Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 39. i kategorin Andra Världskriget/Nazismen
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Fredag
[Miller, Régine] Buchignani, Walter.
Säg aldrig vem du är!
95 kr
Översättning Elisabeth Zila. Norstedts. 1995. 202 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick. - Régine Miller berättar sin historia..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hägglöf, Gunnar.
"Var försiktig i Berlin!" Möten med Hitlermotstå..
60 kr
Norstedts. 1986. Ill. 150 s. Klotbd. Skyddsomslag. Några stötskador å omslag och främre pärm. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fleming, Peter.
Operation Star Lion. An account of the German pr..
50 kr
Originally published as Invasion 1940. Pan Books. 1975. Grand Strategy. Ill. 333 s. Pocketbok. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Söderberg, Agnar.
Nordens röst.
50 kr
Författarens Förlag, Malmö 1938. 8 s. Klammerhäftad. Åldersfläckad. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Heiskanen, Jorma.
Som fältpräst vid Kollaa.
150 kr
Översättning Lea Lampén. 31 illustrationer. J.A. Lindblads Förlag. 1942. 163 s. Klotryggsbd. Främre omslag. Färgat övre snitt. Gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Manius, Max.
Det ordnar sig alltid.
50 kr
Översättning Håkan Bergstedt. Folket i Bilds Förlag. 1953. Dekorerat förlagsbd. Ill. 287 s. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stevenson, William.
A Man Called Intrepid. [The secret war. The Aute..
50 kr
Ballantine Books. 1977. Ill. med foton och kartor. 541 s. Pocketbok. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kamera i krig. Andra världskriget i bild. En bil..
150 kr
Bengt Forsbergs Förlag. 1958. 4:o 271 + 270 s. 2 halvfrbd. Övre guldsnitt. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Böök, Fredrik.
Tyskt väsen och svensk lösen.
110 kr
Förlag Dagens Böcker, Malmö. 1940. 55 s. Trådhäftad. Mindre riss å främre omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wahlbäck, Krister.
Regeringen och kriget. Ur statsrådens dagböcker ..
50 kr
Prisma. 1972. Ill. 191 s. Klotbd. Skyddsomslag (något nött). Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lidby, Carl.
Skall jag taga vara på min broder. Ett ord i jud..
70 kr
Lindqvists Förlag. 1944. 96 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bratteli, Trygve.
Fånge i natt och dimma.
65 kr
Översättning Brita Skottsberg Åhman. Tiden. 1981. Ill. 172 s. Förlagsbd. Något naggat skyddsomslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ehrenpreis, Marcus.
Malakis rop till tiden. Tal om gammal och ny trä..
70 kr
Albert Bonnier. 1933. Talet har hållits i Stockholms Synagoga den 11 april 1933. 41 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Orbach, Larry - Orbach-Smith, Vivien.
Soaring Underground. A Young Fugitive´s Life in ..
100 kr
Compass Press, Washington, D.C. 1996 [?]. Kartor. 344 s. Klotbd. Skyddsomslag. Inklistrad namnetikett. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frankson, Anders - Zetterling, Niklas.
Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag
95 kr
Norstedts. 2004. Ill. 301 s. Klotbd. Skyddsomslag (med ett minimalt riss). I övrigt nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Peniakoff, Vladimir.
Popskis privatarmé.
50 kr
Natur och Kultur. 1951. Porträtt. Utvikbar karta. 426 s. Halvklotbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill, Winston S.
Tal inför lyckta dörrar. Hemliga parlamentstal u..
55 kr
Översättning Erik Wilhelm Olson. Skoglunds. 1946. 153 s. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. Något trasigt omslag. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ryan, Cornelius.
Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1..
65 kr
Bonniers. 1966. Ill. 334 s. Klotbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Hitler] Bullock, Alan.
Hitler. En studie i tyranni.
75 kr
Prisma. 1979. Översättning Ture Nerman och Christina Strandberg. Ill. 744 s. Pappbd. Något blekt rygg. Gott/mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Foss, Öyvind.
Drab i videnskapens navn. \"Eutanasi\" og forsög..
100 kr
Acta Jutlandica LXIV:2. Teologisk serie 16. Aarhus Universitetsforlag. 1988. Ill. 102 s. Trådhäftad. Exlibris. Dedikation till namngi..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Världen i krig. Reader´s Digest. 1 - 3.
190 kr
Det Bästa. 1967. Rikt ill. 480 + 488 + 488 s. 3 dekorerade förlagsbd. 4:o. Gott skick. Inlagorna i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Williams, John.
Frankrikes fall.
75 kr
Europa i krig 2. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek / Albert Bonnier. 2005. Översättning Claes Gripenberg. Rikt ill. 178 s. Dekorera..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Eisenhower]
Eisenhower´s Own Story of the War. The Complete ..
100 kr
Arco Publishing. U.å. [1946?] 4:o. Ill. 122 s. Klammerhäftad. Något nött omslag. Inlagan i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schjelderup, Kristian.
Guds hus i fånglägret.
50 kr
Översättning från norskan Astrid Ljungstrand. Pro Caritate. 1945. 159 s. Trådhäftad. Huvudsakligen ouppskuren. Några små fläckar å fr..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schübeler, Ludwig.
Norges kyrkokamp som jag såg den.
75 kr
Översättning från norskan av Knut Norborg. Pro Caritates Förlag. 1945. 359 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Niemöller, Martin.
Praedikener fra Dachau.
50 kr
Oversatt [till danska] af Hans Joakim Schultz. Samleren Forlag, Kbhvn. 1946. 83 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Howarth, David.
Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie de..
50 kr
Berömda krigsskildringar. Prisma. 1976. Övers.: Henrik Falkman. Omslag: Anders Pihlström. Kartor. 286 s. Klotbd. Skyddsomslag.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Robichon, Jacques.
Invasion Provence 15. August 1944.
50 kr
Deutscher Bücherbund. 1963[?]. Ill. 335 s. Klotbd. Några kulspetsunderstrykningar. - Tysk text.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ramm, Fredrik.
Av kristen rot.
50 kr
Missionsförbundets Förlag. 1945. Porträtt. 288 s. Trådhäftad. - Litterära artiklar skrivna efter författarens första fångvistelse.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gullers, KW - Nycop, CA.
Då. Våra beredskapsår 1939 - 1945.
50 kr
Forum. 1974. Rikt ill. Opaginerad. Förlagsbd.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rashke, Richard.
Flykten från Sobibor.
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1988. Fotoill., karta. Klotbd. Skyddsomslag. - Om ett av tre nazistiska förintelseläger i östra Polen.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 39
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt