Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 202. i kategorin Arkeologi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-24
STENALDEREN Turistforeningen for Danmark Årbog 1.. av BURE, KRISTJAN (RED.)
BURE, KRISTJAN (RED.)
STENALDEREN Turistforeningen for Danmark Årbog 1..
119 kr
H1959 ft. 132s, 22x14cm, 235g. Rikt fotoillustrerad, stenåldersföremål avbildade. Gott skick. Dansk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-19
Kritpipor : historien kring ett fynd vid Söderma.. av Svenska tobaks AB & Stockholms stadsmuseum
Svenska tobaks AB & Stockholms stadsmuseum
Kritpipor : historien kring ett fynd vid Söderma..
119 kr
Stockholms stadsmuseum i samarbete med Svenska tobaks AB, utställningskatalog. 1985 Klammerhft. 46s. 21x15cm, 98g. Illustrerad. Gott ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VAD JORDEN GÖMDE - Livet i Vallhagar nu och på 5.. av Stenberger, Mårten
Stenberger, Mårten
VAD JORDEN GÖMDE - Livet i Vallhagar nu och på 5..
250 kr
1948 AB Bokverk. Halvfranskt band med marmorerade pärmsidor och övre guldsnitt. 268s. Stort format: 29x23cm, 1,4kg. Rikt illustrerad...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arkeologi under vatten. Metoder, resultat, probl.. av CEDERLUND, CARL OLOF & LÖVSTRAND, STEN
CEDERLUND, CARL OLOF & LÖVSTRAND, STEN
Arkeologi under vatten. Metoder, resultat, probl..
150 kr
1969 Norstedts. Hft. 153s. 21x14cm, 300g. Rikt illustrerad. Gott skick. Övermålad ägarnamnteckning på främre pärms insida.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Maya, det gåtfulla folket : utställning på Etnog..
Maya, det gåtfulla folket : utställning på Etnog..
129 kr
1968 Hft. 128s. 23x21cm, 420g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Texter av Bengt Danielsson, Henri Lehmann, Thomas S. Barthel, Jac..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9143064752
Mannen i isen av Spindler, Konrad
Spindler, Konrad
Mannen i isen
139 kr
1996 Bonnierförlagen. Inbunden, skyddsomslag, 376s, 520g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9143064752. Infrusen i en glaciär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171394117
Arkeologiska Horisonter av JENSEN, OLA W.  & KARLSSON, HÅKAN
JENSEN, OLA W. & KARLSSON, HÅKAN
Arkeologiska Horisonter
150 kr
1998 Brutus Östlings Hft. 260s. 365g. Illustrerad. Gott skick, etikettrest och notering på försättsbladet. ISBN 9171394117. Vanligen ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Finlands förhistoria av Kivikoski, Ella
Kivikoski, Ella
Finlands förhistoria
280 kr
Helsingfors : Schildt, 1964 Klotband, 318s. 24x18cm, 850g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, har ej skyddsomslag. Originaltitel: ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187006219
Stenålder i Stockholms län : [två seminarier vid.. av Bratt, Peter
Bratt, Peter
Stenålder i Stockholms län : [två seminarier vid..
250 kr
Stockholms läns museum, 1996 Hft. 100s. 30x21cm, 360g. Illustrerad. Något tummade pärman, inlagans nedre högra hörn är fuktfläckad, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197045209
Hällristningar i Älvsborgs län. En inventering a.. av Svensson, Karin Rex
Svensson, Karin Rex
Hällristningar i Älvsborgs län. En inventering a..
220 kr
1982 Älvsborgs Länsmuseum. Rött klotband med svart skyddsomslag, 96s. 27,5x22cm, 700g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, något nöt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0140221026
The Prehistory of Europe av Phillips, Patricia
Phillips, Patricia
The Prehistory of Europe
180 kr
1981 Pelikan Paperback, 314s. 230g. Rikt illustrerad. Gott skick, litet veck på bakre pärm. Engelsk text. ISBN 0140221026.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Megalitgraven i Rössberga : utgrävningsrapport  av Cullberg, Carl
Cullberg, Carl
Megalitgraven i Rössberga : utgrävningsrapport
180 kr
Stockholm : [Riksantikvarieämbetet], 1963 Hft. 122s. 21x21cm, 347g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137077740
Kejsaren av Kina. Vår tids största arkeologiska .. av Cotterell, Arthur
Cotterell, Arthur
Kejsaren av Kina. Vår tids största arkeologiska ..
129 kr
1981 Forum Inbunden, skyddsomslag, 207s. 25x19cm, 800g. Rikt ill. Gott skick. ISBN 9137077740.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Butser Ancient Farm: Impressions.  av Reynolds, Peter J.
Reynolds, Peter J.
Butser Ancient Farm: Impressions.
250 kr
Archaeological Research,, Petersfield, Hampshire, UK:, 1980. Klammerhäftad. 45s. 21x17cm, 218g. Illustrerad. Gott skick, blekt rygg. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rannsakningar efter Antikviteter. Band II. Häfte.. av Ståhle, Carl Ivar & Stahre, Nils-Gustaf & Olsson..
Ståhle, Carl Ivar & Stahre, Nils-Gustaf & Olsson..
Rannsakningar efter Antikviteter. Band II. Häfte..
220 kr
1969 A&W. Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademien. Trdhft. 325s. 24x17cm, 700g. Illustrerad. Gott skick, något kantnöt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Från norrlandsälvar och fjällsjöar : Riksantikva.. av Janson, Sverker & Hvarfner, Harald
Janson, Sverker & Hvarfner, Harald
Från norrlandsälvar och fjällsjöar : Riksantikva..
280 kr
Riksantikvarieämbetet : 1960 Klotryggband, 130s. + 62 planschblad. 28x19cm, 943g. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vikingarnas värld  av Klindt-Jensen, Ole & Ehrén, Svenolov
Klindt-Jensen, Ole & Ehrén, Svenolov
Vikingarnas värld
180 kr
Stockholm : Forum, [1967] Inbunden, skyddsomslag, 235s. 27x24x3cm, 1375g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jorden ger : svenska forskningar och fynd från s.. av Thordeman, Bengt & Schück, Adolf & Nerman, Birge..
Thordeman, Bengt & Schück, Adolf & Nerman, Birge..
Jorden ger : svenska forskningar och fynd från s..
180 kr
Skoglund, 1931 Hft. 232s. 23x16cm, 437g. Illustrerad. Gott skick, något snedläst, namnteckning. Innehåll: Asine. En återblick på de ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svenska Folket genom Tiderna. Vårt lands kulturh.. av Wrangel, Ewert (Red.)
Wrangel, Ewert (Red.)
Svenska Folket genom Tiderna. Vårt lands kulturh..
500 kr
1938 - 1940. Allhems 13 Vinröda halvfranska band, ca 5000 sidor. (25x19x4cm, tot.vikt ca 20kg.) Rikt illustrerade, delvis i färg., Go..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197058602
Fyra 1800-talsvillor Sofiehem och Furuberg vid U.. av Biörnstad, Lena & Cronebäck, Åke & Sundelin, Ker..
Biörnstad, Lena & Cronebäck, Åke & Sundelin, Ker..
Fyra 1800-talsvillor Sofiehem och Furuberg vid U..
150 kr
Kulturnämnden, 1984 Klammerhäftad, 60s. 21x15cm, 126g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9197058602. Serie: Solna förr och nu 7.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 916300447X
Fornsigtuna : en kungsgårds historia  av Allerstav, Agneta & Upplands-Bro fornforskning
Allerstav, Agneta & Upplands-Bro fornforskning
Fornsigtuna : en kungsgårds historia
280 kr
Stift. Upplands-Bro fornforskning, 1991 Hårda pärmar, trådbunden, 139s. 27x21cm, 657g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 916..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171201106
Samlingar för Nordens fornälskare I - III 1822 -.. av Sjöborg, N. H.
Sjöborg, N. H.
Samlingar för Nordens fornälskare I - III 1822 -..
119 kr
Stockholm : Rediviva, 1978 Faksimil av delar av originalutgåvan från 1822-30. Hårda pärmar, trådbunden, 108s. ca 26x21cm, 700g. Illus..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0729000753
The making of the past. Italy before Rome. av Reich, John
Reich, John
The making of the past. Italy before Rome.
180 kr
(C)1979 Elsevier & Phaidon. Eng. text. Inbunden, skyddsomslag, 151 sidor. (28,5x12cm, 924g.) 181 illustrationer, varav 134 i färg. My..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Heraklion museum  av Andronicos
Andronicos
Heraklion museum
119 kr
1978 Edoktite. Hft. 56s. 31x24cm, 350g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9134488154
Arkeologi : det internationella standardverket o.. av Sherratt, Andrew m.fl.
Sherratt, Andrew m.fl.
Arkeologi : det internationella standardverket o..
220 kr
Bonnier fakta, cop. 1981 Förlagsband med skyddsomslag, 484s. 26x26x4cm, 2,1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9134488154
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SÖLVESBORG Staden Bygden Borgen av Kindström, Lars-Göran
Kindström, Lars-Göran
SÖLVESBORG Staden Bygden Borgen
220 kr
1945 Blekinge musei & hembygdsförbund. Trdhft. 94 sidor. (22,5x15,5cm, 250g.) Fotoillustrerad. Gott skick, ngt gulnade pärmar, namnte..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917192888X
Skälv - en gård och ett gårdsgravfält från äldre.. av Kaliff, Anders
Kaliff, Anders
Skälv - en gård och ett gårdsgravfält från äldre..
180 kr
1993 Riksantikvarieämbetet. Hft. 147 sidor. (24,5x21cm, 550g.) Rikt illustrerad. Mycket gott skick, ägarsignatur, något nötta pärmar...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155016367
Den stora boken om Människans Forntid av Jelinek, Jan
Jelinek, Jan
Den stora boken om Människans Forntid
180 kr
1977 FiB. 558 sidor, (22,5x16x4cm), 1,2 kg. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mkt gott skick, en liten (1 cm) kantreva i skyddsomslage..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THE CIVILISATION OF SWEDEN IN HEATHEN TIMES av Montelius, Oscar Ph D. Professor at the National..
Montelius, Oscar Ph D. Professor at the National..
THE CIVILISATION OF SWEDEN IN HEATHEN TIMES
1200 kr
1888 London MacMillan. Eng. text. Rött klotband med ryggförgyllningar. 216 sidor. (23,5x16x3cm, 750g.) Ill. med 1 karta och 205 illus..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0750667654
Historic Floors : Their History and Conservation av Fawcett, Jane
Fawcett, Jane
Historic Floors : Their History and Conservation
1800 kr
1998 Butterworth Heinemann. Inbunden, ryggtext i guld och dek. skyddsomslag. Mycket fint skick. 250 sidor. (25x19,5cm, 1,1kg.) Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bryggen i Bergen av Herteig, Asbjørn E.
Herteig, Asbjørn E.
Bryggen i Bergen
139 kr
[Bergen], [uå 1962] Inbunden, 82s. 24x18cm, 400g. Illustrerad. Mycket gott skick, Norsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 202
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt