Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 70. i kategorin Almanackor
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Ica kuriren årskalender 1995
23 kr
ICA-förlaget 1995 Inbunden Kalender med många recept knutna till årstiderna, rikt illustrerad Ca 65 sidor, i lite större format, gott..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ica kuriren årskalender 1996
23 kr
ICA-förlaget 1996 Inbunden Kalender med många recept knutna till årstiderna, rikt illustrerad Ca 65 sidor, i lite större format, gott..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bo Lundin
Årets bok
75 kr
Carlsons 1987 Inbunden Händelser var på året från år 4004 f.Kr - 2285. Boken är börjar med 1 januari och slutar med 31 december. Unde..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
J. Byström
Betlehem kristlig kalender för 1924
23 kr
BM:s Bokförlags AB 1923 Inbunden Olika artiklar bla om Ett julminne av A Wéger, Dordlofva Erik Ersson , Några minnen från Waxberg, av..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Hedvall ( mfl red )
Betlehem kristlig kalender för 1941
23 kr
BM:s Bokförlats Ab 1941 Inbunden Olika artiklar bla om Ahabs och Isobels dotter av Arvid Svärd, När väckelsen kom till Höjdhem av Man..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Hedvall (mfl red )
Betlehem kristlig kalender för 1940
23 kr
BM:s Bokförlags AB 1940 Inbunden Olika artiklar bla om En månskensnatt på Kassai-floden av Fritz Peterson, Stängda grindar och öppna ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Britt Gynther ( red )
Faktakalender 1990
23 kr
Semic 1989 Häftad Koncentrerat vetande i fickformat Ca 350 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anders Lennartsson och Li Li
Den kinesiska almanackan för Kaninens år 1999
45 kr
Tranan 1998 Inbunden Författarna har i flera år studerat den kinesiska almanackan och kinesisk astrologi Ca 100 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svea folk-kalender för 1880
150 kr
Bon. 1903 Inbunden Om Adolf Erik Nordenskiöld, Tändstickan av en saga av Zacharias Topelius, En slant i skålen med tre teckningar av ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Örebro läns hushållningssällskaps almanacka 1939
23 kr
Örbro läns hushållningssällskap 1938 Inbunden Kalender med olika tabeller, avel, foder, gödsel, jaktvård, annonser etc., noteringsbl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Örebro läns hushållningssällskaps almanacka 1941
23 kr
Örbro läns hushållningssällskap 1940 Inbunden Kalender med olika tabeller, avel, foder, gödsel, jaktvård, annonser etc., noteringsbl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Örebro läns hushållningssällskaps almanacka 1938
23 kr
Örbro läns hushållningssällskap 1937 Inbunden Kalender med olika tabeller, avel, foder, gödsel, jaktvård, annonser etc., noteringsbl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Örebro läns hushållningssällskaps almanacka 1937
23 kr
Örbro läns hushållningssällskap 1936 Inbunden Kalender med olika tabeller, avel, foder, gödsel, jaktvård, annonser etc., noteringsbl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Örebro läns hushållningssällskaps almanacka 1939
23 kr
Örbro läns hushållningssällskap 1938 Inbunden Kalender med olika tabeller, avel, foder, gödsel, jaktvård, annonser etc., noteringsbl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Almanack för alla 1897
95 kr
Norst 1896 Inbunden Om olika händelser i Sverige och utomlands. Statistik, tabeller, samhällsinformation mm Ca 160 sidor, gott skick,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Faktakalendern 1983
23 kr
Semic 1982 Häftad Koncentrerat vetande i fickformat, om geografi, historia, sport, film stater astronomi meteorologi kalenderfakta mm..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tidens kalender 1973
23 kr
Tiden 1972 Inbunden Innehåller bla artiklar i olika ämnen, statistik, händelser mm illustrerad Ca 250 sidor, gott skick, med skyddso..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Blå boken 1943 Kalender för ideellt och socialt ..
23 kr
Blå boken förlag 1943 Inbunden Innehåller många fakta, personuppgifter, kring nykterhetsrörelsens olika grenar. Kalendern utgavs av ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sally Fox
Ur medeltida kvinnoliv
75 kr
Bergh 1996 Inbunden En rikt illuminerad evighetskalender, med färgillustrationer av kvinnoliv under medeltiden Ca 60 sidor, lite mind..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Almanack för alla 1930
23 kr
Norst. 1929 Inbunden Om olika händelser i Sverige och utomlands bla om Stockholmsutställningen, idrott, om bilens historia mm Ca 280 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Almanack för alla 1946
23 kr
Norst. 1945 Inbunden Innehåller olika artiklar bla om månadstemperaturer för olika orter, idrott, post telegraf och järnvägsunderrätt..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Byström & Grytzell ( red
Betlehem kalender för 1900
75 kr
Baptistmissionen 1899 Inbunden Olika artiklar bla om Olof Palm, Anders Petter Källberg, om baptisterna i Varberg mm Ca 160 sidor någr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Betlehem Kalender för 1902
75 kr
Baptistmissionen 1901 Inbunden om bl.a. Malmberget i Lappland, Missionen i Kongo, Jesus och Nikodemus, historik över söndagsskoleverk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bondepractica eller Wädher-Book
55 kr
Christofer 1959 Inbunden Bondepraktika om väder i olika årstider, planeter, månen mm ( meteorologi ) Ca 110 sidor, gott skick, ett ti..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frideborg folkkalender för 1920
23 kr
EFS 1919 Inbunden Ca 150 sidor illustrerad
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hemmets årsbok 1933
23 kr
Å&Å 1932 Inbunden Almanacka med artiklar om Konung Gustaf V jubilerar mm Ca 200 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ledstjärnan, Julkalender för 1901
75 kr
Carlsson 1901 Inbunden Ca 150 sidor illustrerad
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustav Landin ( red )
Linnea 1917
23 kr
Ungdomens veckopost 1917 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om I Köping av Anders Jämte, mm Ca 150 s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustav Landin ( red)
Linnea 1918
23 kr
Ungdomens veckopost 1918 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om August Strindbergs författarskap och ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustaf Landin ( red )
Linnea 1920
23 kr
Ungdomens veckopost 1920 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om Min första jul i Kongo av Arvid Svärd..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustaf Landin ( red )
Linnea 1921
23 kr
Ungdomens veckopost 1921 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om, Bornholmsbilder av Karl Jäder, hur d..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 70
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt