Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Wijk Antik
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 36. i kategorin Antikviteter & Design
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Lundqvist, Ingemar
Pennan, fetisch och skrivdon
150 kr
Byggförlaget Kultur, 2001, Inbunden, 143 s, illustrerad. Här beskrivs alla aspekter av pennan och dess tillbehör. Nära nyskick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alm, Göran; Fogelmarck, Stig; Granlund, Lis; Vah..
Karl Johan, Kunglig miljö 1810-1850
40 kr
Kungliga Husgerådskammaren, 1978, Hft, 58 s, illustrerad. Karl Johan- tidens slottsmiljö, bl.a möblerna, textilier, smycken, beskriv..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Smått och gott om sängar
50 kr
F.Hoffman - La Roche & Co A.G Basel, Inbunden, onumrerad, illustrerad. En bok om sovplatser och sängar i ett historiskt perspektiv. I..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Geijer, Agnes
Textila skatter i Uppsala domkyrka
80 kr
Almqvist & Wiksell, 1964, Inbunden, 84 s + 79 pl, illustrerad. Beskriver Uppsalas domkyrkas samling av textil kyrkokonst. Skyddsomsla..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jackson, Albert; Day, David
Antikviteter, vårda och reparera
100 kr
Forum, 1985, Inbunden, 246 s, illustrerad. En handbok för alla samlare av gamla och nya föremål. Allt från skötsel, vård, reparatione..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Glasögon av Ahlström, Otto
Ahlström, Otto
Glasögon
1000 kr
Nordiska Muséet, 1947, Halvfranskt band, 144 s, illustrerad. Glasögon i Nordiska muséet jämte en översikt av glasögontypernas utveckl..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bengtsson, Bengt
Gammalt silver
80 kr
Ica-förlaget, 1968, Hft, 142 sidor. Illustrerad. Små defekter i omslagets kant, i övrigt mycket bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kjellberg, Sven T
Porslinsfigurer
200 kr
Allhems förlag, 1957, Inbunden, 194 sidor. Illustrerad. Liten reva på omslagets övre kant. I övrigt mycket bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
de la Gardie, Christina
Gamla ting från köket - En bok för samlare
80 kr
Bonniers, 1972, Inbunden,87 sidor. Illustrerad. Prismärkt på baksidan i övrigt mycket bra skick
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Durdik, Jan
Den stora antikvitetsboken
60 kr
Tidens förlag, 1978, Inbunden, 495 sidor. Illustrerad. I mycket bra skick
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Granlund, Lis
Ring brosch kedja - Samla smycken
70 kr
Bonniers, 1972, Inbunden, 95 sidor. Illustrerad. Nära nyskick
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bukowskis / 100 år, 1870- 1970
85 kr
Rotogravyr, Stockholm, 1970, Inbunden, 203 sidor. Illustrerad. Nära nyskick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Andrén, Erik
Möbelstilarna
70 kr
Saxon & Lindströms förlag, 1961, Inbunden, 279 sidor. Illustrerad. En handbok i den svenska möbel och inredningskonstens historia. N..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tunander, Britt och Ingemar
Gå i antikbod
24 kr
Ica förlaget, 1967, Hft, 144 s, illustrerad. Lite nött i omslagets kant i övrigt gott skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hellner m.fl.
Smycken i svensk ägo
90 kr
Nordiska museet, 1952, Hft, 226 s, illustrerad. Namnteckning på försättsbladet samt en gammal fuktfläck på omslaget i övrigt i mycket..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ädla Stenar - några ord om ädelstenen som smycke..
100 kr
C.G. Hallbergs guldsmedsaktiebolag, 1953, Hft, 51 s, illustrerad. Väldigt bra bevarat häfte med fina bilder och orientering i ädelste..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tunander Britt och Ingemar
Köpa möbler på auktion
40 kr
Ica-förlaget, 1960, Hft, 115 s, illustrerad. I bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Falkeflykt, Sven
Den briljantslipade diamanten
90 kr
Rebus förlag, 1975, Hft, 110 s, illustrerad. En handbok för värdering av briliantringar.Namnteckning på försättbladet, prislapp på om..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Durdík Jan, Hejdová Dagmar, Hníková Dagmar, Kyba..
Den stora antikvitetsboken
50 kr
Folket i bilds förlag, 1970, Inbunden, 495 s, illustrerad. Små revor i skyddsomslaget i övrigt i mycket bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Handbuch neuzeitlicher wohnungskultur, Band spei.. av Koch, Alexander
Koch, Alexander
Handbuch neuzeitlicher wohnungskultur, Band spei..
400 kr
Tyskland, 1913, Inbunden, 190 s, rikligt illustrerad. Tysk text. Innehåller foton av interiörer ur tyska matsalar. Något slitet och f..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bruhn Ada
Rustninger og gamle vaaben
100 kr
Thaning & Appels förlag, 1948, Inbunden, 96 s, illustrerad. Dansk text. Små fläckar på omslaget i övrigt i bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thunman Annika
Färg & form i kläder -En väg till balans och hel..
80 kr
Ica förlaget AB, 1989 , Inbunden, 159 s, illustrerad. Nära nyskick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Holland Margaret
Silver
100 kr
Perrage books, 1973, Inbunden, 144 s, illustrerad. I bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Livesey, Anthony
Antikvitetsboken
180 kr
Svenska bokhandlareföreningen, 1980, Inbunden, 320 s, illusterad. Engelska orginalets titel:""A treasurey of world antiques"". Någon ..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Det moderna hemmet av Rabén, Hans
Rabén, Hans
Det moderna hemmet
300 kr
Bokförlaget natur och kultur, 1937, Inbunden, 341 s, illustrerad. Trevlig bok med vackra inredningsbilder, tapetprover m.m. Lätt nött..
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grönvall, I. & Sandell, K.
Bruksvävar
60 kr
LTs förlag 1978, Häftad, 107s, illustrerad, delvis i färg. Bortklippt namnteckning. I övrigt mycket bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Steingräber, Erich
Gamla smycken, den europeiska smyckeskonstens hi..
125 kr
Gebers, 1957, Förlagets ljusblå klotband, 190s med över 300 illustrationer. Välbehållen. Skyddsomslag saknas.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larson, Gunel
Gamla ting berättar
50 kr
LTs förlag, 1977, Häftad, 120s, illustrerad och i gott skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lagercrantz, Bo
Gamla tallrikar - ur tallrikens historia
70 kr
ICA-förlaget, 1964, Häftad, 98s, Illustrerad. Mycket bra skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grancsay, Stephen V.
Gamla vapen och rustningar
40 kr
Tidens förlag, 1964, Förlagsband, 44s, rikligt illustrerad. Slitet övre kapitäl samt svaga innerfalsar.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ljungström, Attis
Klubbat på auktion - priser och jämförelser unde..
50 kr
ICA-förlaget, 1969, Häftad, 133s, illustrerad. Bakre pärm med ett veck, i övrigt gott skick.
Böcker från Wijk Antik
Skyttorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 36
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt