Begagnad bokISBN: 911863222X
GÅTAN MALDIVERNA
180 kr
1986 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 302s. 700g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Maldiverna - 1200 öar med korallrev och ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136024287
Bhutan : ett kungarike i Himalaya
220 kr
LT, cop. 1985
Hft. 54s. 24x17cm, 157g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmar. Originaltitel: The case of Bhutan. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
TILL HÄST GENOM ASIEN
250 kr
1942 Natur&Kultur Blått klotband, 539s + utvikbar karta. Stort format: 27,5x20x4,5cm, 2,1kg. Rikt illustrerad. Gott skick, tillskrift..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9189242017
Den orientaliska mattan i Sverige
180 kr
Medelhavsmuseet, 1998
Hft. 46s. + 48 planschblad. 22x21cm, 380g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9189242017.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mellan Östersjön och Stilla Havet, Asiatiska pro..
150 kr
1924 Gebers + 1940 Fahlcrantz. 2 Titlar inbundna i ett halvklotband, Främre omslagen medbundna. 248 +236s. 23x17x4cm, 1kg. Mycket got..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9173243272
Månsken kom! Tredje resan i krigets Afghanistan
119 kr
1989 Ordfront. Inbunden, skyddsomslag, 297s. 21x14cm, 495g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9173243272. Baksidestext: Månsken är..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917798787X
Japans globala roll : implikationer för Sverige
119 kr
Carlsson, 1994
Paperback, 205s. 21x13cm, 300g. Illustrerad. Gott skick. ISBN 917798787X korrigerad från 9177987870.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9173740217
Fysikens Tao : ett utforskande av parallellerna ..
150 kr
Korpen, 1982 Hft. 295s. 21x14cm, 445g. Illustrerad. Gott skick, något tummade pärmar. Originaltitel:The Tao of physics. ISBN 91737402..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186476130
Möt Indien - Indienfestivalen Kulturhuset, 29 au..
280 kr
1987 Kulturhuset. Hft. 336s. 28,5x21cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9186476130
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vår svenska stam på utländsk mark. Svenska öden ..
180 kr
1953 Lindqvists. Halvfranskt band med övre guldsnitt, transparent skyddsomslag, 427s. 28x19,5x3,5cm, 1,5kg. Rikt illustrerad. Mycket ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vegas färd kring Asien och Europa. Jemte en hist..
180 kr
Beijers. 1881 Dekorerat klotband med skinnrygg 486 + XVI sidor + utvikbar karta. (24,5x18x4,5cm / band, 1,2kg.) Rikt illustrerad. Bl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0812920260
On the GRAND TRUNK ROAD. A journey into South A..
280 kr
1994 Times books. Inbunden, skyddsomslag, 308s. 24x16x3cm,612g. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0812920260.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skönhetens spegel. Konstskatter från Indien
150 kr
1988 Östasiatiska museets katalog 46. Pappband, 234s. 26,5x21,5cm, 1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0868612979
Japan : tradition and transformation
280 kr
Sydney, 1979 Unwin. Paperback, 347s. 23x18x2cm, 612g. Engelsk text. Namnteckning, understrykningar. ISBN 0868612979.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0824809874
In search of Southeast Asia : a modern history
220 kr
Honolulu : University of Hawaii Press, cop. 1985. Paperback, 524s. 23x15x3,5cm, 648g. Understrykningar, noteringar, något nött rygg. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kina: Revolutionen går vidare
119 kr
1970 Pan/Norstedts. Limhft. pocketformat, 158 sidor, 171g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Asiatiskt drama : en undersökning om nationernas..
129 kr
Rabén & Sjögren, 1968
Förlagsband med skyddsomslag, 366s. 22x15x3,5cm, 717g. Gott skick, blyertsunderstrykningar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vegas färd kring Asien och Europa. Jemte en hist..
500 kr
1880-1881 Beijers. 2 Röda rikt gulddekorerade klotband med skinnryggar. 510 + 486 + XVI sidor + utvikbar karta. (24,5x18x4,5cm / band..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9170241848
Kina - Folk och Länder
129 kr
1985 Bokorama/Bra böcker Blått klotband, med omslagsbild. 159 sidor. Stort format (28,5x22,5cm, 900g.) Rikt illustrerad. Mycket fint ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0500201501
Islamic art
220 kr
London : Thames and Hudson, (c)1975 1986. Revised edition. Hft. 288s. 21x15cm, 500g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Mycket gott..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185344060
JAPAN levande tradition
150 kr
Etnografiska mus., cop. 1984 Hft. 139s. 20x20cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, överstruken namnteckning. ISBN 9185344060..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100431028
Det öppnade Kina
129 kr
1980 Bonniers. Förlagsband med skyddsomslag 145 sid. Mkt gott skick. Rikt ill. delvis i färg. 30x24cm, 950g. ISBN 9100431028. Ett nyt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 915020159X
De vita molnens väg : en buddhistisk pilgrims up..
220 kr
Bergh ; 1975 Hårda pärmar, trådbunden, 383s. ca 21x14cm, 650g. Gott skick, har ej skyddsomslag, liten snittfläck, ett uppslag något g..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9150202294
Grottor, kloster, ashrams : religiösa samfund i ..
220 kr
Bergh, 1976 Hårda pärmar, trådbunden, 168s. 350g. Illustrerad. Mycket gott skick, har ej skyddsomslag. Originaltitel:Ashrams - die ge..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789150107869
Kina för nyfikna
150 kr
Alfabeta, 2007 Hårda pärmar, limbunden, 208s. ca 19x14cm, 300g. Mycket fint skick. ISBN 9789150107869. Kina har alltid fascinerat omv..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Transhimalaya : upptäckter och äfventyr i Tibet ..
800 kr
Bonnier 1909 2 vackra ljusblå klotband med silverdekor på pärmar och rygg. 665+593s. 3,5kg. Illustrerade. Mycket fint skick, exlibris..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vegas färd kring Asien och Europa jemte en histo..
800 kr
Stockholm, beijers. 1880-1881. 2 bruna halvfranska band, ryggtext i guld, 510+486s. 25x18x4cmx2. 2,5kg Illustrerade, utvikbara karto..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187680661
Från Indus till Hindukush
150 kr
Alhambra. 1994. 162 s. Hårda pärmar, trådbunden. 23,5x21,5cm. 550 gram. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Baksidestext: Om Sigrid o..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kineserna
150 kr
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1985 Inbunden, skyddsomslag, 413s. 23x16x3,5cm, 800g. Gott skick, ngt kantnött skyddsomslag, märke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Asiatiskt maktspel
150 kr
Stockholm : Akademilitteratur, 1986 2:a uppl.
Hårda pärmar, trådbunden, 434s. 750g. Illustrerad. Gott skick, blyertsunderstrykning..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Economic growth in monsoon Asia : a comparative ..
500 kr
Tokyo : University of Tokyo Press, cop. 1987 Inbunden, skyddsomslag, 371s. 750g. Gott skick, understrykningar, namnteckning. ISBN 413..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)