,5x13cm. Gott skick. Ägarnumrering pärms framsida högst upp. Solblekt på pärmrygg och även något på omslaget. Inlagan lite gulnad.
Tiden. 1959. 172 s. hft. Mycket gott skick. porto 36 kr.
Richters. 2001. 32 s. Inbunden. 20x24cm. 235 gram. Mycket gott skick. Bilderbok.
Pan/Norstedts. 1968. 147 s. hft. Mycket gott skick. porto 36 kr.
Bonniers BFB:s Juniorserie. 1953. 151 s. illustrerat pappband. Nära nyskick. porto 36 kr.
Norstedts. 2009. 245 s. Inbunden. 400 gram. Bok och omslag i fint skick.Slutsåld på förlaget!..I dagen Sverige lider många av dålig självkänsla, nedstämdhet, allmän oro och ångest. De senaste åren har användningen av antidepress.. läs mer
Albert Bonniers Förlag. Andra uppl. 1887. 167 s. Häftad. 22,5x13,5cm. Hyfsat skick. "Med 70 figurer i texten". Ägarnumrering högst upp pärms framsida. Mycket gulnad/solblekt på pärm. Inlagan mindre gul. Boken har nästan helt del.. läs mer
Arnémia. 1997. 253 s. Inbunden. 21,5x14cm. 420 gram. Gott skick. En berättelse från 1930-talet om vådan och skammen av att föda barn utom äktenskapet och om hur dessa mödrar blev "mostrar" till sina egna söner och döttrar. Ägar .. läs mer
NoK 2006 pocket vikveck annars bra skick
Gidlunds. 1979. 54+49 s. Inbunden. 27x20cm. 370 +360 gram. Mycket gott skick. Faksimileutgåva.
Wien: Verlag O?sterreich; Hamburg: Mittler, 2000, 174 sid, stort format ca A4, hård papppärm. Fint skick. Skriven på tyska. Very fine condition. German language. "Describes the fortifications built by the Austrian-Hungarian.. läs mer
1979, pappband, 334 s, Tiden, mkt gott skick.
SESAM RFSU:s förlag för sexuell samlevnad i samhälle. 1989. 349 s. Pocket. 20,5x13,5cm. 532 gram. Hyfsat skick. intervjuer med 87 män som berättar om sina upplevelser och erfarenheter av kvinnor och faderskap. Behandlar även jäm.. läs mer
Här får du veta allt du behöver om utrustning och teknik för hand- och maskinsömnad med tydliga instruktioner steg för steg - Inbunden i kartonnageband i mycket gott skick Västerljung:Valentin 2007 [ 95 s. :färgill. ;29 x 23 cm .. läs mer
Svedala kommun. 1981. 581 s. Inbunden. 22x15cm. 1045 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
VIVA. 1989. 453 s. Inbunden. 22x14cm. Mycket gott skick. signatur.
Byggförl 2003 172s Inb Spiralinb genomskinliga plastpärmar rikt ill mkt fint ex
Kyrkans heliga år är en skapelse av den tidiga kristna traditionen. Förf. ger en bakgrund till hur kyrkoåret började ta form på 300-talet e. Kr. och hur de kristna högtiderna kan firas idag - Inbunden med skyddsomslag Örebro: Li.. läs mer
