Begagnad bokISBN: 9171063013
Fredag
Kap Verde : de lyckliga öarna
180 kr
Nordiska Afrikainstitutet, 1990
Hft. 232s. 21x14cm, 332g. Illustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: The fortunate isles. ISBN 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171063315
2012-01-31
Social change and economic reform in Africa
180 kr
1993 Nordiska Afrikainstitutet. Hft. 381s. 22x15cm, 603g. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 9171063315.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9163835878
2012-01-19
SVART GRYNING
119 kr
1999 BonnierCarlsen. Pappband, 205s. 22x14cm, 335g. Mycket fint skick. ISBN 9163835878. Sheriffoba och Inga-Lill. Två unga människor ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789197854603
2012-01-17
Den långa vägen till trygghet
119 kr
Läkarmissionen, 2009
Hft. 141s. 23x17cm, 365g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9789197854603. Beskrivning:Den långa vägen t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9781919855646
2012-01-10
Fit to govern : the native intelligence of Thabo..
150 kr
Johannesburg STE, 2007. Paperback,, 296s. 23x15cm, 421g. Gott skick. Engelsk text. ISBN 9781919855646. Explores Thabo Mbeke's intelle..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171063412
The South African tripod : studies on economics,..
150 kr
1994 Uppsala : Scandinavian Institute of African Studies (Nordiska Afrikainstitutet) ; Stockholm : Almqvist & Wiksell. Hft. 281s. 22x..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171336834
En Blomma i Afrikas öken
119 kr
2001 BB. Kartonnage. 272s. 22x14cm, 400g. Mycket gott skick. ISBN 9171336834. En blomma i Afrikas öken är en omtumlande läsning som ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172039647
Ett liv i krig och fred
139 kr
2000 Carlssons. Pappband, 185s. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Om diplomaten Tord Hagens erfarenheter och minnen grån London, P..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Med Kaaparen till Afrika
129 kr
1937 ou. Bonniers Halvklotband, 315s. 23x17x3,5cm, 810g. Rikt illustrerad. Gott skick, ngt blekt rygg, försättsblad saknas. (Fraktkos..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146176217
MANDELA En Biografi
129 kr
2002 W&W. Inbunden med skyddsomslag. 670s. 24x17cm, 1,2kg. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146176217. (Fraktkostnad 39..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
LEJON Äventyr med djurens konung i Afrika
129 kr
1929 Schildts. Vackert dekorerat gråbrunt klotband, lejon i guld på främre pärm, 201s. 23,5x16,5cm, 800g. Rikt fotoillustrerad. Mycke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vår svenska stam på utländsk mark. Svenska öden ..
180 kr
1953 Lindqvists. Halvfranskt band med övre guldsnitt, transparent skyddsomslag, 427s. 28x19,5x3,5cm, 1,5kg. Rikt illustrerad. Mycket ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Catalogue Mocambique Posters = Catalogue Mocambi..
280 kr
uå (1988) Hft. 112 s. 25x25cm, 474g. Illustrerad med bilder av ca 450 st affischer från Mosambique. Mycket gott skick. 2 språkig, Eng..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146212167
Den vita massajens dotter
129 kr
Wahlström & Widstrand, 2004 Hårda pärmar, limbunden, 188s. 415g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146212167 Ingen som läste Den ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9152801012
Den som älskar sover inte - Roman
139 kr
1975 Zindermans. Hft, 214 sidor, 446g. Gott skick. Roman. ISBN 9152801012. Baksidestext: C. J. Carlsson född i Kil, Värmland 1836, dö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0006378560
AFRICA Dispatches from a Fragile Continent
180 kr
1993 HarperCollins Paperback. 336 sidor. 250g. Illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0006378560. A remarkable and contro..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0869750283
Black Nationalism in South Africa
180 kr
1973 SPRO-CAS Johannesburg Hft. 40 sidor. 23x15cm, 150g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0869750283
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1874879079
Rediscovery of the ordinary. Essays on South Afr..
280 kr
1991 Congress of South African Writers. Hft. 160 sidor. 21x13cm, 177g. Gott skick. Engelsk text. ISBN 1874879079. This book offers th..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172561009
Afrikas mörka hemlighet
129 kr
1988 Skandinaviska bokförlaget. 271 sidor. (24,5x17,5cm, 800g.) Rikt fotoillustrerad i färg och sv.v. Gott skick. En skildring av afr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gudadansare. Bland pygmeer i Sangha-land.
180 kr
1955 Forum. Inbunden, skyddsomslag, 207 sidor. 600g. Rikt fotoillustrerad, sv.v. Tummat, naggat och delvis skadat skyddsomslag, kants..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9117441722
Mörka Afrika. Det förflutna klarnar.
129 kr
1974 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 222 sidor, 500g, rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9117441722. Det är en inrotad euro..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I den heliga skogen. Magi och riter hos Tomafolket
180 kr
1954 Forum Hft 237 sidor. (23,5x16cm, 600g.) Fotoillustrerad. Gott skick, ngt. nötta pärmar. Ej uppskuren. Franska originalets titel:..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
AFRIKAS KONST
220 kr
(C)1955 Natur&Kultur Klotband, 175 sidor. Stort format (31,5x24cm, 1,2kg) Illustrerad med 131 reproduktioner i svartvitt och 16 färgp..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
La Cuisine Tunisienne. dOmmok Sannafa
800 kr
uå (1967) Inbunden, 612s. 27x21,5x4cm, 1,3kg. Gott skick. Fransk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100477834
Breven från Johannesburg : essäer
139 kr
Bonnier, 1989 Förlagsband med skyddsomslag, 256s. 22x14cm, 450g. Mycket gott skick. Originaltitel: The essential gesture. ISBN 910047..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0500201501
Islamic art
220 kr
London : Thames and Hudson, (c)1975 1986. Revised edition. Hft. 288s. 21x15cm, 500g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Mycket gott..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sansibar ( Zanzibar )
129 kr
1957, Inb. skyddomslag. 292 sid. Fotoillustrerad. Mkt gott skick, något kantnött skyddsomslag. Reseskildring från Zanzibar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177989856
Barheidas fjärde hustru : antropologisk reseberä..
280 kr
Carlsson, 1995 Hårda pärmar, trådbunden, 303s. 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9177989856. Berättelse om barabaig..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0525473645
The Art and Peoples of Black Africa
500 kr
E.P. Dutton, 1974 Hft. paperback, 354s. ca 20x15cm, 550g. Rikt illustrerad med fotografier av konsthantverk huvudsakligen träskulptur..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146212167
Den vita massajens dotter
129 kr
Wahlström & Widstrand, 2004 Hårda pärmar, limbunden, 188s. 400g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146212167 Ingen som läste Den ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171956530
Vattenkriget : ett svenskt äventyr i Afrika
150 kr
Libris ; 2003 Hårda pärmar, limbunden, 303s. 450g. Mycket gott skick. ISBN 9171956530. Det är den 10 februari 1982. Biståndsarbetaren..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)