Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Bilda. 2004. 176 s. Inbunden. klotband. 23x20cm. 672 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Rikt färgfotoillustrerad. 39:- porto
Atlantis. 2005. 333 s. Inbunden. 22x14cm. 605 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Balkong förlag. 1:a uppl. 2007. 206 s. Inbunden. Förlagets kartonnageband. Nära nyskick. roman, skönlitteratur 1850-talets Gävle, Gästrikland, sjöroman, Forsmark, hamnstad, 1800-talet, havet, sjöman, . läs mer
Originalets titel: The Tale of Little Pig Robinson. Översättning av Gunnel Attorps. Bonniers, Stockholm. 1942. Första svenska upplagan. Dek klotryggband, 93 s., 6 pl.-bl. 21*18 cm. 345 g. illustrerad. Gåvotillskrift på fri för.. läs mer
Andra uppl. 1876. Stockholm, AB Forsete. Häftad med ill.omslag. Namnt. Otto von Arbin läs mer
Guild Publishing. 1988. 577 s. Inbunden. klotband. 22x14cm. 780 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 56:- porto
Rabén & Sjögren 1970, 289 sid. Häftad, mycket gott skick. läs mer
Bonniers specialtidningsförlag, Sköna Hem. 2000. 160 sid. Inbunden. 28 x 24cm. 840 gram. Mycket gott skick. Mycket riktligt illustrerad med färgfoton. Porto: 39kr. läs mer
OBS ! Sista bladet saknas, register. Tryckt hos Ernst Peter Sundqwist, Gefle 1799. 26+(4) sidor. Inbunden 8:o, senare slitet klotryggsband, övre delen av pärmarna lite trasig. Inlagan med en & annan fläck. Ex-libris: Carl-Eric J.. läs mer
Bonniers folkbibliotek 1957, 238 sidor. Inbunden, inget skyddsomslag. Bra skick.
Internationella förlaget 1932, 336 sid. Inbunden halvklotband, något fläckad inlaga, hyggligt/gott skick. Tidig utgåva! Kult.
Forum, 2002. 192 sid. 4:o. Vikt: 1367 gram. Inbundet klotband med skyddsomslag i Nära nyskick. Skyddsomslag i Gott skick, Rikt Illustrerad. Porto: 39kr.
Norstedts 1995, 324 sid. Inbunden dekorerat kartonnage. Mycket gott skick/nära nyskick.
Gult häftat med tryckta pärmar. Norstedts 1846. 52 sid. Namnt på främre pärm ( Axel von Arbin) Pärmar något solkiga. Inlaga fin. läs mer
Rabén & Sjögren, Stockholm. [© 1969] 1980. Något reviderad upplaga. Kartonnage, [3] s., s. 9-136, [1] s. 19*12 cm. 200 g. Nära nyskick. (Serie: Pop-serien).
Lundequistska Bokhandeln. 1:a uppl. 1937. 318 s. Häftad. Sliten pärm med liten bit borta upptill invid ryggen. Hyfsat till gott skick. Avhandling i filosofi. Karl Leonhard Reinhold hör till de av Kants närmaste efterföljare, som.. läs mer
Svenska Dagbladet. 1990. 452 s. Inbunden. 23x16cm. 745 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 8 planscher. Tillskrift.
Carlsson Bokförlag. 1993. 385 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. "Jag står vid en gallergrind av järn. Mitt i grinden finns en text ingjuten: "Låt mig verka medan dagen brinner!" Denna var Carl Milles levnadsregel och programför.. läs mer
Norstedts 1925. 372 + 281 sid. Band 1 innehåller del1-2, band 2 innehåller del 3. Inbundna, exlibris. Gott skick.
Tryckt hos Anders Jacobsson Nordström, Stockholm 1799. Med bl.a. Björndansen Fabel. Fyra sidor. 21x16,5 cm. Mycket fint skick. Porto 100 gram. läs mer
LTs förlag 1954, 349 sid. Inbunden, inget skyddsomslag. Gott/mkt gott skick.
Gedins 1992, 223 sid. Inbunden med skyddsomslag, nära nyskick/nyskick.
Tidens klassiker 1989, 203 sid. Inbunden med skyddsomslag, namnteckning. Mycket gott skick/nära nyskick.
Bonniers 1957, 349 sid. Inbunden halvklotband, inget skyddsomslag. Namnteckning. Gott/mycket gott skick.
Kalmar, Barometerns tryckeri 1928. Trådhäftad i tvärformat med illustrerat omslag. Format: 1,1 x 25,2 x 19,0 cm. Vikt: 370 gram. 50 stadsbilder i svartvitt tryckta på uppslagens högersida med text på vänstra sidan av uppslaget. .. läs mer
Hammarström & Åberg 1983, 244 sid. Inbunden med skyddsomslag, nära nyskick/nyskick.
Kartago 2008. Mjuka vikpärmar. 357 sidor. I fint skick, endast smärre bruksspår. Stefan Jarl slog igenom 1968 med filmen Dom kallar oss MODS och vann en miljonpublik med den minst lika utmanande fortsättningen Ett anständigt liv.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1999. 192 s. Inbunden. 25x30cm. 1275 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Uppsala: Höjer, 1737. 4:o. 20 s. Ur samlingsband. läs mer
Tidens förlag 1956, 1:a uppl, 312 sidor. Inbunden med skyddsomslag. Namnad i blyerts. Skyddsomslaget är i dåligt skick, boken i övrigt fint skick.
