Tre separata böcker sammanbundna. Två med rasbiologiskt fokus. Både Günther och Nielsen hade nationalsocialistiska kopplingar. Vackert privatbundet linneband med röd dekorativ skinnetikett.(G= Almqvist & Wiksell Uppsala 1925, 2.. läs mer
Norstedts 2007. 160 sidor. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Fantastiska bilder, Brutus Östling är den bäste Fågelfotografen! (21)
*Göteborgs bogserings- och bärgnings AB (medarbetare) Bergnings- och dykeri-AB Neptun (medarbetare) Malmö bogser AB (medarbetare) Göteborg : Göteborgs bogserings- och bärgnings AB, [1969]Engelska c:a 50 bl. i ringpärm. Fotoill. .. läs mer
*I juli 1933 reser professor William E. Dodd till Berlin och blir den första amerikanska ambassadören i Hitlers Nazityskland. Inbunden med omslag. 502 sid. 2011. Välbevarad. V.20. läs mer
B. Wahlströms. 1999. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.
Norstedts akademiska förlag. 2004. 186 s. Inbunden. Mycket gott skick. En samling djupa och mindre djupa citat på latin. En rynka längs framsidan (troligen produktionsdefekt), annars felfri.
Bokförlaget natur och kultur. Andra omarbetade upplagen uppl. 1947. 1588 s. Inbunden. 190x120cm. 954 gram. Mycket gott skick. Lille jätten är en uppslagsbok från 1940-talet med den fullständiga titeln Lille Jätten. Uppslagsbok f.. läs mer
Norstedts. 1:a uppl. 2007. 387 s. Inbunden. 23,5x16cm. 810 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Illustrerad.
BONNIERFÖRLAGEN. 2007. 543 s. Inbunden. 532 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Max Ström 2002. 240 sidor. 4:o. Inbunden kartonnage med skyddsomslag. Gott skick.
Wahlström & Widstrand 1976. Häftad, limbunden, 190 sidor. Gott skick.
Glänta Produktion. 2002. ca 250 s. Häftad. Nyskick. Frakt tillkommer.
Symposion. 1999. 245 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Sober. 1997. 85 s. Häftad. Nyskick. Frakt tillkommer.
Askelin & Hägglund. 1983. 96 s. Häftad. 19x11,5cm. 120 gram. Nära nyskick. Resenärens väderguide väljer du det väder som passar bäst. Vår, sommar, höst eller vinter, året runt. Enkla tabeller visar dag- och nattemperaturen när d.. läs mer
1977. 86 s. Häftad. Tidning. 29x21,5cm. 175 gram. Mycket gott skick. Stort virk-extra 8 sidor prydnader till ditt hem. Sten Broman: Erotiken håller mig ung.
Symposion. 1999. 240 s. Pocket. Nära nyskick. Frakt tillkommer.
1962. 70 s. Häftad. Tidning. 34x25,5cm. 197 gram. Gott skick. Dock lite skadad på framsidan. Kul förkläde.
1964. 70 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 171 gram. Mycket gott skick. Prinsessan Margaretha. Bröllopsfesten 10 strålande bildsidor.
Federativs. 2001. 221 s. Häftad. Nyskick. Frakt tillkommer.
1962. 78 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 201 gram. Mycket gott skick. Prinsessan Christina slutsprutar - och Franska skolan 100 år.
1962. 78 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 196 gram. Mycket gott skick. Mitt sagolika liv - Helena Rubinstein, prinsessan Gourelli skriver exklusivt illustrerad artikelserie. Läcker lack.
Federativ. 1999. 108 s. Pocket. Nyskick. Frakt tillkommer.
1962. 78 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 198 gram. Mycket gott skick. Prins Carl hos fröken Stephens på Huseby. Elegant i stickat.
1962. 78 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 199 gram. Mycket gott skick. Publikens Lasse Dahlquist. Gayelord Hauser lär oss: Bli NY till våren! Flicka i blått.
1962. 70 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 172 gram. Mycket gott skick. Margaret och Tony på västindisk semester. Birgit Cullberg.
1961. 78 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 196 gram. Mycket gott skick. Prinsessan Margaret - nybiven mor. Chic dräkt av chaneltyp.
1961. 78 s. Häftad. Tidning. 31x23cm. 195 gram. Mycket gott skick. Prinsessan Margaretha på kungliga utgrävningar i Italien. Mot jul.
1959. 60 s. Häftad. Tidning. 31,5x23,5cm. 158 gram. Mycket gott skick. Duka och laga till kräftfest. Sommar i Falsterbo. Elsa Martinelli.
1959. 76 s. Häftad. Tidning. 31,5x23,5cm. 190 gram. Mycket gott skick. Det nya modet.
