Just nu 1 440 048 annonser
Säljare: Bravur Bok
Sökresultat: 1-25 av 25 i kategorin 1800-tals böcker
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker

NORRBY, CARL

De nya högmässotexterna för homiletiskt ..

60 kr
Tryckta 1897,1898, inbundna, halvfranska band, i gott skick, namnteckning: Aug. Hjelmgren, Gleerups, 492+589 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

TOPELIUS, ZACHARIAS

Evangelium för barnen. Korta förklaring..

50 kr
Tryckt 1899, inbunden, i gott skick, borttaget försättsblad, Bonniers, 290 sidor, präglat klotband, omslag.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

BISMARCK, OTTO von

Tankar och minnen. Del 1 & 2.

100 kr
Tryckt 1898, inbunden, halvklotband, i gott skick, namnteckning, C.E. Fritzes, ett band, 397+325 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

ROSENIUS

Teckning af Carl Olof Rosenii lif och we..

50 kr
TRyckt 1874, inbunden, i hyfsat skick, EFS förlag, frakturstil, 288 sidor, präglat klotband med ryggtext, nötta hörn.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

BERGSTRÖM, OLA

Uppfostrans historia / Vetenskapling upp..

100 kr
Tryckt 1892, inbunden, halvklotband, med fyra upphöjningar, i gott skick, inlagan gulnad, Gleerupska, ett band, 308+156 sidor, regist..

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KIHLSTEDT, C. J. A.

Trons segrar 1896. Helgelse- och missio..

40 kr
Tryckt 1896, inbunden, halvklotband, i gott skick, ngt snedläst, namnteckning, 407 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

HAGBERG, CARL AUGUST

Shaksperes dramastiska arbeten.. Nionde..

50 kr
Tryckt 1899, inbunden, i gott skick, Gleerups Förlag, förlagets dekorerade blå klotband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

HERMOD, H. S.

Om menniskan i afseende till hennes förm..

150 kr
Tryckt 1988, faksimiltryck från 1884, inbunden, i mycket gott skick, Hermods, handskriven, 384 sidor, förlagsband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

NISSEN, R. TÖNDER

Kyrkohistoria för skolan och hemmet.

50 kr
Tryckt 1875, tredje öfersedda upplagan, inbunden, klotryggband med text, etikett. tillhör Arnäsholms Fidekommiss, Normans förlagsexpe..

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Tidningar, tidskrifter

SKÖFDE TIDNING

Sköfde tidning: Lördagen 13 november 18..

40 kr
Tryckt 1958, 4 sidor, 370 x 270 mm, gulnat, några revor, reklam.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

SCHARTAU, HENRIK

Utkast till offentliga förhör, tillika m..

150 kr
Tryckt 1850, utgifna efer hans död, ryggband, i gott skick, små sprickor längst upp på ryggen, namnteckning A.P Hierta, Gleerups, 493..

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

ALMANACK 1881

Almanack 1881. Marknader, Nya måttenhet..

50 kr
Tryckt 1880, inbunden, klotryggband, Vetenskaps-Akademi. 115 x 95 mm, frakturstil, präglad pärm.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

BALSLEV, LAURITZ N.

Kristlig vägledning. Ett förmaningens o..

40 kr
Tryckt 1886, inbunden, i gott skick, ett jack på främre pärm, Gleerups Förlag, 218 sidor, brunt vackert präglat klotband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

SÖNDAGSWÄNNENS POSTILLA

Söndagswännen postilla. Band 1: Predikn..

100 kr
Tryckta 1891-1892, inbundna, i gott skick, Samfundet Pro Fide et Christanismo, frakturstil, 432+467 sidor, präglade svarta pappband m..

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

VINTERGATAN 1899

Vintergatan 1899. Samling af skrifter p..

100 kr
Tryckt 1899, inbunden, i gott skick, någon fläck förekommer, Sveriges Författar Förening, 235 x 155 mm, 282 sidor, blått klotband med..

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KJELLMARK, B. A.

Lärobok i kristlig dogmatik.

50 kr
Tryckt 1878, inbunden, skinnryggband, i gott skick, Norstedts, 164 sidor, rundade hörn.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KRUMMACHER, WILH.

Kristus lefwer ! En Påsk- och Pingstbok.

90 kr
Tryckt 1899, öfwersättning från andra tyska upplagan, inbunden, ryggklotband, i gott skick, Fosterlands-Stiftelsens Förlags-Expeditio..

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

BIBELTEXTER

Bibeltexter för söndagsskolan under år 1..

19 kr
Tryckt 1886, trådhäftad, i hyfsat skick, namnteckning, Tidskr. Sanningsvittnets Exedition, litet häfte, 64 sidor, spricka i ryggen.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LUNDEQUIST, N. W.

Juridisk handbok för medborgare af alla ..

80 kr
Tryckt 1879, inbunden, ryggklotband, nött med trasiga hörn, annars i gott skick, Huldbergs förlag Stockholm, frakturstil, 507 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LYTH, J. E.

Tysk språklära jemte förberedande Explic..

70 kr
Tryckt 1842, inbunden, i bra skick, etikett Arnäsholms Fidekommiss, Bonniers, 226 sidor, något slitet band med nötta hörn.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

POLKO, ELISE

Musikaliska Sagor, Fantasier och Skizzer.

50 kr
Tryckt 1860, inbunden, i gott skick, halvf. band, syrafläckar, C. F. Arwidssons förlag, 342 sidor

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LINNARSSON, G.

Öfversigt af Nerikes öfvergångsbildninga..

100 kr
Tryckt 1875, häftad, i fint skick, 1 karta, 47 sidor....Besök även www.antikvariaten.se...klicka på Bravur

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

HUMMEL, DAVID

Om Sveriges lagrade urberg jemförda med ..

100 kr
Tryckt 1875, häftad, i bra skick, 1 karta, 5 träsnitt, 68+9 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

WERNER, N.

På hedningarnas väg. Bilder från Svenska..

70 kr
Tryckt 1898, inbunden, i bra skick, bilder, 598 sidor, förlagets präglade röda pärm.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

SVEDMARK, EUGÉNE

Pyroxen- och ambifolförande bergarter in..

50 kr
Tryckt 1888, häftad, i gott skick, veck på omslagsblad, ouppskuren, 21 sidor...Besök även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Sökresultat: 1-25 av 25 i kategorin 1800-tals böcker