Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Antikviteter & Design


(totalt ca 16 272 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 16:48
Älskade pryl Reklam och prylhistoria av Eriksson
Eriksson
Älskade pryl Reklam och prylhistoria
130 kr
Prisma. 1999. Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 13:58
Gothic & Lolita
Gothic & Lolita
100 kr
Phaidon. 2007. Häftad. Nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9153405323
Idag 13:08
Bengtsson, Bengt
Gammalt silver. Ur Kulturens samlingar
60 kr
ICA bokförlag. 1979. Ill. 228 s. Dek. pbd. Gott skick. Främre försättsblad saknas.
Böcker från Tomelilla Bokhandel & Antikvariat
Borrby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100386669
Idag 12:48
Gamla ting av silver. av Granlund-Welander, Elsebeth / Sundblom, Hans
Granlund-Welander, Elsebeth / Sundblom, Hans
Gamla ting av silver.
90 kr
Bonniers, 1973. Laminatband. 90 sidor, ca 19 x 15 cm. Mycket gott skick. Lagerplats: 323
Böcker från Antikvariat Gunnar Schön
Helsingb.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789113024509
Idag 12:31
Sjöberg, Lars / Sjöberg, Ursula.
Ostindiskt.
200 kr
Kinesiskt porslin och Kinaintresset i Sverige under 1700-talet. Norstedts 2011. 216 s. Illustrationer. 4:o. Förlagsband med skyddsoms..
Böcker från Antikvariat SAMLAREN
SIMRISHAMN (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:59
Kvalitetsauktion 14-18 november 1978, inkl. bila.. av AB STOCKHOLMS AUKTIONSVERK
AB STOCKHOLMS AUKTIONSVERK
Kvalitetsauktion 14-18 november 1978, inkl. bila..
24 kr
1978. 192 + 1747 planscher s. Häftad. 640 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Ann-Christin Lindgren
Molkom
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Zygulski jun., Zdzislaw
Bron wschodnia. Turcja, persja, indie, japonia.
150 kr
Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa / Ljublijana 1983. 176 pp. 8:o, hard covers. Richly illustrated in colour and b/w. About antique..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Rieman, Timothy D.; Buck, Susan L.
Shaker. The Art of Craftsmanship. The Mount Leba..
200 kr
Art Services International, Singapore 1995. 179 pp. 4:o, soft covers. Richly illustrated in colour, mostly of furniture. Near Fine co..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Tait, Hugh (ed.)
Five Thousand Years of Glass
250 kr
British Museum Press, Milan 1991. 256 pp. 4:o. Cloth, with dust-jacket. Richly photo-illustrated in colour and b/w. Later part of the..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Agarkova, Galina / Petrova, Nataliya
Lomonosov Porcelain Manufacture S:t Petersburg 1..
300 kr
Lomonosov Porcelain Manufacture/Desertina Switzerland, Mönchaltorf 1994. X+249 pp. 4:o. Cloth with gilt titling to spine and gilt com..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Malchenko, M. (ed.)
Art Objects in Steel by Tula Craftsmen
300 kr
Aurora Art Publishers, Saint Petersburg 1974. 166+(2) pp. 8:o, cloth with dust-jacket, in case. Richly photo illustrated in colour an..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Edberg, Ulla-Britt; [Vallien, Bertil]
Transparent Boundaries. Bertil Vallien.
250 kr
Carlsson Bokförlag, Kristianstad 2007. 127+(1) pp. Oblong 4:o. Hard covers with dust-jacket. Richly illustrated with colour photos. N..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 21:05
Winchester Firearms Components Parts Catalog 1974
Winchester Firearms Components Parts Catalog 1974
50 kr
Hft, 215x280 mm, 68 s, gott skick.
Böcker från Bokibrok
Brokind
Mer info
Begagnade böcker
Igår 21:04
Winchester 74-75
Winchester 74-75
50 kr
Hft, A4, 30 s + tabellbilaga 8 s, utg av Winchester Scandinavia AB, Helsingborg, gott skick.
Böcker från Bokibrok
Brokind
Mer info
Begagnade böcker
Igår 21:02
Guns of Fort Fisher
Guns of Fort Fisher
50 kr
20-sidigt häfte 280x215 mm, utg av Fort Fisher Museum and Park, Waco, Texas, lite solkigt av flitig bläddring.
Böcker från Bokibrok
Brokind
Mer info
Begagnade böcker
Igår 09:00
Servisporslin av Lindgren, Bo Gunnar
Lindgren, Bo Gunnar
Servisporslin
40 kr
1962, hft, 107 s, Svenska Slöjdföreningen, understrykningar och markeringar med kulspetspenna på några sidor, namnt, lätta bruksspår.
Böcker från Bokibrok
Brokind
Mer info
Begagnade böcker
Igår 08:53
Gamle vinglass av Polak, Ada
Polak, Ada
Gamle vinglass
60 kr
1984, hft, 80 s, C Huitfeldt forlag, Oslo, 3. opplag, nyskick, på norsk.
Böcker från Bokibrok
Brokind
Mer info
Begagnade böcker
Igår 08:32
Triberg
Nostalgiboken om Godis & Glass
170 kr
2008. Inbunden. Nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 06:23
Vingedal
Porslinsmärken
70 kr
1959. Inbunden. Gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 06:10
Kinesiskt porslin av Gyllensvärd
Gyllensvärd
Kinesiskt porslin
190 kr
ICA. 1977. Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Svensk konsthantverksguide
Svensk konsthantverksguide
85 kr
LT. 1997. 237 s. Inbunden. 24,5x21,5cm. Nyskick. 167 konsthantverkare fr Skåne t Lappland presenteras i text o bild (färg)..
Böcker från Galleri 55 AB Konst & antik
Gunnebo (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Nicolaus Knut
Handbok för restaurering av målningar
240 kr
Pappband med skyddsomslag 30x25 cm. Könemann 2001, 426 sid. Rikt illustrerad i färg. Nyskick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Louisiana Revy
Louisiana Revy 35. Årgang nr 3 juni 1995. Japan ..
50 kr
Häftad 30x23 cm. Louisiana Revy 1995, 96 sid. Rikt illustrerad i färg. Dansk text.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Malmsten Carl
Mittens rike. En bok om handens verk och mänskli..
120 kr
Häftad 25x19 cm.N&K 1949, 244 sid. Illustrerad.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9113009915
Tisdag
Brummer Hans Henrik
Ernst Josephson. Målare och diktare.
150 kr
Klotband med skyddsomslag 30x25 cm. Norstedts 2001, 304 sid. Rikt illustrerad i färg. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Schantz Philip von
Vad är grafik? En handbok i grafisk konst.
40 kr
Pocket Aldus 1966, 125 sid. Illustrerad. Namnteckning.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9137079786
Tisdag
Baumgart Fritz
Konsthistoria. Arkitektur, mäleri, skulptur.
70 kr
Dekorerat pappband 24x18 cm. När? Var? Hur? - serien 1983, 312 sid. Rikt illustrerad. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Jameson Kenneth
You can draw
50 kr
Dekorerat pappband Studio Vista 1967, 104 sid. Illustrerad.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 823056902
Tisdag
Meyer Susan E./Kent Norman
Watercolorists at work. Maters of Watercolor dem..
190 kr
Klotband med skyddsomslag 29x22 cm. Watson-Guptill/Pitman 1972, 160 sid. Rikt illustrerad i färg och svartvitt.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9197599107
Tisdag
Söderbergh Widding Astrid (red.)
Konst som rörlig bild - från Diagonalsymfonin ti..
80 kr
Klotband med skyddsomslag 25x20 cm. SAK årsbok 2006, 224 sid. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Falkenborg, M L (red)
NYGAMMALT.
90 kr
1975, ICA-förlaget. Häftad. 98 s. Rikt och instruktivt ill. Om renovering av gamla möbler o inredningsdetaljer.
Böcker från Redargården HB
Väddö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt