Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 44. i kategorin Arkeologi/Fornkunskap
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Måndag
The Archaeology of The Clay Tobacco Pipe. Edited..
200 kr
BAR British Series 192. 1988. Figurer och foton. III+164 s. Limhäftad. 4:o. Vikmärken å främre omslag. 3,5 cm lång spricka längs rygg..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Måndag
The Archaeology of The Clay Tobacco Pipe. Edited..
400 kr
BAR British Series 146 (I-II). 1985. Figurer, grafik och reproduktioner. XI+551 s. 2 limhäftade vol. 4:o. Vikmärken å främre omslage..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Måndag
The Archaeology of The Clay Tobacco Pipe. Edited..
250 kr
BAR Brith Series 100. 1982. Ill. med figurer, kartor, grafik och foton. VIII+376 s. Limhäftad. 4:o. Vikmärke å främre omslag. 4 cm sp..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Måndag
The Archaeology of The Clay Tobacco Pipe. Edited..
350 kr
BAR British Series 78. 1980. Ill. med figurer, kartor, grafik och foton. V+389 s. Limhäftad. 4:o. Mindre vikmärke å främre omslag. I ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Fredsjö, Å. - Janson, S. - Moberg, C.-A.
Hällristningar i Sverige.
55 kr
Forum. 1956. Ill. med foton, kartor och figurer. 141 s. Klotbd. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Den medeltida borgen. Aspekter på aktuell borgfo..
55 kr
Redaktör Jan Melander. Länsmuseet i Gävleborgs län / Riksantikvarieämbetet [1989]. Ill. med kartor och figurer. 96 s. Klammerhäftad. ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Almgren, Oscar.
Våra minnesmärken från hedenhös. Med ett tillägg..
65 kr
K. vitt. hist. och antikvitets akademien. Wahlström & Widstrand. 1943 (i kommission). Tredje uppl. Ill. 56 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kühn, Herbert.
Europas förhistoriska klippkonst.
80 kr
Den svenska upplagan översedd av Holger Arbman. Översättning Leif Björk och Carl Gösta Widstrand. Strömbergs Förlag. 1955. Ill. Rikt ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Trigger, Bruce G.
Arkeologins idéhistoria.
125 kr
Översättning Öjevind Lång. Brutus Östlings Bokförlag Symposion. 1993. Ill. 574 s. Förlagsbd. Skyddsomslag. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Phillips, Wendell.
Quataban och Saba.
55 kr
Tidens Bokklubb. 1957. Ill. 251 s. Förlagsbd. Något nött skyddsomslag. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Valmin, Nathan.
Hannibal. En stormakts fall.
55 kr
Natur och Kultur. 1943. Ill. 151 s. Trådhäftad. Namnteckning. Något nött omslag. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Handy, Willowdean C.
Forever the Land of Men. An Account of a Visit t..
60 kr
Illustrations and maps by the author. Dodd, Mead & Company, N.Y. U.å. 235 s. Klotbd. Skyddsomslag (något nött). Färgat övre snitt. Go..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stormähren. Nya arkeologiska undersökningar och ..
80 kr
54 s. + 58 o planschsid. + utvikbar karta. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gurney, O. R.
The Hittites.
55 kr
Penguin Books. U.å. [1952?]. Ill. 240 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wonders of the Ancient World. National Geographi..
110 kr
National Gegraphic Society. 199. Rikt färgill. 304 s. 4:o. Konstläderbd. Guldsnitt. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schreiber, Herman & Georg.
Sjunkna städer. En bok om glans och undergång.
75 kr
1956. Ill. 299 s. Häftad. Något nött.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Di Vita, Antonio - Di Vita-Evrard, Ginette - Bac..
La Libye Antique cités perdues de l´Empire romai..
150 kr
Photo Robert Polidori. Menges, Paris. 1998. Rikt färgill. 256 s. Klotbd. Skyddspomslag. 4:o. Mycket gott skick. Text på franska.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lindblad, Jan.
Människan. Du, jag - och den ursprungliga.
50 kr
Bonniers. 1987. Färgill. 233 s. Förlagsbd. Spår efter urriven prislapp å pärmens insida. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Gustaf VI Adolf] Forntid för framtid. Festskri..
50 kr
1972. Ill. 265 s. Dekorerat klotbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hagelin, Gösta.
Roms katakomber.
60 kr
Med 101 illustrationer. J.A. Lindblads förlag. 1948. Omslagsteckning: Gunnar Lindvall. 280 s. Halvklotbd. Främre omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jelinek, Jan.
Den stora boken om människans forntid.
60 kr
Översättning: Nils Pontén-Möller. Folket i Bilds Förlag. 1975. Rikt ill., delvis i färg. 558 s. Klotbd. Skyddsomslag. Mycket gott ski..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sefve, Ivar.
Människan och hennes föregångare.
50 kr
Natur & Kultur. 1944. Ill. 160 s. Namnteckning. Ngt nött omslag.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hawkes, Jaquetta.
Vi på jorden. En bok om människans väg.
50 kr
Tiden. 1957. 205 s. Namnteckning.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Augustus] Linkomies, Edwin.
Kejsar Augustus och arvet från Rom.
50 kr
Gebers. 1948. Ill., utvikbar släkttavla. 229 s. Namnteckning. En del kulspetsunderstrykningar.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hjertén, Ivar.
Vålnader på Palatinen samt andra studier och ski..
50 kr
Albert Bonniers Förlag. 1926. Ill., utvikbar karta. 221 s. Fläckat och naggat omslag.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Djurklou, G, Ledamot af Närikes Fonminnes-Föreni..
Om svensk fornforskning och Kongl. Maj:ts nådiga..
50 kr
Abr. Bohlins Boktryckeri, Örebro. 1872. 46 s. Pappersomslaget naggat, delat längs ryggen och loss.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bibby, Geoffrey.
Spadens vittnesbörd. Arkeologiska upptäckter nor..
50 kr
Forum. 1957. Ill. 408 s. Klotryggsbd. Namnteckning.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harrie, Ivar.
Athenare. Essayer.
55 kr
1927. Ill. 211 s.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Diolé, Philippe.
4,000 Years under the Sea. Excursions in Underse..
55 kr
1954. Ill. 320 s. Klotbd, skyddsomsl.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Woolley, Leonard.
Fynd i jorden. En arkeolog berättar.
90 kr
1954. Ill. 117 s. Namnt.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Woolley, Leonard.
Forntiden i dagen. Arton fyndberättelser från he..
75 kr
1963. Ill. 179 s. Klotbd. Ngt nagg. skyddsomsl.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 44
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt