Släkten Zielfelt
250 kr
Malmarna I-II. En..
500 kr
Filmjournalen nr...
150 kr
Begagnad bok
2012-01-24
Släkten Zielfelt
250 kr
Helsingfors 1938, 214 s 8:o. Häftad. Något blekt och skrapnött i rygg. Gott skick i övrigt. Tillskrift från utgivaren på försättsblad..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Malmarna I-II. En byggnadshistorisk undersökning..
500 kr
Stockholms stads stadsbyggnadskontor, Stockholm 1970. (7)+217; (353) sidor + 69 planscher. 4:os, häftade, 2 volymer. Rikt illustrerad..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Filmjournalen nr. 22 1940
150 kr
Stockholm 1940. 31 sid. 4:o, klammerhäftad. Rikt fotoillustrerad. Omslagsbild: Anna-Lisa Ericsson. Mycket gott skick. Svenska hylla:
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Filmjournalen nr. 8 1940
150 kr
Stockholm 1940. 31 sid. 4:o, klammerhäftad. Rikt fotoillustrerad. Omslagsbild: Ginger Rogers. Omslagen svagt nötta, i övrigt mycket g..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Edda. En isländsk samling folkliga forntidsdikte..
300 kr
P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1877. XIX+(blank)+396 sid. 8:o. Senare halvfranskt band. Omslagen ej mebundna. Översättning..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Carl XIV Johan. I: Den franska tiden. II: Kronpr..
400 kr
P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1939; 1943; 1960. 496; 516; 684+1 sid. 4:o. Del I och II i klotband, del III häftad. Fotoil..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Gamla ljuskronor av glas och bergkristall. Typbe..
120 kr
Nordiska museet, Uddevalla 1980. 69+(1) sidor. 8:o, pappband. Illustrerad med s/v foton och teckningar. Spår av etikett på bakre pär..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-24
Kriget mellan Sparta och Athen. I-II
350 kr
Forum, Uddevalla 1978. 333+(6); 465+(9) sid. 8:o. Två volymer. Förlagets pappband med skyddsomslag. Blåfärgade snitt. Varje volym med..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)