Just nu 1 440 076 annonser
Säljare: Antikvariat Carl Hellmor
Kategorier
Sökresultat: 1-30 av 106 i kategorin Arkeologi
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker

Burenhult, Göran - Baudou, E., - Malmer,..

Länkar till vår forntid. En introduktion..

90 kr
254 sid. Rikt ill. 1988. Förlagsband. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hinnerson-Berglund, Maria.,

Mobilitet och estetik. Nuukfjorden på Gr..

100 kr
460 sid. ill. 2004. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Trigger, Bruce G.,

Arkeologins idéhistoria.

80 kr
1993. 575 sid. Fint klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Svärdström, Elisabeth.,

Lödöse - västsvensk medeltidsstad. Runfy..

85 kr
54 sid. ill. 1982. Fint klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Carlsson, Kristina.,

Lödöse västsvensk medeltidsstad - Import..

85 kr
55 s. 1982. 4:o-format. Rikt ill. Fint klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Carlsson, Kristina.,

Lödöse - västsvensk medeltidsstad -Stra..

85 kr
95 sid. ill. 1982. 4:o. Fint klotband. Omsl.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ambrosiani, Björn - Eriksson, Bo G., mfl.

Birka - Vikingastaden. 1-5

300 kr
5 vol. Rikt ill. Ca. 100 sid / vol. 1996. 5 förlagsband. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Pringle, Heather.,

Mumiekongressen. Vetenskap, besatthet oc..

80 kr
263 sid. illustr. 2001. Fint klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Peterson, Lena., Strandberg, Svante, Wil..

Namn och runor. Uppsalastudier i onomast..

100 kr
296 sid. ill. 2006. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Burenhult, Göran.,

Arkeologi i Sverige 1-3.

225 kr
3 band. 2:a omarbetade uppl. 1991. 197 + 216 + 257 sid. Rikt illustr. 3 förlagsband. Nyskick.- 1. Fångstfolk och herdar. 2.Bönder och..

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Burenhult, Göran.,

Stenmännen - Megalitbyggare och människo..

120 kr
328 sid. Rikt illustr. 1992. 4:o-format. Fint klotband. Omslag. Nära nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

MacNamara, Ellen.,

Everyday life of the Etruscans.

85 kr
1973. 212 s. ill. Fint klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hagberg, Ulf Erik - Lundborg, Lennart.,

Skattgömmor och fornfynd i Sverige.

85 kr
1962. 170 s. ill. Klotband. Pärmen aningen skev.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Gustafsson, Anders.,

Arkeologihistoria som historia och som a..

115 kr
232 s. 2001. Fint skick. - avhandl Inst f Ark Gbgs Univ.-

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Burenhult, Görfan (red.)

Ajvide och den moderna arkeologin.

125 kr
1997. 190 sid. ill. Förlagsband. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Rönnbäck, Lars.,

Fornminnen i en kustbygd - Oskarshamn.

115 kr
1988. ill. 120 sid. Förlagsklotband. Små nagg.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Fredsjö, A., - Jansson, S. - Moberg, C-A..

Hällristningar i Sverige.

85 kr
1956. ill. 141 sid. Fint klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hasselrot, Pehr.,

Forntida signaler. Med människorna kring..

115 kr
176 sid. ill. 1994. Fint orig.band.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hasselrot, Pehr.,

Hällbilder. Hotade fornminnen.

85 kr
165 sid. ill. 1984. Förlagsband. Nära nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Gustafsson, Anders., - Karlsson, Håkan.,

Plats på scen. Kring beskrivning och för..

125 kr
2004. 258 sid. ill. Fint förlagsband. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Andersson, Stina - Hall, Berit (red.) mf..

Gumman och forskarna. Olika sätt att se ..

115 kr
1990. 142 sid. ill. Fint förlagsband. - Arkeologi i Västsverige 4, utg. av Göteborgs arkeologiska museum.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Enoksen, Lars Magnar.,

Runor. Historia, tydning, tolkning.

115 kr
1998. 240 s. ill. Fint klot. Omslag (med smånagg)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Andersson, Hans., mfl

Fornlämningsmiljöer i Göteborgs och Bohu..

115 kr
173 s. ill. Offsettryck. Rapport no 10 Länsstyrelsen i Göteborgs och Bohus län. 1984. Bra skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Rex Magnusson, Karin.,

Hästefjorden under stenåldern. Fynden be..

125 kr
402 s. ill. 1988. Klotband. Gott skick (några smärre fläckar)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Olsson, Albert.,

Vishet, öde och äventyr - på Faraos tid.

95 kr
316 s. ill. 1976. Fint klotband. Omslaget med nagg.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Broberg, Jan.,

Ruinstäder och sagofolk.

115 kr
128 s. ill. 1968. Fint förlagsband. Omsl. (omslaget med liten nagg)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Beard, Mary.,

Parthenon - Tempel, katedral, moské, rui..

115 kr
300 s. ill. 2004. Förlagsband. Omsl. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Burenhult, Göran.,

Arkeologi i Sverige. 2. Bönder och brons..

125 kr
2:a omarbetade uppl. 215 sid. Rikt illustr. 1991. Förlagsband. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Pringle, Heather.,

Mumiekongressen - Vetenskap, besatthet o..

200 kr
263 sid. illustr. 2001. Fint klotband. Omslag. Nyskick. -om de på 1800-talet vanliga "mumieupplindningarna" och om hur resenärer gärn..

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Broberg, Jan.,

Inkaguld och revolvermän. En antologi

125 kr
142 sid. 1974. Fint klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hasselrot, Pehr.,

Forntida signaler. Med människorna kring..

135 kr
175 sid. illustr. 1994. Förlagsband. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Sökresultat: 1-30 av 106 i kategorin Arkeologi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4