Begagnad bok
Fredag
Hus. 27 arkitekters val ur svensk byggnadskonst.
70 kr
1965. 194 sid. Klotband, ngt bleknad pärm. - jubileumsskrift till prof Nils Ahrbom, KTH, på hans 60-årsdag, 1965.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-02-02
Stadsförnyelse. En bok om städers och byggnaders..
60 kr
176 s. ill. 1966. Klotbd. Osl med små nötningar
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-02-02
Byggnader i Göteborg. En guide till 1900-talsark..
110 kr
247 s. 1979. Rikt ill. Gott skick. 4:o-format.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kreativa utrymmen för barnen. Innovativa uppslag..
75 kr
142 s. Rikt ill. 2002. Förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sommarnöjen vid vattnet.
90 kr
255 s. Rikt ill. 2004. Klotband, fläckat, nött och söndrigt skyddsomslag, fläckad främre pärm och försättsblad, ngt skev.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stenläggning, Projekt, teknik, material. Gångar,..
70 kr
94 sid. ill. 2006. Förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Snickra till tomt och trädgård.
60 kr
151 sid. ill. 2002. Förlagsband, fint skick. 1 sida med veck.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sjutton Skansenhus berättar om Stockholm.
85 kr
228 sid. 1998. Rikt ill. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att underhålla bostadsdrömmen. Kvaliteter och mö..
70 kr
124 s. ill. 2006. Fint förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A Vision of Britain. A Personal View of Architec..
125 kr
160 sid. Rikt illustr. Tvärt 4:o-format. Klotband. Omslag. Gott skick. - häri redovisar prins Charles sin mycket omdiskuterade syn på..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Zwei bezeichnende Schmuckformen in der frühen Ho..
60 kr
1952. ill. 88 s. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Människan står i tur. Sjutton uppsatser, en dikt..
140 kr
356 s. 1982. -dedikation fr Werne - om bla. John Soanes arkitektur, arbetargårdarna i Wien, drömmen om en rationell arkitektur, gator..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Herrgårdarnas byggmästare och deras släktled und..
150 kr
244 sid. ill. 2002. 4:o. Fint klotband. Omslag. Nyskick. - om Abraham Nyström och hans sönder som ritade, byggde och inredde 250 god,..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Läckö - Landskapet, Borgen, Slottet.
200 kr
667 sid. Rikt ill. 1999. Fint klotbd. Omslag. (omslaget med riss)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
at förse Riket med beständige och prydlige Byggn..
300 kr
146 sid. 1969. Stot 4:o-format. Rikt ill. i färg och svartvitt med planritningar mm, högklassigt återgivna på fint papper. Klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer.
200 kr
237 sid. ill. 1947. Fint rött förlagshelklotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Färg på trä - Ytbehandling av utvändigt trä. Trä..
125 kr
88 sid. Rikt ill. 4:o. 1992. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Medeltida byggmästare.
125 kr
188 sid. 1983. Rikt illustr. Pappband. Ngt blekt i pärmkanter annars fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Carl Hårleman och den svenska rokokon.
140 kr
183 sid. illustr. 1993. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den danske billedbibel. De middelalderlige kalkm..
200 kr
225 sid. Rikt ill. 1947. Nött omslag i kanterna. 4:o-format.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Generationsväxlingen inom romantikens klassicism.
250 kr
258 sid. illustr. 1960. Fint skick. - Nordiska Museets Handlingar: 54.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska herrgårdshem under 1700-talet. Arkitetkt..
180 kr
360 sid. 1937. Rikt ill med planritningar, exteriörbilder, inredningsdetaljer. Nött och fläckat omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk klassicism.
200 kr
152 s. Rikt ill. Signums förlag, 1986. Fint förlagsklotband. -kyrkor, bostadshus mm.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lusthus - till bruks och till syns.
70 kr
152 s. ill. 1979. Fint förlagsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skansens hus och gårdar.
200 kr
944 sid. Rikt illustr. 1980. Fint klotband. Omslag. Nära nyskick. -21 författare inventerar här alla hus, gårdar och byggnader, med u..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tre 1700-talsmiljöer. Bålby, en bruksherrgård, S..
150 kr
255 sid. illustr. Signums förlag, 1993. Förlagsband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Världen den lilla den stora - Lustvandringar i k..
90 kr
168 sid. illustr. 1989. Signums förlag. Fint ex i förlagets klotband med skyddsomslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Herremannens bostad. Studier över nordisk och al..
260 kr
403 sid. 4:o-format. Rikt ill. Häftat ex. Några obetydliga smånagg i omsl annars mycket fint skick. - behandlar svenska slotts- och "..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kyrkor i Skåne - en kulturhistoria.
115 kr
284 s. ill. 1980. Förlagsband. Gott skick. Signums förlag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hus i trä.
115 kr
1975. 150 sid. Rikt illustr. Fint origbd. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Postens byggnader genom tiderna.
115 kr
159 s. 4:o. Rikt ill.1996. Fint origd. Nyskick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)