Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 44. i kategorin Astronomi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Mystikens värld : Tid och rum
Mystikens värld : Tid och rum
150 kr
1992 Lademann. 144s. 28x23cm, 800g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9119525923
STJÄRNVÄGAR. En bok om Kosmos av Nilson, Peter
Nilson, Peter
STJÄRNVÄGAR. En bok om Kosmos
119 kr
1995 Pappband, 236s. 350g. Mycket gott skick. ISBN 9119525923.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 918534284X
Einsteins universum  av Calder, Nigel
Calder, Nigel
Einsteins universum
119 kr
Bromberg, 1980 Förlagsband med skyddsomslag, 242s. 22x14cm, 480g. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget är kantnött och märke efter bortta..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151823527
Astronomi för alla. En introduktion till den mod.. av Welin, Gunnar
Welin, Gunnar
Astronomi för alla. En introduktion till den mod..
139 kr
1990 Prisma Magnum. Hft. 184s. 300g. Illustrerad. Gott skick, inplastade pärmar. ISBN 9151823527.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Länder bortom verkligheten av Fort, Charles
Fort, Charles
Länder bortom verkligheten
280 kr
1971 (C)1941 Marginal Larson. Hft. 216s. 23x16cm, 518g. Gott skick, något nötta pärmkanter. Originaltitel: New lands. Baksidestext: B..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VÄRLDSRYMDENS UNDER. Populär stjärnkunskap. av Nordenmark, N.V.E.
Nordenmark, N.V.E.
VÄRLDSRYMDENS UNDER. Populär stjärnkunskap.
280 kr
1910 Fröleens Dek. Ryggskinnband, 864 sidor. (24,5x17,5x6cm, 2,2kg.) Med 467 illustrationer i texten samt 14 planscher, hvaraf 5 i fä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SKAPELSE UTAN SLUT : hur långt utforskningen av .. av Boschke, F. L.
Boschke, F. L.
SKAPELSE UTAN SLUT : hur långt utforskningen av ..
150 kr
1963 Forum. Trdhft. 239s. 500g. Illustrerad. Gott skick, märke efter prislapp på bakre pärm, ej uppskuren.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aminoff, Gregori
Om meteoriter
129 kr
Bonnier, 1929 Hft. 129s. 150g. Illustrerad. Ngt nötta och tummade pärmar, litet spikhål genom hela boken, i övre marginalen. Serie: B..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Chaisson, Eric
Kosmisk gryning
150 kr
Bromberg, 1982 Hårda pärmar, trådbunden, 374s. 600g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9176081427 Originaltitel: Cosmic dawn.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Playfair, Guy Lyon & Hill, Scott
Kosmiska krafter och hur de påverkar oss
150 kr
Bergh, 1979 Inbunden, skyddsomslag, 381s. 550g. Fotoillustrerad. Gott skick, ngt nött skyddsomslag. Originaltitel: The cycles of heav..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Calder, Nigel
EINSTEINS UNIVERSUM
150 kr
1982 Brombergs. Inbunden, skyddsomslag, 242s. 500g. Rikt illustrerad. Gott skick, ngt kantnött skyddsomslag, 2 små lagade revor. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nilson, Peter
Himlavalvets sällsamheter : en resa genom myter
129 kr
Rabén & Sjögren, 1992 3:e uppl. Inbunden, 205s. 350g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9129616972
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
POSKE, FRIEDRICH.
Oberstufe der Naturlehre. (Physik nebst Astronom..
280 kr
Braunschweig. Friedr. Vieweg. 1911., Klotband, 359s. 550g. Rikt illustrerad. Fläck (4x2cm) på främre pärm, liten fläck mittsnitt, ngt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sagan, Carl & Druyan, Ann
Der Komet
220 kr
München, Droemer Knaur, 1985 Hard covers with dust jacket, 334p. 26x20x4cm, 1,6kg. Illustrated. Very good condition. ISBN: 342626238X..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergstrand, Östen
Astronomi
180 kr
Bonnier, 1925 Grönt halvklotband med marmorerat pärmpapper, 752s. 25x18x6cm, 4,3kg. Illustrerad. Mycket gott skick, ngt blekt rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Playfair, Guy Lyon & Hill, Scott
Kosmiska krafter och hur de påverkar oss
150 kr
Bergh, 1979 Inbunden, skyddsomslag, 381s. 550g. Fotoillustrerad. Gott skick, ngt kantnött skyddsomslag. Originaltitel: The cycles of ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stephenson, Bruce
The universe unveiled : instruments and images t..
500 kr
Cambridge University Press, 2000 Inbunden, skyddsomslag, 152s. 23x24cm, 900g. Rikt illustrerad i färg. Mycket fint skick. ISBN: 05217..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Malmström, Robert
Astrofotografering : praktiska råd och teoretisk..
220 kr
Bromma : Inova, 1983 Pappband, 184s. 21,5x15,5cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9185996068 Författaren beskriver v..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Klepesta, Josef
Stjärnor och stjärnbilder
180 kr
Forum, 1994 Cartonnage, 293s. 450g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9137105922
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Asklöf, Sten
Populär astronomi
180 kr
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1952 Trdhft, 155s. 300g. Illustrerad. En svag fuktfläck bakre pärm och sista bladet, ngt tummade p..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordenmark, Nils V. E., 1867-1962
Stjärnorna : en populär framställning av världsr..
180 kr
Stockholm : Fröleén & Comp., 1926 Blått klotband med gulddekorerad rygg, 1038s. 25x19x5cm, 2,5kg. Illustrerad. Hyggligt skick, ngt lö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergstrand, Östen
Astronomi
180 kr
Bonnier, 1925 Brunt halvfranskt band, 752s. 26x18x6cm, 2,3kg. Illustrerad. Gott skick, ngt nötta pärmar och rygg, några små fläckar p..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eriksen, Trond Berg
Tidens historia
150 kr
Atlantis, 2000 Inbunden, skyddsomslag, 319s. 500g. Mycket gott skick. ISBN: 9174869272
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Welin, Gunnar
Astronomi för alla : en introduktion till den mo..
89 kr
Prisma, 1990 Limhft, mjuka pärmar, 184s. 250g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9151823527
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergstrand, Östen
Astronomi
180 kr
Bonnier, 1925 Klotband, 752s. 25x18x6cm, 2,3kg. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Klepesta, Josef
Stjärnor och stjärnbilder
180 kr
Forum, 1994 Cartonnage, 293s. 450g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9137105922
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kaufmann, William, III
Stars and nebulas
280 kr
San Francisco, cop. 1978, Limhft, mjuka pärmar, 204s. 350g. Illustrerad. Gott skick. ISBN: 0716700859
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Moore, Patrick & Johansson, Ulf. R.
Astronomi för amatörer. Himlavalvet, Teleskopet,..
90 kr
Sthlm 1968 Bonniers. Trådhft. 148 sidor. Illustrerad. Mkt gott skick. (18,5x12cm)
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thiel, Rudolf.
Och det vart ljus. Hur astronomerna sökt lösa un..
120 kr
Sthlm 1958 Bonniers. Klotband, 364 sidor. (23,5x16,5cm, 1kg). Illustrerad med 70 fotografier, varav 47 i planschtryck samt 78 tecknin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Budeler, Werner
Teleskop, raketer och stjärnor
90 kr
"1955 Natur&Kultur, 203 sidor. (23x16cm, 500g.) Rikt illustrerad. Gott skick. ""I denna bok får vi stifta bekantskap med de nyaste rö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wallenquist, Åke
Planeten Mars. Dess fysiska natur och biologiska..
90 kr
1955 A&W. Inbunden med skyddsomslag, 104 sidor. (21x13,5cm, 250g.) Illustrerad. Gott skick, liten nagg i skyddsomslaget.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 44
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt