ICA Förlaget 1993. Förlagsband. Dkyddsomslag saknas. Gott skick. läs mer
Nordiska Museets handlingar 106. 1986. Inbunden. Förlagets dekorerade kartonnageband. 700 gram. Nära nyskick. En 5mm stor bit av omslagets framsida saknas. Se bild.
Studier i Holmens Bruks historia Acta Holmenensia Norrköping 1954 förlagets ryggklot 463s 38 pl mindre bruksspår pärm, mycket fint skick.
Ett svenskt glasbruk. Atlantis 1984. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 144 sid. Förlagets dekorerade pappband. 33,5 x 23 cm. L1636
Enkla vävar i många traditioner. Vävbok för hem, skolor och korta nybörjarkurser. Illustrationer i sv/v och färg. ICA förlaget 1965 151s Dek.ppb. Skadad rygg
Översikt över porslinets historia, material, stilar, modellmästare, motiv och märken med början i Kinas urgamla keramiska tradition. Foto i färg. Forum 1970 159s Hft Gott skick L1148
8 helsidesmönster. Svenska Mönsterbokens Exp. 1946 17 s Gulnad, slitage på rygg, notering på främre omslag Hylla läs mer
8 helsides mönster. Oskar Eklunds Bokförlag 1945 17s Hft Några noteringar på omslag, gulnad Hylla läs mer
Kort historik samt en översiktbeskrivning av beredning av fårskinn och garving. Foto och illustrationer i sv/v och färg. LTs förlag 1988 95s Dek.ppb. ISBN 91-36-02801-0 Mycket gott skick Hylla
Idén med den här vävboken är att man sätter upp en enda varp och sedan kan väva en mängd olika modeller. Foto i färg + teckningar i sv/v. ICA bokförlag 1983 110s Dek.ppb. ISBN 91-534-0586-2 Mycket gott skick L1148
Signum, Kristianstad 1991. 495 sid. 4:o. Klotband med skyddsomlag. Fåtal smärre revor och veck i skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad i svart/vitt och färg. Gott skick. Svenska hylla: 140 läs mer
Nordiska Museet/ICA Bokförlag, Italien 1993. 147+(1) sid. Stor 8:o, pappband. Rikt fotoillustrerad i färg och svart/vitt. Nyskick. Svenska hylla: 247 läs mer
ICA Bokförlag, Italien 2003. 215+(1) sid. 4:o, förlagets pappband. Rikt fotoillustrerad i färg. Recensionstämpel på undersnittet. Nyskick. Svenska hylla: 247 läs mer
Häftad 23x23 cm. prisma 2003, 160 sid. Rikt illustrerad i färg. Bra skick.
Klotband med skyddsomslag 25x21 cm. Langenskiöld SAK 2006, 224 sid. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. DVD-skiva med följer. Bra skick. läs mer
Dekorerat pappband 27x20 cm. ICA 2000, 128 sid. Rikt illustrerad i f ärg. Bra skick.
Häftad 25x16 cm. Röhsska Museet 1995, 128 sid. Illustrerad i färg. Bra skick. läs mer
Häftad tvär 21x24 cm. Rizzoli 1981, 95 sid. Rikt illustrerad i färg. Bra skick. läs mer
Häftad tvär 17x24 cm. Det Grafiske Selskab 2001, 79 sid. Rikt illustrerad i färg. Bra skick.
Kklotband utan omslag 26x18 cm. American Studio Books 1945, 129 sid. Ca 100 helsidesillustrationer i svatvittav kända konstnärer. Tillskrift. Gott antikvariaskt skick.
Klotband med skyddsomslag tvär 14x22 cm. George Braziller Inc. 1992, 151 sid. Introduktion på engelska av Riva Castleman. Övrig text på franska av Henri Matisse. Faksimil av originalet från 1947. Illustrerad i färg. Bra skick. N.. läs mer
Häftad 26x23 cm. A Puffin Book 1984, opaginerad (28 sid.) Rikt illustrerad i färg. Bra skick. läs mer
Häftad 26x21 cm. The Asahi Shimbun 1990, 98 sid. Namnteckning. Bra skick.
Häftad tvär 23x24 cm. Hong Kong Man Hai Language Publication 1987, 96 sid. Rikt illustrerad i färg. Reva på försättsbladet, annars bra skick. läs mer
Kring Kärnan 33. Kulturmagasinet förlag. 2004. 216 sidor. Inbunden kartonnage. Bilder i färg och svartvitt på våra design ikoner, med fokus på H55. Nyskick. (21)
Killbergs Bokhandel. Publikantion nr 2 - Vägledning 1955. 65 sidor. Häftad. 21x14cm. Illustrerad i svartvitt med ritningar över olika lägenheter, hus och byggnader samt kartor. Mycket gott skick.
HEMMETS JOURNAL AB. 2010. 63 s. Inbunden. laminerat dekorerat förlagsband. 343 gram. Nära nyskick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
Bukowskis. 1999. 373+annonser s. Häftad. 29x21,5cm. 1514 gram. Gott skick. Rikt illustrerad, omslaget laminering har släppt llite.
Häftad, s.k. dansk bindning. Nyskick, men stämplad såld (inga andra biblioteksspår). Carlssons 2010. - Åke Axelsson är en av våra främsta möbelformgivare och inredningsarkitekter, fortfarande fullt aktiv sedan mer än 50 år. Han .. läs mer
Auktionsverket. 1991. 251 s. Häftad. 24x17cm. 621 gram. Gott skick. Rikt illustrerad.
