Begagnad bok
Sung Sherds.
300 kr
504 sid. 1963. Stor 4:o-format. Mycket rikt illustr. Synnerligen elegant förlagsband, svart med gulddekor, imiterande kinesiskt lacka..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stenmännen. Megalitbyggare och människoätare.
95 kr
328 s. ill. 1992. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mittens rike. Arkeologiska berättelser från Närk..
145 kr
558 sid. ill. 2003. Förlagsband, omslag, fint skick, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Med arkeologen Sverige runt.
90 kr
När? Var? Hur? Serien. Rikt ill. 443 sid. 1987. Fint förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tre vikingatida gravfält på Gotland. Mölner, Tjä..
75 kr
RAGU Arkeologiska skrifter 1982:4. 119 sid. Endast delen 2: planschdelen. Gott skick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Arkeologi på Gotland. Fyra undersökningar i Väst..
75 kr
RAGU Arkeologiska skrifter 1989:1. 57 sid. ill. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ur den gotländska jorden. Glimtar från arkeologi..
65 kr
RAGU Rapport 1991:1. 92 sid. ill. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det nära förflutna - om arkeologi i Jönköpings l..
65 kr
Småländska kulturbilder 1997. 227 sid. ill. Inb, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Birka - vikingastaden. 3.
115 kr
95 s. ill. 4:o. 1993. Fint förlagsband. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Birka - vikingastaden. 1.
115 kr
98 s. ill. 1991. Fint orig.bnd., nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folket som försvann. Etruskernas liv och land.
70 kr
1958. ill. 181 sid. Inb, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fynd i Bibelns länder.
55 kr
Sv.övers. 240 s. illustr. 1979. Fint klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Myth of Egypt and its Hieroglyphs in Europea..
185 kr
177 sid. illustr. 4:o. 1961. Klotband. Omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Falsification of Macedonian History.
65 kr
201 sid. illustr. 1984. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hieroglyfernas gåta. Champollion, Napoleon och s..
55 kr
236 sid. 2004. Inbunden. Omsl. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hällristningar på Tjörn. 1-2 (komplett)
140 kr
149 + 124 sid. ill. 1977. With an english summary. 2 gedigna orig.klotband. Omslag. (små nagg). Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Use of Stone and Hunting of Reindeer. A Stud..
125 kr
Ak.avhandl. Umeå, Department of Archaeology, 1992. 142 sid. ill. Fint skick. - "Archaeology and Environment" 12 -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Making and using tools. The analysis of the ltih..
90 kr
205 s. illustr. 1988. Fit skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bondeplågarens borg. Om och kring undersökningen..
60 kr
232 sid. Rikt ill. 1988. Fint orig.klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den etruskiske samling.
60 kr
1966. 80 sid. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Etruskerne og deres kunst.
45 kr
96 s. ill. 1982. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den begravda pyramiden.
50 kr
151 s. ill. 1957. Omsl. aningen slit. - Sekhem-Khet pyramiden
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Aarböger for nordisk Oldkyndighed og Historie. 1..
75 kr
155 sid. 1978. Fint orig.klotband. - frisurer fra aeldre jernalder, ved-bestemmelser fra Adr. Onsild-fundet, Vikingetidstextilier, mm.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Historiska hemligheter. Oupptäckta platser, grav..
75 kr
1994. Inb. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gård, gräns, gravfält. Sammanhang kring ädelmeta..
240 kr
1998. 410 sid. illustr. Gott sk. -överstruken dedikation från förf.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De grekiska papyrusfynden i Egypten.
75 kr
107 s. ill. 1929.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Forntid och fornforskning i Skandinavien.
175 kr
384 sid. Rikt ill. 1935. Senare gediget helklotband. -några understrykningar med rödpenna. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Väringar - Nordbor hos kejsaren i Miklagård.
85 kr
166 s. 1991.Klotband. Omslag. Osl. med liten reva annars klotband i nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
C.J.Thomsen och hans lärda förbindelser i Sverig..
75 kr
490 s. 1937. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De gåtfulla stenarna i Saxhyttan - linjer till d..
115 kr
188 sid. Utan tryckår. Rikt ill. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sjunkna palats. Historien om upptäckten av Orien..
125 kr
457 s. illustr. 1997. Fint klotband. Omsl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)