Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 38. i kategorin Arkeologi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
WETTER/ÖSTENBERG/MORETTI
Med kungen på Acquarossa. Den arkeologiska utgrä..
200 kr
Allhem 1972. 200 s. Förlagets röda linnebd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hamilton,Robert.
Forntidens Egypten, Faraonernas rike.
200 kr
2006. 255 s. Förlagets dek.laminatband m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grönblom,Rolf.
Egyptisk forntid. Uppslagsbok för resenärer.
75 kr
2001. 95 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Steer,Dugald A.
Egyptologi. Jakten på Osiris förlorade grav. Emi..
150 kr
Richters Förlag 2005. 30 s. Förlagsband. Rikt illustr.m. monterade och utvikbara planscher. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Janson,Sverker / Lundberg,Erik B. (Huvudred.)
Med arkeologen Sverige runt.
150 kr
1980. 366 s. Laminerat ppbd. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Edwards,I.E.S.
Tutankhamun. His Tomb and its Treasures.
250 kr
1977. Publishers decorated cloth. Dust Jacket. illustr. V.G.Condition.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lidén,Oskar.
Sydsvensk stenålder belyst av fynden på boplatse..
250 kr
Lund 1938 - 1940. I: Skivyxkulturen. II: Gropkeramikskulturen. Rikt illustrerade. 210 + 232 s. 2 välbevarde häftade volymer. Dedikati..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stenberger,Mårten.
Västeråstraktens förhistoria.
150 kr
1956. 116 s. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Öberg,Herje.
Guldbrakteaterna från Nordens folkvandringstid.
200 kr
1942. 310 s. illustr. + 26 planschsidor, Häftad. Gott skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ekholm,Gunnar.
Studier i Upplands bebyggelsehistoria II. Bronså..
150 kr
1921. 138 s. illustr. + utvikbara tabeller och karta. Häftad. Gott skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nihlén,John / Boethius,Gerda.
Gotländska gårdar och byar under äldre järnåldern
250 kr
Stockholm 1933. 282 sid. Illustrerad samt med 1 separat karta. Häftad. Gott skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stenberger,Mårten.
Sten brons järn.
150 kr
1969. 374 s. illustr. Originalpocket. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredsjö,Å / Janson,S. / Moberg,C,A.
Hällristningar i Sverige.
150 kr
1969. 139 s. Dek.ppbd. illustr.Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Leakey,Richard.
Hur människan blev till.
150 kr
1995 160 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stenberger,Mårten.
Det forntida Sverige.
400 kr
1979. 913 s. Linnebd.m.skomsl. illustr. 3:e uppl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Burenhult,Göran.
Arkeologi i Sverige 1-3. 1.Fångstfolk och herdar..
500 kr
1982-84. 189+214+238 s. Dek.ppbd.m.skomsl. illustr. 3 vol. Namnteckning. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
White,Randall.
Prehistoric Art. The symbolic journey of humanki..
400 kr
Harry N. Abrams New York 2003. 239 p. illustr. Hardcover in dustjacket. Very Good Condition.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cristea,George.
Saharas gåtfulla klippmålningar. Arkeologi / kul..
175 kr
2001. 214 s. Laminerat ppbd. illustr. Namnteckning. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Göteborgs Historiska Museum (Utg),
Vid sidenvägen. On the Silk Road.
150 kr
1986. 99 s. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Häger,Olle & Villius,Hans.
Rök gåtornas sten.
150 kr
1976. 87 s. Laminerat ppbd. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kayser,Hans.
Arkeologi. En historisk översikt.
150 kr
1970. 205 s. Laminerat ppbd. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Moberg, Carl-Axel.
Innan Sverige blev Sverige.
80 kr
1964. 127 s. (Pocket).
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Broholm,H.C.
Kulturforbindelser mellem Danmark og Syden i ael..
300 kr
1960. 311 s. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wetter,Erik & Östenberg,C.E. & Moretti,M.
Med kungen på Acqua Rossa. Den arkeologiska utg..
250 kr
1972, 200 s. Rött dek.linnebd.m.skomsl. illustr. Allhem.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Talbot Rice,Tamara.
Skyterna.
250 kr
1958. 246 s. Klbd.m.skomsl. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Powell,T.G.E.
Kelterna.
250 kr
1959. 277 s. Klbd.m.skomsl. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Janson,Sverker (Red.).
Hällristningar och hällmålningar i Sverige.
250 kr
1989. 253 s. Klbd.m.skomsl. (Omsl.med några lagade revor) illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Clark,Grahame.
Prehistoric England.
250 kr
1945. 120 p. Publishers cloth. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Holst,Meno.
Hos Tutankhamon i konungarnas dal.
200 kr
1959. 203 s. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Löfstrand,Lars.
Yngre stenålderns kustboplatser. Undersökningarn..
150 kr
1974. 185 s. illustr. Aun 1.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hamberg,Per Gustaf. (Red.)
Proxima Thule. Sverige och Europa under forntid ..
700 kr
1962. 238 s. Häftad med skomsl. illustr. Bibliofilupplaga om 600 numrerade ex. varav detta är nr. 271, med en signerad originallitogr..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 38
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt