Begagnad bokISBN: 0713706082
BOTTLE COLLECTING - finding, collecting and disp..
150 kr
1972 Blandford. Laminatband, 96s. 22x15cm, 275g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0713706082
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197157724
BLÅ BLOM Industriprodukt och nationell symbol
280 kr
1997 Laminatband, 128s. 19,5x19,5cm, 435g. Rikt illustrerad. Gott skick. ISBN 9197157724. Boken behandlar kaffeservisen Blå Blom som ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172741953
Lantlif - En bok om vårt orörda kulturarv
129 kr
Sköna hem antikspecial. 1997. Dek. pappband, 128 sidor. Stort format (29,5x23cm, 800g.) Mycket gott skick. Rikt illustrerad med vackr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9129563267
Laga gamla möbler
150 kr
Rabén & Sjögren, 1983 Hårda pärmar, limbunden, 113s. 300g. Rikt illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. ISBN 9129563267. Baksi..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146129677
Pehr Kalms västgöta och bohuslänska resa. Förrät..
119 kr
1977 W&W. Inbunden, skyddsomslag, 265s. 600g. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Mycket gott skick. Linnes lärjunges reseskildring i ny..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1902328108
Shaker Style: A celebration of the Beautiful
250 kr
Quantum Books Ltd, Inbunden, skyddsomslag, 127s.
28x23cm, 700g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket
gott skick. Engelsk text. ISBN 190..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Minnen från Nordiska museet : afbildningar af fö..
500 kr
1885 Rikt dekorerat Klotband, stort format: ca 36x27cm, liggande format, 2,1kg. Illustrerad med 36 färgplanscher samt 14 träsnitt. (1..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9189242017
Den orientaliska mattan i Sverige
180 kr
Medelhavsmuseet, 1998
Hft. 46s. + 48 planschblad. 22x21cm, 380g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9189242017.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0914155083
Kindred Spirits: The Eloquence of Function in Am..
280 kr
Mingei International Museum, 1995 Inbunden, skyddsomslag, 166s. 29x22cm, 1,1kg. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick,svaga bly..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137077570
Vårda Orientaliska Mattor
180 kr
Forum 1991 Pappband, 128s. Stort format: 29,5x20cm, 800g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137077570. Om bl.a. Historik. Vä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 918534446X
Kelim : symbolfyllda vävar från Kurdistan
150 kr
Etnografiska museet, cop. 2005
Hft. 56s. 21x14cm, 110g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 918534446X.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137077570
Vårda Orientaliska Mattor
180 kr
Forum 1991 Pappband, 128s. Stort format: 29,5x20cm, 800g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137077570. Om bl.a. Historik. Vä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0500235929
IN THE ROMANTIC STYLE Creating Intimacy, Fantasy..
180 kr
(C)1990 Thames and Hudson. Inbunden, skyddsomslag, 160s. Stort format: 26x27cm, 1125g. Rikt färgfotoillustrerad. Skyddsomslaget skada..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9174869655
GUSTAVSBERG, verktyg för en ide. Hjalmar Olsons ..
180 kr
1991. Atlantis. Inbunden, skyddsomslag, 336s. 25x17x3,5cm,1005g. Mycket rikt illustrerad. Mycket gott skick, något kantnött skyddsoms..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fogelmarck, Åke
150 kr
1957 W&W. Halvklotband, främre omslag medbundet. 308s. 23,5x16x3cm, 910g. Rikt illustrerad, 111 bilder. Mycket gott skick, bilden vis..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1977 NR 6-7
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 260g. Gott skick, något nötta och tummade pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1965 NR 2
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 270g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1957 NR 3-4
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 300g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1950 Nr 2 Svenska slöjdföreningens tidskrift
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 173g. Något gulnade pärmar, bortklippt bild på sidan 43.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146129677
Pehr Kalms västgöta och bohuslänska resa : förrä..
150 kr
Wahlström & Widstrand, 1977
Inbunden, skyddsomslag, 264s. 23x16cm, 600g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146129677. Baksideste..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9151828618
Auktionshandboken
139 kr
Rabén Prisma, 1995 2:a uppl.
Hårda pärmar, trådbunden, 188s. 23x17cm, 600g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9151828618.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Auktionskatalog Nr 504. Bukowskis internationell..
50 kr
Bukowskis Hft. 314s. 29x20cm, 1,3kg. Rikt illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Synverktyg från äldre tider : katalog omfattande..
180 kr
Föreningen Stockholms förenade specialoptiker, 1943
Hft. 168s. 21x15cm, 338g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The art of the ancient Near East
150 kr
London : Thames & Hudson, cop. 1961
Klotband med skyddsomslag, 302s. 22x15x3,5cm, 820g. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Boken..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136017302
Vårda och laga gamla saker : material och metoder
150 kr
LT, 1981
Hårda pärmar, trådbunden, 104s. 25x18cm, 429g. Rikt illustrerad. Gott skick, tillskrift,rest av pappersetikett på insidan a..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rannsakningar efter Antikviteter. Band II. Häfte..
220 kr
1969 A&W. Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademien. Trdhft. 325s. 24x17cm, 700g. Illustrerad. Gott skick, något kantnöt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fynd på auktion och i bodar
119 kr
1969 Å&Å. Pappband, 80s. 23x16,5cm, 300g. Rikt ill. Mycket gott skick. Om bl.a. stolar, fåtöljer, karmstolar, soffor, bord, skrivbord..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skönhetens spegel. Konstskatter från Indien
150 kr
1988 Östasiatiska museets katalog 46. Pappband, 234s. 26,5x21,5cm, 1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skottsbergska gården i Karlshamn. En köpmansgård..
180 kr
1946 Nordiska museets handlingar:24. Trdhft. m. skyddsomslag, 69 textsidor plus 48 bildsidor. 29x19,5cm, 600g. Illustrerad med 93 sva..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155024548
Antikviteter i färg
150 kr
Tiden, 1980 Vinrött klotband med skyddsomslag, 349s. 23x17cm, 958g. Illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. Originaltitel: We..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171510117
Prylen : 50 gisseföremål i tävlingen Prylen i Sy..
139 kr
Sydsvenska dagbladet, 1992
Hft. 106s. 20x22cm, 295g. Fotoillustrerad. Något nötta och tummade pärmar och rygg. ISBN 9171510117. Baks..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)