Just nu 1 543 519 annonser
Säljare: Antikvariat Kim
Tipsa dina vänner:
Kategorier
Sökresultat: 1-30 av 1618
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:17
Kampen mod Portugal i Moçambique av Mondlane, Eduardo

Mondlane, Eduardo

Kampen mod Portugal i Moçambique

104 kr
Samlerens Forlag / Samlerens Piccolobøger. 1971. 200 s. Häftad. Gott skick. Bok på danska: Eduardo Mondlane (1920-69), befrielseslede..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:44
Fyra grundstenar till ett bättre liv / D.. av Ruiz, Don Miguel

Ruiz, Don Miguel

Fyra grundstenar till ett bättre liv / D..

57 kr
Damm Förlag. 2005. 144 s. Häftad. Gott skick. Don Miguel Ruiz kommer från en släkt där många är healers. Han växte upp på den mexikan..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:28
Makten som botar av Lindbohm Dénis

Lindbohm Dénis

Makten som botar

109 kr
Psi-Cirkeln förlag. 1:a uppl. 2002. 128 s. Häftad. Mindre bruna fläckar på bokens baksida och sid 4-5. För övrigt. Gott skick. Denna ..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:11
Astrologi och healing / Del 1-4 / Eldtec.. av Hodgson, Joan

Hodgson, Joan

Astrologi och healing / Del 1-4 / Eldtec..

85 kr
Svenska White Eagle Lodge. 2:a svenska uppl. 1995. 11+12+12+12 s. 4 häften, fjärde häftet med vikmärke på främre pärmen. Gott skick. ..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 12:50
Guldkorn om Läkekonsten av Topelius, Crister och Marie (urval)

Topelius, Crister och Marie (urval)

Guldkorn om Läkekonsten

59 kr
Rabén & Sjögren. 1992. 135 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Liten bok om allt möjligt roligt och intr..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:10
Trollkarlen från Gallipoli / Dagbok 2 av Melinescu, Gabriela

Melinescu, Gabriela

Trollkarlen från Gallipoli / Dagbok 2

103 kr
Coeckelberghs. 1:a uppl. 1986. 296 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Trollkarlen från Gallipoli : dagbok II /..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:57
Det hände i Trelleborg och på Söderslätt..

Det hände i Trelleborg och på Söderslätt..

110 kr
Trelleborgs Allehanda. 1977. 128 s. Häftad. Gott skick. Trelleborgs Allehandas årskrönika - Det hände 1976 - ger ett urval i bild (sv..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:41
Eteriska oljor och deras medicinska anvä.. av Hiltunen, Raimo / Holm, Yvonne

Hiltunen, Raimo / Holm, Yvonne

Eteriska oljor och deras medicinska anvä..

124 kr
Artaromaförlaget. 1999. 91 s. Häftad. Gott skick. Det vetenskapliga, farmaceutiska sättet att se på de eteriska oljorna. Dessutom ett..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:25
Färghealing och Mirakel - om metoden Aur.. av Wall, Vicky

Wall, Vicky

Färghealing och Mirakel - om metoden Aur..

90 kr
Herkules förlag. 1995. 217 s. Häftad. En del märken efter prislappar och vikmärken på pärmen. Gott skick. Det här är berättelsen om h..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 18:16
Tema med elva variationer

Tema med elva variationer

98 kr
Studentlitteratur. 2004. 320 s. Häftad. Gott skick. Utvalda kapitel i ämnen som rör utbildning och historia ur förlagets tidigare utg..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 17:36
Rodion Raskolnikov / En kriminalroman av Dostojevskij, Fjodor

Dostojevskij, Fjodor

Rodion Raskolnikov / En kriminalroman

70 kr
Hasselbalch. 1963. 615 s. Storpocket. Märke efter prislapp på bokens framsida. Gott skick. Bok på danska: Fjodor Mikhajlovitj Dostoje..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 17:04
Skabelsens dag av Ballard, J. G.

Ballard, J. G.

Skabelsens dag

95 kr
Gyldendal. 1988. 268 s. Häftad. Gott skick. Bok på danska: James Graham Ballard (15. november 1930 - 19. april 2009) er britisk forfa..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:47
Modstandens etik av Larsen, Øjvind

Larsen, Øjvind

Modstandens etik

105 kr
Tiderne Skifter . (1988 ?). 198 s. Häftad. Gott skick. Bok på danska: Om det etiske princips religionshistoriske baggrund og en argum..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:32
Jaime in Taos / The Taos Papers of Jamie.. av de Angulo, Gui

de Angulo, Gui

Jaime in Taos / The Taos Papers of Jamie..

87 kr
City Lights Books. 1985. 142 s. Häftad. Gott skick. Jaime de Angulo (1887 ? 1950) was a linguist, novelist, and ethnomusicologist in ..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:57
Tanzania av Fitzpatrick, Mary

Fitzpatrick, Mary

Tanzania

100 kr
Lonely Planet. 2005. 368 s. Häftad. Mycket gott skick. Serengeti, Ngorongoro, Kilimanjaro, Zanzibar? The names roll off the tongue li..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Americanos / Ett reportage om Latinameri.. av Linton, Martin

Linton, Martin

Americanos / Ett reportage om Latinameri..

50 kr
Atlas. 2006. 222 s. Pocket. Mycket gott skick. Nominerad till Augustpriset 2005 för bästa svenska fackbok. I Americanos har Magnus Li..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Annas sparmat av Bergenström, Anna

Bergenström, Anna

Annas sparmat

48 kr
Dagens Nyheters Förlag. andra tryckningen uppl. 1993. 160 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Anna Bergenström,..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Salongsliv / Salonger och salongsvärdinnor av Hjorth, Daniel (red)

Hjorth, Daniel (red)

Salongsliv / Salonger och salongsvärdinnor

49 kr
En bok för alla. 1998. 260 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Om litterära o kulturella salonger genom tiderna..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Det sista ljuset av Kallifatides, Theodor

Kallifatides, Theodor

Det sista ljuset

87 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1995. 268 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Tålmodigt och inlevelsefullt. B..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Kjol med slits av Rossi, Agnes

Rossi, Agnes

Kjol med slits

70 kr
Albert Bonniers förlag. 1:a svenska uppl. 1995. 215 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Två helt olika kvinnor ..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
I robotarnas värld / R2-D2, smarta gräsk.. av Borgström, Håkan

Borgström, Håkan

I robotarnas värld / R2-D2, smarta gräsk..

111 kr
Alfabeta. 2005. 72 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Människan har i alla tider varit fascinerad av saker som..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
An Introduction to Social Anthropology av Oke, E. A.

Oke, E. A.

An Introduction to Social Anthropology

102 kr
Macmillan. Nytryck uppl. 1987. 212 s. Storpocket. Gott skick. Social anthropology is one of the four or five branches of anthropology..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Sociology: An Introductory African Text  av Odetola, T. Olatunde/ Ademola, Ade

Odetola, T. Olatunde/ Ademola, Ade

Sociology: An Introductory African Text

101 kr
Macmillan. nytryck uppl. 1990. 246 s. Storpocket. Ägarnamnteckning i början av boken. Gott skick. Basic sociology concepts are explai..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Håbets pædagogik / Et gensyn med "De und.. av Freire, Paulo

Freire, Paulo

Håbets pædagogik / Et gensyn med "De und..

244 kr
Fremad. 1994. 230 s. Storpocket. Gott skick. Bok på danska: Hvad Freire har kritiseret blandt andet med sit udtryk 'sparekassepædagog..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Makarenkos kollektivopdragelse / Dansk g.. av Broström, Stig

Broström, Stig

Makarenkos kollektivopdragelse / Dansk g..

121 kr
Børn & Unge. 1:a uppl. 1978. 111 s. Häftad. Gott skick. Anton Semjonovitsj Makarenko (1888-1939). Født 1888 i Ukraine i arbejderfamil..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
En antropolog på Mars / Syv paradoksale .. av Sacks, Oliver W.

Sacks, Oliver W.

En antropolog på Mars / Syv paradoksale ..

135 kr
Spektrum. 1995. 324 s. Häftad. Ägarnamnteckning i början av boken. Gott skick. Bok på danska: Den amerikanske neurolog viser gennem s..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Samora Machel: An African Revolutionary .. av Machel, Samora

Machel, Samora

Samora Machel: An African Revolutionary ..

144 kr
Zed Books. 1985. 210 s. Storpocket. Gott skick. Political Biography: Samora Moises Machel. (b. Xilimbene, Mozambique, 29 Sept. 1933; ..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Arbete i lag och grupp / Om grupparbete,.. av Arfwedson, Gerd / Arfwedson, Gerhard

Arfwedson, Gerd / Arfwedson, Gerhard

Arbete i lag och grupp / Om grupparbete,..

95 kr
Almqvist& Wiksell. 3:e uppl. 1992. 169 s. Häftad. Märke efter klisterlapp på främre pärmens insida. En del anteckningar och överstryk..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Kontrol i det stille - om magt og deltag.. av Christensen, Søren / Daugaard Jensen, Po..

Christensen, Søren / Daugaard Jensen, Po..

Kontrol i det stille - om magt og deltag..

112 kr
Samfundslitteratur. 1:a uppl. 1986. 107 s. Häftad. Ägarnamnteckning i början av boken. Gott skick. Bok på danska: Ud fra analyse af m..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Massage och andra kroppsterapier av Lawrence, Baloti D. / Harrison, Lewis

Lawrence, Baloti D. / Harrison, Lewis

Massage och andra kroppsterapier

54 kr
Wahlström & Widstrand . 1987. 154 s. Häftad. Ljusskadad på pärmen. Gott skick. Ger stommen till ett komplett friskvårdsprogram med ma..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag
Levande begråtna av Parker, Dorothy

Parker, Dorothy

Levande begråtna

61 kr
Wahlström & Widstrand. 1976. 135 s. Pocket. Ägarnamnteckning på främre pärmens insida. Gott skick. Dorothy Parker, född 22 augusti 18..

Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)

Sökresultat: 1-30 av 1618
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  •